Többórás, szenvedélyes hangú vita után kormánypárti többséggel elfogadták a mindössze egyetlen nap alatt a parlamenten átvitt Pintér Sándor-féle törvényjavaslatot. Ez jelentősen szűkíti a Magyar Orvosi Kamara jogköreit, sőt, a szervezet szerint valójában lenullázza azt.
Jelentős többséggel, 122 igen és 31 nem szavazattal, 0 tartózkodás mellett – a Fidesz és a KDNP képviselőinek, néhány Mi Hazánk-os politikusnak és Ritter Imre német nemzetiségi képviselő támogató voksával – elfogadta az Országgyűlés kedden a mindössze előző nap benyújtott, majd néhány órás vita után szavazásra is bocsátott törvényjavaslatot, amely három ponton is alapvetően korlátozza a Magyar Orvosi Kamara (MOK) jogköreit, gyakorlatilag kiüresítve ezzel a szakmai szervezetet. Ezek a következők:
- azonnali hatállyal megszűnik a kötelező orvosi kamarai tagság (csak az marad, aki úgy nyilatkozik),
- a nem kamarai tagok is praktizálhatnak,
- az etikai eljárások – a folyamatban lévőkkel együtt – pedig átkerülnek a MOK-tól az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.
A kormányzat szerint a "betegellátás biztonsága érdekében", míg az ellenzékiek szerint a kamara ellehetetlenítése és a kormánnyal szembehelyezkedő más szakmai szervezetek megfélemlítése céljával született Pintér Sándor–féle törvényjavaslat végszavazása előtt egyetlen módosító javaslatról, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának összegző módosítójáról is szavaztak – itt a voksolási arányok a következők voltak: 120 igen, 31 nem, 0 tartózkodás –, de ez javarészt csak nyelvhelyességi, helyesírási, egyértelműsítő változtatásokat tartalmazott.
Kicsinyes bosszútól az "atomcsapásig" - így bünteti az Orbán-kormány a vele szembemenőket
Újból veszélyezteti a kormány az uniós forrásokat azzal, hogy egyik napról a másikra lenullázza a Magyar Orvosi Kamarát, miután a szervezet tiltakozó akciója érzékenyen érinti a céljait. Az EU hiába követelte, hogy a jogszabálytervezetekről egyeztessen a kormány, a büntető tempóba ez nem fér bele.
Ha Kövér László házelnök gyorsan megküldi Novák Katalin köztársasági elnöknek (frissítés: közben már meg is tette), és az államfő sietve alá is írja az elfogadott törvényt, akkor azt már ma ki is hirdethetik, és akár még éjfél előtt életbe is léphet. Ugyanez a gyorsaság a benyújtásra és a parlamenten való keresztülvitelre is vonatkozott. Ez pedig – miként a vitában is felhívta rá az ellenzék a figyelmet – ellentmond a gyors ütemű törvényhozással és a társadalmi egyeztetéssel kapcsolatos, Brüsszelnek tett önkorlátozó kormányzati vállalásoknak. Ez viszont az EU-s pénzeket is veszélyeztetheti:
Uniós pénzeket kockáztat a kormány az orvosi kamara élve boncolásával
A magyar kormány jogalkotási tervének, amely a Magyar Orvosi Kamara kivéreztetéséhez vezetne, számos uniós következménye lehet. Ezek egy része azonnali hatású, másik része pedig hosszú távú, illetve a várható fejlemények részben a jogállamisággal, részben pedig az uniós forrásokkal kapcsolatosak. Pontosabban: akárhogy is, de mindenképpen hatással van ez a lépés az EU-s pénzekre.
A végszavazást megelőző többórás vita szenvedélyes hangulatú volt, és előkerült benne sok minden a kommunizmustól a "sztálinista tempón" és a betegek "kinyírásán" át "az orvosok közé lövető" Pintér Sándorig. Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár feladata volt a vitában védeni a törvényjavaslatot, neki pedig ennek apropóján a kommunizmus jutott eszébe a MOK-ról. Takács a vitában ragaszkodott ahhoz, hogy a törvénymódosításhoz vezető konfliktust a kamara kezdte azzal, hogy „politikai hangulatkeltésbe kezdett”.
Az egészségügyi államtitkárnak a kommunizmus jutott eszébe a Magyar Orvosi Kamaráról
A tárca elvtelennek és elfogadhatatlannak tartja, hogy a MOK etikai vizsgálattal fenyegeti az ügyeleti szerződést aláíró orvosokat, ezért eltörölné a kötelező orvosi kamarai tagságot és a folyamatban lévő etikai vizsgálatokat egy kormányszervhez delegálná. Csakhogy a napok óta hangoztatott kormányzati vád nem áll meg, a kamara szombaton közölte, nem indított etikai eljárást a szerződés aláírása miatt.
A főleg erről a témáról szóló parlamenti ülést a hvg.hu élőben tudósította, és percről percre követte, a hírfolyam itt nézhető vissza:
Egy nap alatt átment a parlamenten az orvosi kamara elleni törvényjavaslat
Rapid módon, egy nap alatt átverték az Országgyűlésen Pintér Sándor javaslatát, ami a Magyar Orvosi Kamara megregulázásáról, jogainak csorbításáról szólt, és beleillik abba a sorba, ahogyan a kormány jogi eszközökkel bünteti a vele szembehelyezkedőket. Olvassa vissza a hvg.hu percről percre tudósítását a heves parlamenti vitáról, amelyben előkerült az "orvosok közé lövető Pintér" és a "sztálini tempó" is.