Itthon Csatári Flóra Dóra 2022. december. 04. 18:00

20 millióba kerül és fél évig is eltarthat visszazöldíteni a Hajógyárit a Sziget Fesztivál után

Két év kihagyás után, egy extra száraz nyáron tért vissza a Sziget a Hajógyári-szigetre, ahol a fesztivál után komoly füvesítés vált szükségessé. A fesztivált szervező cég erre több mint 20 milliót költ, de úgy tűnik, hogy a füvesítésnek Magyarország egyik legnagyobb kutyás közössége számára is jelentős ára van: 30 ezer négyzetméternyi területet egészen jövő tavaszig nem kapnak vissza a sétáltatók a tervek szerint.

A Sziget Fesztiválnak is otthont adó Hajógyári- (vagy hivatalos nevén Óbudai-) sziget a rendszeres használói szerint egy különleges hely, ahol fővárosi viszonylatban meglepően közel lehet kerülni a természethez úgy, hogy az ember közben mégsem hagyja el Budapestet. Sokan járnak ide sportolni, kikapcsolódni és kutyázni is. Utóbbiról azt is érdemes tudni, hogy Magyarországon a kijelölt kutyafuttatókat leszámítva szabályosan ilyen nagy területen szinte sehol nem lehet szabadon engedni a kutyákat (sem parkokban, sem a városokon kívüli természetben), de a Hajógyárin már néhány éve legálisan lehet póráz nélkül is sétálni az ebekkel.

Reviczky Zsolt
Az elmúlt években a koronavírus-járvány ennek a szigetnek az életét is jelentősen befolyásolta. Egyrészt megnőtt a hely népszerűsége, mikor a lezárások és karanténidőszakok sűrűjében tömegek kerestek kiszakadási lehetőséget. Másrészt mégis fellélegezhetett egy kicsit a természet, ugyanis az Európa egyik legnagyobb könnyűzenei és kulturális rendezvényének számító Sziget 2020-ban és 2021-ben is elmaradt a pandémia miatt. Idén azonban épp az elmúlt 121 év legszárazabb nyarán visszatért a fesztivál a Hajógyárira, így esélye sem volt annak, hogy zöldek maradhassanak a füves részek, ahogy arra már a legelső nap durva pormennyisége is felhívta a figyelmet. (Kollégánk a negyedik nap után már konkrétan ezt írta: „Soha nem volt még fesztivál, ahol a por miatt fulladoztam volna, azonban a 2022-es Szigeten a nagyszínpad előtt állva ehhez elég volt 15 perc is.”)

A Sziget Zrt. szerint a nagy száraság mindenképp hozzájárult ahhoz, hogy a fesztivált követő őszön jelentős terület újrafüvesítését kellett megkezdeni. A fesztivált szervező cég a hvg.hu megkeresésére azt közölte, hogy

  • a főváros és a Főkert elvárásai, az abban meghatározott műszaki, szakmai tartalmak szerint kezdték meg a nyáron kikopott területek rekultivációját,
  • a visszazöldítés több mint 20 millió forintba kerül, ezt az összeget a Sziget Zrt. állja,
  • a füvesítés miatt novemberben nagyjából 30 ezer négyzetméternyi területet kellett lezárni (a szigetre egyébként már októberben több helyre kikerültek a narancssárga védőkerítések)
  • a körbekerített részek pedig egészen jövő március-áprilisig használhatatlanok maradnak, a Sziget Zrt. tájékoztatása szerint ugyanis csak addigra lesz a serkenő fű elég erős és ellenálló az esetleges taposási károkkal szemben.

Reviczky Zsolt
Annak alapvetően mindenki örül, hogy a nyári károk helyreállításán dolgoznak, az ugyanakkor okoz némi feszültséget, hogy a visszazöldítés miatt jelentős, elsősorban a kutyások számára fontos területek váltak megközelíthetetlenné, bizonytalan időre. A szigetet télen-nyáron használó, többezer fős kutyás közösséget a helyszínen nem tájékoztatja semmi arról, hogy meddig nem lehet majd fűre lépni a sziget nagyrétének jelentős részén, a kihelyezett tájékoztatáson csak annyi szerepelt, hogy a főváros és a Sziget Zrt. közösen felel a füvesítéséért.

