Kiderült, hogy sokkal nagyobb összegről van szó, mint amiről eddig tudni lehetett.
Magyarország november 25-éig 870 millió eurónyi, azaz nagyjából 350 milliárd forintnyi orosz vagyont zárolt – derült ki egy friss európai bizottsági összesítésből, amelyhez a Népszava fért hozzá.
Ahogy korábban a hvg.hu megírta, a magyar állam a novemberi jelentéstétel előtt mindössze 3 ezer eurónyi, azaz kb. 1,2 millió forintnyi orosz érdekeltség lefoglalásáról számolt be Brüsszelnek, de a kormány még erről is kitartóan hallgatott. Lehet, hogy pusztán a véletlen műve, de érdekes egybeesésnek tűnik, hogy a jelentős szankciós vagyonelemek épp akkor kerültek elő Magyarországon, amikor élesbe fordult az uniós forrásokért vívott küzdelem.
Mindössze 3000 eurónyi orosz vagyont zárolhatott Magyarország, de a kormány erről is kitartóan hallgat
Április óta minden uniós tagállamnak jelentenie kell, mennyi pénzt fagyasztott be olyan orosz politikusok, oligarchák, vagy éppen propagandisták vagyonából, melyek az EU-s szankciók hatálya alá esnek. Bár az Európai Bizottság hivatalosan csak a teljes összeget ismerteti, egy nyilvánosságra került adat szerint a magyar állam összesen 3000 eurónyi, vagyis 1,2 millió forintnyi orosz vagyont zárolt, a legkevesebbet Európában.
A Népszava szerint a most nyilvánosságra került összeg európai összehasonlításban is jelentős: Bulgáriában ez 11,3 millió, Csehországban 10,8 millió, Szlovákiában 4,9 millió eurónyi orosz és részben belorusz érdekeltségre tették rá a kezüket a helyi hatóságok.
Olaszországban ugyanakkor 2,3 milliárd, Németországban 2,2 milliárd, Ausztriában majdnem 1,8 milliárd eurót tett ki a zárolt vagyonok összege. Az is kiderült, hogy az EU tagállamaiban eddig befagyasztott orosz magánvagyon nagyjából 19 milliárd euró.
Az Ukrajna elleni háború miatt az Európai Unió eddig 1241 személy és 118 szervezet ellen vezetett be büntetőintézkedéseket. Köztük vannak politikusok, katonák, üzletemberek és oligarchák, valamint a Kreml propagandistái. A tagállamoknak kötelező zárolniuk a jegyzékben szereplők vagyonát és erről jelentést küldeniük az Európai Bizottságnak, amely arra biztatja őket, hogy gyorsítsák fel a vagyonbefagyasztást és rendszeresen frissítsék az erről szóló közös adatbázist.