Itthon Bihari Ádám 2022. december. 20. 12:07

Megdőlhetett a vizsgázási hidegrekord: 6 fokban tartottak írásbelit az ELTE-n

Bihari Ádám
Szerzőnk Bihari Ádám

Elvileg nem is lehetett volna vizsgát tartani abban az egyetemi épületben, ahol hetek óta csak temperáló fűtés van, a hallgatóknak mégis fagyos körülmények között kellett írásbeli vizsgát tenniük.

"Meleg vízről már egy jó ideje nem is álmodhattunk, de ami a mai vizsgán történt, azt nem hagyhatjuk szó nélkül. Az épületben fűtés nem volt – gondoltuk, hátha majd legalább a teremben lesz, ahol vizsgázunk (az őszi szünet és az utolsó hét online oktatása miatt már 2 hete nincs), de ott sem volt. Az írásbeli vizsga két órán keresztül zajlott, 6 Celsius-fokban!" – írta az egyik azok közül a lapunk által elért hallgatók közül, akik részt vettek az extrémsportnak beillő vizsgán, amelyet az ELTE BTK Múzeum körúti campusán rendeztek. A fagyos állapotokról fotót is készítettek a vizsgázók, amelyet elküldtek lapunknak is. A felvételen egy hőmérő látható, amelynek higanyszála valahol 6 és 7 fok között állt meg.

Olvasónk

Az egyetem érintett épületeiben elvileg nem is lehetett volna vizsgát szervezni, erről november végén született döntés. A novemberi dékáni utasításban egyértelműen szerepel, hogy a normál munkavégzés feltételei nem fognak rendelkezésre állni, az épületekben temperáló fűtést biztosítanak, és a folyamatos munkavégzés nem engedélyezett. A hallgatóknak mégis ilyen körülmények között kellett vizsgázniuk.

A vizsgákat tehát csak az Egyetemi Könyvtárban és a Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban lehetett volna tartani a 2022. december 19. és 2023. február 11. közötti időszakban a dékáni utasítás alapján, illetve dékáni engedéllyel az ELTE-n kívüli vizsgahelyszínen. A tervek szerint a tanár szakos hallgatók vizsgájára is a Trefort Gimnáziumban került volna sor, de pénteken e-mailben tájékoztatták őket, hogy mégis inkább a Trefort helyett a Múzeum körúti campus D-épületébe kell menniük. A változás tényét az intézmény egyik oktatója is megerősítette lapunknak. Ő azt mondta, a dékáni döntés oka a Trefort kérelme volt, de annak indoklásáról nincs információja. "A dékáni tájékoztató szerint a "D" épületet üzemi hőmérsékletre fűteni szándékozták. A kampusz fűtése nehézkes és korszerűtlen. Az "A" épületben, ahol a hivatalok voltak, szintén 6 fok, úgynevezett "temperáló fűtés" volt, de az épület 9 és 11 óra között volt nyitva" – mondta. 

"Minden félévben egyetlen alkalmat hirdetnek meg erre a vizsgára, és orvosi igazolást sem fogadnak el, ha lebetegednénk, javítani csak következő szemeszterben lehet, viszont ami ma történt, azt nem hagyhatjuk szó nélkül" – írja egy hallgató a vizsgáról.

"Nem éreztük a lábujjainkat, az ujjainkat, remegtünk a hidegtől, amit a vizsgáztatók a radiátorok mellől néztek végig. Azt azért jelezték, hogy a kabátunkat felvehetjük, de például a fülünket ne takarjuk el, nehogy fülessel csaljunk. Ez a vizsga ráadásul meghatározza a továbbiakat a tanár szakosoknak, hiszen nem mehetünk rövid tanítási gyakorlatra ezen vizsga abszolválása nélkül" – vázolja a vizsgakörülményeket forrásunk. Úgy tudjuk egyébként, hogy aznap nem ez volt az egyetlen vizsga az épületben.

"Csak annyit mondtak, hogy vegyünk fel bármit, kabátot mert elég hűvös van. Voltak akik három zoknival készültek, mások takaróval, melegítőpárnával stb., de mindenkinek lefagyott a lábujja teljesen mindegy, hogy mi volt rajta, és a kezünk is persze. Fel lehetett fázni simán" – írta nekünk egy másik hallgató.

Rendhagyó vizsga Navracsicsnál: a minisztériumba hívja be a hallgatóit, mert ott legalább 18 fok van

Hétfőn este megszületett a régóta várt kompromisszum a magyar uniós források ügyében, erről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter tájékoztatta a sajtót.

"Az már csak plusz, hogy mindannyian tanár szakos hallgatók vagyunk. Az utánpótlás lennénk" – tette hozzá hallgató-forrásunk.

Az esettel kapcsolatban megkerestük az ELTE sajtóosztályát is, amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?