Ahogyan azonban elkezdett látványosan visszanőni a fű, a kutyások zárt Facebook-csoportjában máris felmerült az igény az elkerített részek visszavételére.

A kutyásoktól vesz el helyet, ez hétvégén zsúfoltságot okoz

„Nem vagyok kertépítő szakember, de talán lassan lehetne nyitni itt-ott” – ezzel a kommentárral töltött fel csütörtökön egy videót a Hagyógyári kutyások nevű, zárt Facebook-csoportban az Óbudai Kutyás Egyesület elnöke arról, hogy van, ahol az elkerített rész pont olyan zöldnek, a fű pont olyan erősnek tűnik már most, mint ott, ahol nem füvesítenek. Gáspár Zsófi a hvg.hu-nak azt mondta, tudja, hogy a Főkert és a főváros emberei is rendszeresen olvassák a csoportot, és figyelemfelhívásnak szánta ezt a posztot. Szerinte érdemes lenne még most megoldást találni a helyzetre, mielőtt elharapódznak az indulatok.

„Ha valóban áprilisig így marad a helyzet, abból biztosan felháborodás lesz. Mi telefonon nem kaptunk hivatalos választ arra, hogy meddig lesznek kint a narancssárga kerítések. Én mindenesetre a mérgelődés helyett megpróbálom rávenni a Főkertet, hogy szedjék le onnan a kerítéseket, ahol már nem muszáj fenntartani a lezárást.”

Reviczky Zsolt
A 30 ezer négyzetméter – különösen a sziget teljes méretéhez viszonyítva, ami 1080 ezer négyzetméter – nem tűnik soknak, de Gáspár Zsófi szerint az elkerített terület jelentős részt vesz el pont abból a szabad zöldfelületből, ahol eddig a leginkább lehetett kutyázni.

Ehhez fontos figyelembe venni azt, hogy rekreációs tevekénységekre eleve csak a K-hídtól északra eső darabját lehet használni a Hajógyári-szigetnek, de ott is sok olyan rész akad (például a természetvédelmi és az elzárt területeket, parkoló, játszótér, sétányok, bicikli- és sportpályák), amelyekre vagy egyáltalán be se lehet menni kutyával, vagy nem alkalmasak a póráz nélküli játékra.

Reviczky Zsolt
„A nagyrétnek a közepe szinte teljesen le van zárva, ez nemcsak területveszteség, de azt is jelenti, hogy a legnagyobb szabad rész keresztül van vágva, nem lehet átmenni egyik oldalról a másikra” – magyarázza az Óbudai Kutyás Egyesület elnöke. Szerinte ezzel együtt sem okoz nagy gondot a lezárás azok számára, akik hétköznap reggel és délelőtt használják a szigetet akár kutyasétáltatásra, akár sportolásra.

„Hétvégén napközben viszont, főleg, ha szép napos idő van, már nehéz elférni, nincs elég hely.”

Egy hét fesztivál, fél év regeneráció?

A Hajógyárin rendszeresen jelen vannak, hétvégénként gyakorolnak, évente két-három alkalommal pedig versenyeket is tartanak a disc golf nevű sportágat űző játékosok. (A laikusok számára ez a sport leginkább egy frizbiszerű eszközzel játszott, golf logikájú, célzó sportnak tűnhet.) Ők általában nem a rétes, inkább a fás részeket használják, így disc golfos közösséget nem érinti közvetlenül a füvesítés miatti lezárás – nyilatkozta a hvg.hu-nak Kiss Péter, disc golf játékos.

