A kormány már a héten tárgyalhatja az Erasmus-előterjesztést.
„A miniszterelnök abszolút támogatja” az összeférhetetlenség kimondását a miniszterek esetében – nyilatkozta Navracsics Tibor területfejlesztési és EU-forrásokért felelős miniszter az atv.hu-nak. Ez azt jelenti, hogy kikerülhetnek a miniszterek az alapítványi egyetemek kuratóriumi elnökségéből, ez személyesen Szijjártó Pétert, Varga Juditot, Nagy Istvánt, Lázár Jánost, Varga Mihályt és magát Navracsics Tibort is érinti. Ugyanakkor arról egyelőre nincs szó, hogy a döntés vonatkozna a kuratóriumokban ülő államtitkárokra, illetve polgármesterekre is, márpedig azért, mert mint Navracsics elmondta: az Európai Bizottság nem tudta megmondani, hogy egészen pontosan milyen körre gondolnak az összeférhetetlenség tekintetében.
A menetrend a miniszter szerint úgy alakul, hogy előbb a kormány megtárgyalja az előterjesztést (ebben a miniszterek kuratóriumi tagságán felül olyan kérdésekben is döntés születhet, mint hogy mennyi ideig lehet valaki kuratóriumi tag és a mandátuma lejártát követően újraválasztható lesz-e), ez akár már a héten, de legkésőbb jövő héten megtörténik, majd ezután végre kell hajtani egy törvénymódosítást, és márciustól az Európai Bizottság térfelén pattog a labda.
Január elején derült ki, hogy az Európai Bizottság döntése értelmében nem kaphatnak friss támogatásokat az EU által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn. A döntés kisebbfajta káoszt okozott nem csak a közéletben, de a felsőoktatásban is, olyannyira, hogy nagyjából senki nem tudja, mi lesz a programok sorsa.
A kormány részéről Navracsics Tibor kezdetben félreértésként értelmezte a történteket, ugyanakkor már korábban, még december közepén értesítette a Bizottság a kormányt a döntéséről, így a derült égből támadó félreértés narratívája kicsit billegősre sikeredett, ráadásul a Bizottság már korábban, több ízben is jelezte, hogy gond lesz az összeférhetetlenséggel, ám a magyar kormány a javaslat megfogadása helyett trükközni kezdett. Ez talán abból a szempontból válik érthetővé, hogy maguk az érintettek sem nyilatkoznak ebben a kérdésben nemhogy szívesen, de sehogy sem, mint az kiderült a hvg.hu kapcsolódó próbálkozásából.