Még a Fidesz-KDNP szavazóinak a 21 százaléka sem hiszi, hogy inkább a háború és a szankciók okozzák a drágulást.
A magyarok több mint fele, 53 százaléka szerint az Orbán-kormány gazdaságpolitikája nagyobb mértékben felelős az áremelkedésekért, mint a háború vagy a szankciók – írja a Népszava a Publicus december eleji felmérése alapján.
Az ezt gondolók többségben vannak az ellenzéki szavazók (85%), a szakmunkások (58%), az érettségizettek (54%) és a diplomások (57%) között is. A Fidesz-KNDP szavazóinak viszont a 69 százaléka úgy véli, inkább a háború és a szankciók okolhatóak az infláció miatt.
Nagy Márton: 27 százalék lehet az inflációs csúcs
Az inflációs csúcs egyre magasabbra tornyosul, ahogy közeledünk hozzá. A kormány elkötelezett a jövő évi költségvetési hiánycél tartása mellett - ez a tervezettnél jóval kisebb gazdasági növekedés mellett csak kemény megszorításokkal érhető el.
A Központi Statisztikai Hivatal novemberben 21–25 százalék közötti drágulást mért, de a megkérdezetteknek mindössze 5 százaléka mondta azt, hogy személyesen is ilyen mértékű áremelkedést tapasztalt. A megkérdezettek kétharmada úgy látja, hogy 31 százaléknál is gyorsabb ütemben emelkedtek az árak. Minden tizedik ember pedig 26–30 százalék közötti drágulást érzékelt az elmúlt 12 hónapban.
A Publicus felméréséből ugyanakkor az is kiderült, hogy
az inflációs érzet függ a pártszimpátiától: Fidesz-KDNP szavazóinak kevesebb mint fele, az ellenzékieknek viszont több mint háromnegyede tapasztalt saját bevallása szerint 31 százaléknál is jelentősebb pénzromlási ütemet.
A magyarok 70 százaléka gondolja úgy, hogy észrevehető a drágulás, de nem jelent súlyos gondot.
Az EU második legszegényebb helye Magyarország
Miközben az egy főre jutó GDP-adatunk nem is annyira rossz másokhoz képest, ezt az átlagember nem nagyon érzi meg, a magyaroknál az egész EU-ban csak a bolgárok tudtak kevesebb pénzt költeni - derül ki az Eurostat adataiból. A KSH pedig azt mutatta ki, hogy több magyar keres elfogadhatóan, de a nélkülözők száma így is nőtt.
Jövőre a megkérdezettek kevesebb mint harmada vár 31 százaléknál is gyorsabb drágulási ütemet. Ez azért jó hír, mert magas inflációs várakozás önmagában is gerjeszti az áremelkedést.
Abban viszont csak a magyarok ötöde hisz, hogy Orbán Viktor „utasításának” megfelelően jövőre feleződik az infláció.