Reviczky Zsolt
Bár a nagy számban szabadon engedett kutyák és a repülő, frizbiszerű tárgyakkal űzött sportolás olyasminek hangzik, ami nehezen kivitelezhető zavartalanul, egymással párhuzamosan, egy helyen, a disc golfosok és a kutyások mégis évek óta békésen osztoznak a Hajógyári-szigeten. A nagyobb rendezvények, versenyek előtt a sportolók szólnak a gazdiknak, és térképen is jelölik, mely részeken fognak játszani, így többnyire súrlódásmentesen el lehet kerülni azt, hogy a repülő és guruló tárgyakért lelkesedő ebek megakasszák a disc golfosok játékát.

Kiss ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az októberi Budapest Disc Golf Open idején a korábbinál többször találkoztak össze a versenyzők a kutyákkal, ennyiből érezhető volt a sportolók számára is, hogy a füvesítés bizonyos helyekről kiszorította a sétáltatókat. A verseny összességében ugyanakkor így is zökkenőmentesen zajlott a lapunknak nyilatkozó sportoló szerint.

Reviczky Zsolt
Az Óbudai Kutyás Egyesület alapvetően jó viszonyt ápol nemcsak a sportolókkal, de a Sziget szervezőivel is. Gáspár Zsófi korábban egyenesen azt nyilatkozta, hogy szerinte a fesztiválnak is köszönhető, hogy a Hajógyári nincs elhanyagolva, ugyanakkor nem is építették be az északi részét és nem csináltak belőle Margit-sziget szerű díszparkot sem.

A kutyások azt megszokták már, hogy nyáron legalább 5-6 hét kiesik, a fesztivál építési munkálatainak megkezdésétől a bontás befejezéséig nem tudják használni a szigetet, de úgy érezték, ezért cserébe az év nagyrészében zavartalanul hajógyárizhatnak az állataikkal. Ezt a felállást lényegesen változtatná meg, ha a füvesítésre szoruló részek valóban több mint fél évig lezárva maradnának, hiszen ez azt jelentené, hogy a Hajógyári kutyások számára fontos részeit egy hét buli miatt az év nagyobb részében nem lehetne használni.

Reviczky Zsolt
Ráadásul, ahogy az a fenti, disc golfos példából is kiderült, ha nem is közvetlenül, de közvetve minden szigethasználóra kihat az, ha kevesebb helyen osztozkodnak a kutyásokkal. Gáspár Zsófi szerint lezárások régebben is voltak,

„sőt volt olyan év, hogy az egész nagyrét körbe volt szalagozva, de maximum másfél hónapig és nem tovább. Reméljük a fű idén sem nő lassabban és hamarosan visszakaphatják a területet az odalátogatók.”

A Főkert a hvg.hu írásban feltett kérdéseire kedd óta nem reagált, és azt a Sziget Fesztivált szervező cégtől sem tudtuk meg, hogy a fesztivál utáni rekultiváció mostantól minden évben úgy zajlik-e, hogy hónapokra le kell majd zárni az újra füvesítendő területet. A Sziget Zrt. ugyanakkor utalt a válaszában arra, hogy a 2022-es nyári szárazság extra nehézséget okozott, ami miatt a fővárossal közösen dolgoznak természetes erőforrásokat felhasználó, fúrt öntöző-kút kialakításában.

Frissítés 12.06-án 9:35-kor: Cikkünk megjelenése után a Főkert azt reagálta az ügyre, hogy a fesztivál területének rekultivációjára a Fővárosi Önkormányzat és a rendezvényt szervező Sziget Kft. között jött létre egy megállapodás. Ehhez azt is hozzátették, hogy "a FŐKERT-nek jelenleg nincs feladata az elzárt területeken", de ha végetér a rekultiváció, akkor ők felelnek majd a zöldfelület fenntartási munkálatokért.

Mivel a Sziget Zrt. szerint a Főkert által meghatározott műszaki, szakmai tartalmak szerint zajlik jelenleg a rekultiváció, rákérdeztünk arra, hogy volt-e ráhatása a Főkertnek a füvesítés megtervezésére és ütemezésére, illetve hogy van-e tudomásuk ezekről a részletekről, de ezekre a kérdéseinkre nem kaptunk választ.

Hirdetés