Itthon hvg.hu 2023. január. 24. 06:25

„Kéne valamiféle rendelet, amit k*rva gyorsan össze kell pakolni” – tovább szivárognak Völner Pál és Schadl György telefonbeszélgetései

Újabb részletek szivárognak az utóbbi évek legnagyobb korrupciós botrányáról. A friss felvételeken elhangzik Varga Judit igazságügyi miniszter neve, de kiderült az is, hogy Schadl György az Igazságügyi Minisztériumból nem csupán Völner Pállal tartotta a kapcsolatot.

A Völner-botrány
Friss cikkek a témában

Hétfőn a Blikk kezdte el szivárogtatni a Schadl-Völner korrupciós botrány lehallgatott telefonbeszélgetéseit, egy nappal később pedig újabb hívások hangfelvételeivel jelentkezett a lap. A frissen nyilvánosságra hozott egyik hangfelvételen Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke beszél az Igazságügyi Minisztérium egykori államtitkárával. Ezen a beszélgetésen éppen az egyetemi vizsgákról volt szó. Azokról a vizsgákról, amiken – a nyomozati jegyzőkönyvek tanúsága szerint – pénzért cserébe lökdösték át a fontos embereket.

  • Völner: „Meg azt mondom, az egyetemekre nem panaszkodhatnak a hallgatók, mert amíg tudták, azért tartották őket, tehát nem mondhatni, hogy rosszindulatúak voltak.”
  • Schadl: „Hát, most nem is kérdés. Őszintén itt beszámoltak olyan dolgokat is, hogy ha valaki 15 éve elvégezte az igazságügyi szakértői képzést, s anno mondjuk megcsinálta a régi Ptk., régi Be. vagy a régi Btk. alapján, még azt is beszámolták neki… Sőt, egyébként ettől eltekintve Pécsett mindenkit, aki egy kicsit bizonytalan volt, mindenkit kimostak a sz*rból, hogy jó, van némi esély, akkor csináljuk. Olyat is, aki egy kicsit billegett, és mondták, hogy nem valószínű, hogy be fogja fejezni.”

Völner és Schadl azonban nem csak az egyetemi vizsgákról beszélgetett. Telefonbeszélgetéseikből kikövetkeztethető, hogyan zajlott a végrehajtói pályázatok kiírása, mivel erről is folyamatosan egyeztettek.

  • Völner: „Szerintem így egyben jobb, mert egybe írjuk ki, és akkor gyakorlatilag nem kell ugyanazokat az embereket többször…”
  • Schadl: „Ez így van, ez így van, mert egyébként, aki ugye, nem kerül be, ha négy csomagba írjuk ki, akkor mind a négyszer el fog jönni, mind a négyszer meg kell hallgatni.”

Egy másik beszélgetésen pedig az alábbiak hangzottak el kettejük között:

  • Schadl: „Bocsánat, csak közben mi is a Katival helyzet értékeltünk. Mondtam neki egy dolgot, amit te említettél, hogy igazából a hülye előzetes jogvédelmük miatt gyakorlatilag nem üres a hely.
  • Völner: „„Igen, ilyen van, de mondom akkor legfeljebb azt a kettőt nem írjuk ki, de a többit ki tudjuk írni attól... Akkor mondom, azt a kettőt, nem indítjuk, hogy ha véletlenül fellebbezés onnan befut, akkor utána meg rögtön ki kell írni… De elvileg azt kellene végiggondolnunk, hogy a közjegyzőknél kiírnak olyan helyet is, ami még betöltött hely, csak látszik, hogy mikor üresedik. Tehát gyakorlatilag még azt is megtehetjük, hogy kiírunk egy helyet, és nem hirdetünk eredményt… Csinálhatjuk azt is, hogy az eredményhirdetésnél, tudod, egy lyukat hagyunk, és gyakorlatilag mindenki egy sorral hátrébb kerül.”

A hangfelvételekről kiderül, hogy Schadl korántsem csak Völner Pállal egyeztetett: valaki mást is felhívott az Igazságügyi Minisztériumból, neki pedig arról beszélt, hogy egy rendeletet nagyon gyorsan össze kellene pakolni.

  • Schadl: „Ha felfüggesztenek vagy valakit felállítanak, akkor mindenkit a saját irodája helyettesít. Mert ugye, gyakorlatilag a Vh. (A bírósági végrehajtásról szóló törvény a szerző.) ezt nem szabályozza. Csak az van benne, ami arra vonatkozik alapvetően, hogy ha 30 napon belül van távol a végrehajtó, akkor saját irodáján keresztül kell helyettesíteni. És R. (egy felfüggesztett végrehajtó) ugat, hogy a saját irodáján át helyettesítsék, és őt illesse meg az árbevétel, amihez nyilván nem fogunk hozzájárulni. De addig is kéne valamiféle rendelet, amit k.rva gyorsan össze kell pakolni. Mi összerakunk egy tervezetet, de nagyon égeti a talpunkat a sztori, mert a…”
  • X: „Nálunk marad a sztori, az IM-ben marad ez a rendelet. Nem kell vele megvárni a hatóságot.”
  • Schadl: „Nem. Ezt egy hónapon belül meg kell szülnünk. Meg addig is gondolkodjál már rajta légy szíves, milyen állásfoglalást, akármit tudunk kiállítani, mert a P. lett helyettes (P. egy másik végrehajtó), és elvitte az iratokat, és az R. már ott tart, hogy feljelentette a P.-t, bűnpártolásért már feljelentette K.-t, és előre fenyegetőzik, hogy feljelenti a Varga Juditot bűnpártolással, meg a Völnert is.”

Az ügyészség Schadl Györgyre tíz, Völner Pálra nyolc év letöltendő börtönbüntetést kért akkor, ha beismerő vallomást tesznek. Előbbire 200, utóbbira 25 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig.

 

Lehallgatott beszélgetések: Völner arra utalhatott, hogy nem csak ők érintettek a Schadl-ügyben

Már javában tartott a Schadl György és a Völner Pál elleni nyomozás, amikor a volt igazságügyi államtitkár a feleségének arról beszélt a telefonba, tud olyanokat mondani, amiktől egyesek széke meginoghat. A Blikk által közzétett, korábban lehallgatott telefonbeszélgetések közül ez azért is figyelemreméltó, mert például Rogán Antal kabinetfőnökének neve és vizsgája is felbukkant a nyomozati anyagban, de a vádiratban már nem szerepelt.

Hirdetés