Négy oldalon keresztül tették fel kérdéseiket a szegedi oktatási tiltakozásokat szervező tanárok a tankerületi központ igazgatójának. Aki sok mindenre nem válaszolt, de így is kiderült pár érdekes adat.
„Az alább szereplő kérdéseket az Összefogás a szegedi és Szeged környéki iskolákban kiadott nyilatkozatot aláírók, azaz a Szegedi Tankerületi Központ alkalmazottai körében gyűjtöttük” – írják Plesovszkiné Ujfaluczki Juditnak címzett levelükben a Szegedi Tanárok Együttműködési Fórumának képviselői. A Szeged környéki oktatási tiltakozásokat szervező pedagógusok a Szegedi Tankerületi Központ idén év végén busásan megjutalmazott igazgatójától választ vártak többek között létszámokkal és foglalkoztatási adatokkal, a KRÉTA-rendszerrel és az adminisztrációval, az infrastruktúrával, az adatkezelésekkel, a bérezésekkel, autonómiával, gazdálkodással és az oktatásszervezéssel kapcsolatos kérdésekre is.
A kérdéseiknek csak a kisebb részére érkezett felelet, bár az információs törvényre hivatkozva, közérdekű adatigénylés keretében küldték el őket. Plesovszkiné rengeteg felvetésre azt a választ küldte: azok vagy nem közérdekű adatok, vagy olyan adatuk nincsen.
Elárulta viszont azt, hogy hány tanórát látnak el képesített szakember nélkül. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy végzett pedagógusok helyett utolsó éves tanárszakos hallgatókat alkalmaznak gyakornokként.
Közlése szerint kereken száz ilyen óra van jelenleg a tankerületben,
a legtöbb – 26-26 – a Sándorfalva Térségi Alapfokú Művészeti Iskolában és a Zákányszéki Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában. Azt is leírta, hogy az elmúlt évben senki nem mondott fel az iskolákban – ám azt, hogy hányan nem kérték a szerződésük meghosszabbítását, már nem tudja.
Arra is kíváncsiak voltak a tanárok, hogy a tankerületben hány külsős vagy óraadó pedagógust foglalkoztatnak és mely tárgyakra.
A válaszból az derül ki, hogy összesen 93-at.
A legtöbbet –13-at – a Szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikumban, ahol a kémiától a latinon át az angolig tanítanak ilyen módon. Ez után a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola következik, 10 külsőssel, illetve óraadóval. A bérezéssel kapcsolatos kérdésekhez a válaszban linkelték a tankerület költségvetési beszámolóit annak weboldaláról.
„Sajnálattal láttuk, hogy a válaszok hiányosak voltak, ezeket a Nyilatkozat aláíróinak jogi képviselői még vizsgálják. Elemző, a hiányokat feltáró munkánk részleteit a közeljövőben időről időre közzétesszük” – írták közleményükben a pedagógusok a válaszokról. Hozzátették azt is, hogy sok információ nem áll rendelkezésükre, a tankerületi feletteseikkel pedig nem találkozhatnak. Továbbá minden tankerület dolgozóinak azt javasolták, hogy kérjék ki a nyilvánosságnak fontos adatokat, mert joguk van feltárni, napi szinten milyen akadályokba ütköznek.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)