Első, alakuló ülésén még nem tudta elfogadni az ügyrendjét sem az Integritás Hatóság munkáját segítő Korrupcióellenes Munkacsoport, de legalább összeismerkedtek. Úgy tűnik, a civil delegáltak több javaslatát befogadják, és kiemelt feladatokra alakítanak majd paritásos albizottságokat is.
Noha egy új testület alakuló ülése általában a saját működési szabályzatának, vagyis az ügyrendjének elfogadásával indul, idáig nem sikerült eljutni a Korrupcióellenes Munkacsoport december 13-i alakuló ülésén – tudta meg a hvg.hu. Ez a munkacsoport a kormány által a blokkolt uniós pénzeket felszabadító vállalások közül az egyik legfontosabb elemnek számító Integritás Hatóság mellett működik konzultációs és javaslattevő szervként.
„Nincs még elfogadott ügyrendje a munkacsoportnak” – erősítette meg kérdésünkre a 21 fős testület egyik nem kormányzati delegáltja. Ligeti Miklóst, a Transparency International Magyarország jogi igazgatóját – aki a 10 civil tag egyike – azért kérdeztük, mert az alakuló ülésről az Integritás Hatóság által kiadott sajtóközleményből úgy tűnt, mintha az ügyrendet elfogadták volna.
Újságíró, jogász, ismert civilek, volt büntetőbíró, és néhány ismeretlen név a Korrupcióellenes Munkacsoportban
Az Integritás Hatóság konzultatív testületeként működő Korrupcióellenes Munkacsoport kormányzati delegáltjainak nevét nem hozták nyilvánosságra, csak a civil tagokét. Van köztük jogász, újságíró, a korrupcióellenes civil szférában közismert személyek, de néhány olyan tag is, akiről semmit nem lehet tudni.
A hatóság – amelynek elnöke, Biró Ferenc a 10 civil és 10 kormányzati delegált mellett 21. tagként a munkacsoport vezetője is – közleménye ugyanis úgy fogalmaz: „A testület nemcsak az ügyrend legfontosabb szabályaiban egyezett meg – lényegében a civilek összes módosító javaslatát befogadva – hanem a törvény által előírt feladatok végrehajtásáról is egyeztetett”.
Az ügyrend egyes pontjai, szabályai szóba kerültek az ülésen, de megegyezés, elfogadott ügyrend nincs – pontosított Ligeti, kiemelve, hogy az egyik kormányzati delegált, az igazságügyi tárca képviselője is jelezte, hogy észrevételeit még nem tudta kialakítani. Ligeti azt is árnyalta, hogy befogadták volna a civil javaslatokat, hiszen – mint mondta – ez „egyelőre ígéretként hangzott el”.
Az ügyrend és az arra például a Transparency által több ponton, előre megtett módosítási javaslatok azért fontosak, mert a Ligetit jelölő korrupcióellenes civil szervezet például ezek elfogadásától nemcsak a testület átláthatóbb működését és az esélyegyenlőség növelését várja, hanem kifejezetten ezek teljesülésétől tette függővé a munkacsoport értelmét és benne saját részvételét.
„Kicsit tétova első lépéseket tettünk, leginkább ismerkedtünk, de semmilyen rosszindulatot nem tapasztaltam, sőt konstruktívnak tűnt a hangulat,
a megelőlegezett bizalom megvan egymás iránt, így egyelőre nincs okunk arra, hogy ne legyünk ott a január 9-i hétre tervezett következő ülésen” – értékelte az alakuló ülést Ligeti, aki reméli, hogy a következőn az ügyrendet is elfogadhatják végre.
Ami a civilek, így a Transparency – szóbeli ígéretként elfogadásra ajánlott – ügyrendi javaslatait illeti, Ligeti szerint ilyen volt a munkacsoport működésének és a tagok életrajzának nyilvánosságára, a munkájukhoz szükséges adatokhoz való hozzáférhetőségre vonatkozó felvetésük, vagy az, hogy ne csak az elnök, hanem a tagok is összehívhassák az ülést (7 tagnál kötelező, kevesebbnél opció lesz).
Több átláthatóságot és esélyegyenlőséget követel a Korrupcióellenes Munkacsoportnak a Transparency
Még a december 13-i alakuló ülés előtt javasolja az Integritás Hatóság elnökének a Transparency International Magyarország, hogy az átláthatóság és az esélyegyenlőség érdekében írják át a delegáltjuk részvételével összeülő, a hatóságot segítő Korrupcióellenes Munkacsoport ügyrendjét.
Szóba került Ligeti szerint az is, hogy a munkacsoporton belül „albizottságok” alakulhatnak, melyek hosszabb időre, egy-egy kiemelt feladatra jönnének létre, fele-fele arányban civil, illetve kormányzati delegáltak részvételével. Erre utalt egyébként az Integritás Hatóság említett közleménye is, miszerint „a törvény által előírt feladatok elvégzése érdekében több almunkacsoportot is létrehoznak”.
A hatóság közleménye idézte egyébként az alakuló üléssel elégedett elnököt. Biró Ferenc szerint: „Az eddig történtek bizakodással töltenek el. A viták konstruktívak, a felek nem a konfliktust, hanem a megoldást keresik.
Egy jól és hatékonyan működő munkacsoport nagy segítséget jelent a hatóság munkájához és általában véve a tisztább és átláthatóbb közélet megteremtése érdekében."
A munkacsoport megalakulása előtt a hvg.hu többször is foglalkozott a leendő testülettel és annak mozgásterével. Ami a munkacsoport és a hatóság kapcsolatát és közös munkáját illeti, arról megírtuk: hatékony, érdemi jogosítványok nélkül a hatóság munkáját segítő munkacsoport még a hatóságnál is súlytalanabbnak ígérkezik, mert véleménye lehet, de nem biztos, hogy bárkit érdekel.
A munkacsoport egy másik civil delegáltja, az Átlátszó oknyomozó oldal főszerkesztője, Bodoky Tamás a HVG Teraszon M. Kiss Csabának azt mondta, sok ügyet fel tud sorolni, amit érdemes lenne megkapargatnia a hatóságnak is, de óvott a túlzott elvárásoktól. Ugyanis – magyarázta – a munkacsoportnak arra nincs felhatalmazása, hogy a hatóságot instruálja vagy számonkérje. Ugyanakkor azt is hozzátette:
Ha nem jelentkezünk a korrupcióellenes civil munkacsoportba, akkor legitimáljuk azt, hogy cöfösökkel töltsék fel.”
"A kormányfő rokonainak gazdagodását az új hatóságnak illene kivizsgálnia" - Bodoky Tamás a HVG Teraszon
Ha nem jelentkezünk a korrupcióellenes civil munkacsoportba, akkor legitimáljuk, hogy cöfösökkel töltsék fel azt - magyarázza M. Kiss Csabának Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője, miért érezte morális kötelességének, hogy részt vegyen a közpénzégetés visszaszorítására létrehozott Integritás Hatóság nevű intézmény ellenőrzésében.