Országszerte tiltakoztak nyolc tanár múlt heti kirúgása ellen csütörtökön, ülősztrájkot tartottak a Blahán, sávlezárás volt a Szentendrei és az Üllői úton és több tucat iskolában sztrájkoltak a tanárok. A hvg.hu élő videóban tudósított a városligeti Királydombról és a Móricz Zsigmond Gimnázium előtti élőláncról.
Most érkezett
Köszönjük a beérkezett képeket, híreket és azt is, hogy velünk tartottak!
A Radnóti Gimnázium diákjai és tanárai a városligeti Királydombon demonstráltak:
Délelőtt a Móricz Zsigmond Gimnázium elől jelentkeztünk be élőben:
A teljes állásban foglalkoztatott pedagógusok – összesen 31-en – december 1-én polgári engedetlenségbe kezdtek. "Így állunk ki az Eötvös, a Karinthy, a Kölcsey és a Vörösmarty gimnáziumokból kirúgott kollégáink mellett, valamint követeljük a tanítás és a véleménynyilvánítás szabadságát, a pedagógusok és a magyar közoktatás tarthatatlan helyzetének azonnali változtatását, javítását!" – fogalmaztak múlt heti nyilatkozatukban.
Másnap a diákok ülősztrájkoltak, csütörtökön pedig a tanárok tiltakozásával párhuzamosan a diákok is három órán keresztül sztrájkoltak. "A mai napon nem írunk nyilatkozatot. Egyszerűen csak elegünk van. Dühösek vagyunk. Mikor hallgatnak már meg minket?" – írta egyikük az országos sztrájk napján.
Reggeltől kezdve iskoláról iskolára ment át egy-egy iskola küldöttsége, 16 iskolát körbejárva. A tanárok magukkal vitték a közös kiállás jelképét ábrázoló felkiáltójeles zászlót és egy petíciót.
Az egyes intézményeknél kis performanszokkal, jelenetekkel hívták fel a figyelmet a közoktatás tragikus helyzetére, megoldandó problémaira – írta egy résztvevő pedagógus. A petíció a diákok, szülők és pedagógusok közös 9 pontos követelése volt, amit iskoláról iskolára járva összesen 359 tanár írt alá.
A nap végén a petíciót átadták a nagykanizsai tankerületnek. Kérték, továbbítsák azt a Klebelsberg Központ, a minisztérium és a kormányzat felé is, valamint jelezték, hogy készek és nyitottak helyi szakmai egyeztetésekre.
A nevelőtestület december 5-i döntése értelmében december 12-e és 16-a között, azaz az egész héten csak 8 és 11 óra között lesz tanítás (azaz az első 3 órát tartják meg). Ezután a diákokat hazaküldik, a tanárok pedig a többi órában munkaközösségi és nevelőtestületi szakmai megbeszéléseket, értekezleteket tartanak a közoktatás helyzetéről, a kibontakozás lehetséges formáiról és egyéb pedagógiai, szakmai kérdésekről – írták a szülőknek.
Épületrészt és fizetést ajánl a kirúgott tanároknak az Alternatív Közgazdasági Gimnázium
Az elbocsátott oktatók így januártól az alapítványi iskolában folytathatják a munkájukat, ha szeretnék.
A Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium tanárai már a korábbi országosan meghirdetett sztrájkok során kiálltak, polgári engedetlenség, sztrájk formájában, a diákok és szülők is igyekeztek melléjük állni, az élőláncban is ott voltunk – írja egy szülő.
Ma reggel szervezték meg a szolidaritási eseményünet a gimnázium előtt, süteményekkel köszöntötték a tanárokat, az aprósütemények mellett torta is került az asztalra.Kézjegyekkel ellátott molinót helyeztek ki az iskola elé, melyet szülők, diákok láttak el kézjegyeikkel.
Közös nyilatkozatot tettek közzé a csömöri helyi intézmények a pedagógus sztrájk támogatásáról: az iskolákhoz többek között az egészségház és az országos evangélikus fenntartású óvodák is csatlakoztak. Az intézmények elé mindenhova kikerült a szolidaritás szimbóluma, a bekarikázott felkiáltójel.
Utóbbiak közül többen a szolnoki Hild téren egyesével mondták el, miért csatlakoztak a demonstrációhoz. A város három középiskolájában a diákok egyórás ülősztrájkot tartottak szolidaritásuk kifejezésére – írja egy résztvevő tanár. A megyében többek között Mezőtúron, Kunszentmártonban, Tiszaföldváron, Jászágón és Zagyvarékason sztrájkoltak.
A Szolnoki Széchenyi István Gimnázium és Művészeti Szakgimnáziumban 26 fő sztrájkolt, 1 pedig polgári engedetlenségben vett részt, a diákok ülősztrájkjuk közben a mozgalom dalává vált Grund-ot énekelték, egy szülő pedig támogató levelet és házi mézeskalácsot vitt a demonstráló tanároknak.
A gimnázium közelében lévő városligeti Kiráy-dombra vonultak, ahol elénekelték a Ha én rózsa volnék-ot és felolvasták a tanárok kilenc követelését. Valószínűleg a mai nap egyik legmeglepőbb tüntetőjét is itt találtuk meg – egy diák ugyanis magával hozta tőkés récéjét:
Bár a demonstráció után nem tartottak órákat, a tanárok mondták a diákoknak, hogy maradjanak még és beszélgessenek az oktatásról, vagy amiről csak akarnak.
Kollégánk élőben jelentkezett a helyszínről:
Dunakeszin nemcsak jó szavakat, hanem finomságokat is kaptak a tanárok ma reggelre. A városban az összes általános iskola és a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium elé is üzeneteket írtak a szülők a csütörtöki iskolakezdésre, valamint az egyik iskolába a képen latható mézeskalácsokat küldték - írta olvasónk.