Húszról 32 százalékra módosul a pedagógusok ágazati szakmai pótléka – jelent meg pénteken a Magyar Közlönyben Orbán Viktor aláírásával. Az emelés módját és mértékét a pedagógus-szakszervezetek és az ellenzéki pártok is kritizálták.
Ahogy megírtuk, nem a munkabérét, hanem az egyik pótlékát emelte csak meg a kormány a pedagógusoknak, pedig Pintér Sándor belügyminiszter a pénteki köznevelési konzultáción még 10 százalékos béremelésről beszélt. Az ágazati szakmai pótlékot még 2020-ban vezették be, az alapjuttatás 10 százalékának mértékéig, ez lett 2021-ben 20 százalék most pedig 32.
A pedagógus-szakszervezetek korábban többször elmondták, hogy valódi béremelésnek csak az alapbér emelése tekinthető. A vetítési alapra épül ugyanis az összes pótlék, és ez határozza meg végül a fizetéseket. Ennek összege 2014 óta változatlanul 101 500 forint, amivel a pedagógusok bérei elszakadtak a mindenkori minimálbértől. A szakszervezetek évek óta követelik, hogy a tanári fizetések a mindenkori minimálbért alapul véve legyenek meghatározva. Pedagógusok Szakszervezete korábban azt mondta: az ágazati szakmai pótlék emelésével csak azt ismeri el a kormány, hogy a pedagógus életpályamodell csődöt mondott.
Sok tanár még elkeseredettebben jött ki Pintér Sándortól, mint ahogy bement
A G7 számítása szerint egy pályakezdő gimnáziumi tanító bruttó fizetése az emelés után 241 ezer forintról 263 ezer forintra nőhet, ami alig ezer forinttal több, mint a jövőévi garantált bérminimum. Ilyen kisléptékű fizetésemelés azonban nem oldja meg még az idei év inflációja által okozott gondokat sem. A főiskolai végzettségű tanárok a megemelt pótlékkal is csak akkor keresik majd meg a garantált bérminimumot, ha már három-öt éve pályán vannak, és felléptek a „Ped. I.” legalsó kategóriájába.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azonnali, 45 százalékos alapbéremelést követel és bérautomatizmus bevezetését az értékállóság érdekében. Az LMP népjóléti és családügyi szóvivője, Hohn Krisztina és a Demokratikus Koalíció árnyékkormánya is megalázónak, alamizsnának tűnőnek nevezte az ágazati bérpótlék emelését, és a szakszervezetekhez hasonlóan 45 százalékos béremelést követel a tanároknak.
Rétvári Bence Facebook-bejegyzésében eredményesnek értékelte a pénteki konzultációt és a béremeléseket. Kijelentette, amint az Európai Unió már nem tartja vissza a Magyarországot megillető forrásokat, nem 10 hanem 21 százalékos béremelésre számíthatnak a tanárok.