Az NNK felé már nem kell jelentést tenni, azonban az EESZT-be továbbra is rögzíteni kell a teszteredményt és az oltást is.
Január elsejétől nem üzemel, és kapásból a kormany.hu-ra irányít a 2020 tavaszától járványügyi tájékoztatásra (és kormánypropagandára) használt koronavirus.gov.hu. Csütörtökön ezért kérdésekkel fordultunk a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz (NNK), azt szerettük volna tudni, hogy hol fognak ezentúl adatokat közölni a járványról, illetve mi alapján, kell-e a kórházaknak, laboroknak változatlanul küldenie az adatokat az NNK felé.
Az egészségügyi szolgáltatóknak a laboratóriumi vizsgálattal (Ag gyorsteszt, vagy PCR) igazolt COVID-19 fertőzötteket már nem kell külön bejelenteniük a fertőzőbeteg-jelentő rendszerbe
– közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ a hvg.hu megkeresésére csütörtökön.
Azt azonban hozzátették, hogy „továbbra is minden SARS-CoV-2 vírus kimutatására irányuló PCR vagy antigén gyorsteszt vizsgálati eredményt rögzíteniük kell az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT), ahogyan a COVID-19 elleni oltást is”. Az EESZT rendszerét hivatalosan az Országos Kórházi Főigazgatóság kezeli, az ott található adatokhoz pedig az NNK is hozzáfér.
A koronavírus-járvány mérséklődött, de nem tűnt el teljesen: a csütörtökön az MTI-ben közzétett adatok szerint az elmúlt egy hétben 2921 új fertőzöttet igazoltak, és egy hét alatt 51 ember vesztette életét a koronavírus miatt. Országszerte jelenleg 13 070 ember koronavírusos, 368-an pedig kórházban vannak a betegség miatt.
Kínában – a kormány zéró-Covid-politikájának decemberi feloldása miatt – tombol a járvány, több ország (köztük az Egyesült Államok, India és Nagy-Britannia) kötelező negatív tesztet ír elő minden Kínából érkező utasnak. Magyarországon ilyen követelmény nincs érvényben.
Most akkor tényleg bedönt ismét mindent Kína a Covid miatt?
Kínában a járvány 2019 végi kitörése óta összesen 4 596 884 fertőzöttet regisztráltak, és 17 273 ember halt meg a koronavírus szövődményeiben - közölte szerdán kínai adatait a Johns Hopkins Egyetem. A 17 ezer halálos áldozat nem tűnik soknak egy 1,4 milliárd lakosú országban, de a hivatalos kínai adat még ennél is jóval alacsonyabb, mindössze 5258.