A csontokat utána olyan kurzuson használták, amelyet az egyetem egyik vezető orvosának cége szervezett.
Emberi test tiltott felhasználásának bűntette miatt indult bírósági tárgyalás a Népszava beszámolója szerint a Pécsi Tudományegyetem egyik volt klinikaigazgatója és kollégái ellen. A lap azt írja, az ügy elsőrendű vádlottja a PTE fül-orr-gégészeti klinikáját 2011 és 2020 között vezető orvos. A másodrendű vádlott egy, az egyetem patológiai intézetében dolgozó boncmester, a harmadrendű pedig a volt igazgató helyettese.
A vád szerint a klinikaigazgató megbízására a boncmester 2018-ban a hamvasztásra hozzá küldött holttestekből összesen 320 sziklacsontot távolított el.
A sziklacsont a halánték egyik csontja, amely mögött az ember halló- és egyensúlyozó szerve van. Az igazgató azért kért a klinikának sziklacsontokat, hogy azon orvostanhallgatók és szakorvosok gyakorolhassanak. Az egyetemnek emellett volt egy alapítványa, amit szintén az igazgató irányított. Ez a szervezet 2019-ben indított kurzust orvosoknak, erre a továbbképzésre pedig biztosítottak sziklacsontokat, amin a résztvevők fúrást gyakoroltak.
A vád szerint a boncmester a sziklacsontokat szabálytalanul távolította el, ezt a műveletet csak patológus végezhette volna, vagy legalább ott kellett volna lennie, amikor a csontokat kiszedik. A csontok kiszedéséről jegyzőkönyv sem készült, pedig ezt a törvény minden esetben előírja. Az ügyészség szerint a klinikaigazgató haszonszerzésre használta fel a sziklacsontokat, mivel azok az orvosok, akik csupán elméleti oktatásra érkeztek Pécsre, 40 ezer forintot fizettek, míg azok, akik fúrtak (személyenként három-három darabot), 60 ezret kellett, hogy fizessenek.
A sziklacsontok darabjáért az igazgató a boncmesternek 2500 forintot fizetett, ezt a boncmester nem fogadhatta volna el.
A három vádlott közül egyelőre egyik sem ismerte be bűnösségét, az eljárás márciustól folytatódik.
(Címlapképünk illusztráció.)