Két év kihagyás után, egy extra száraz nyáron tért vissza a Sziget a Hajógyári-szigetre, ahol a fesztivál után komoly füvesítés vált szükségessé. A fesztivált szervező cég erre több mint 20 milliót költ, de úgy tűnik, hogy a füvesítésnek Magyarország egyik legnagyobb kutyás közössége számára is jelentős ára van: 30 ezer négyzetméternyi területet egészen jövő tavaszig nem kapnak vissza a sétáltatók a tervek szerint.
A Sziget Fesztiválnak is otthont adó Hajógyári- (vagy hivatalos nevén Óbudai-) sziget a rendszeres használói szerint egy különleges hely, ahol fővárosi viszonylatban meglepően közel lehet kerülni a természethez úgy, hogy az ember közben mégsem hagyja el Budapestet. Sokan járnak ide sportolni, kikapcsolódni és kutyázni is. Utóbbiról azt is érdemes tudni, hogy Magyarországon a kijelölt kutyafuttatókat leszámítva szabályosan ilyen nagy területen szinte sehol nem lehet szabadon engedni a kutyákat (sem parkokban, sem a városokon kívüli természetben), de a Hajógyárin már néhány éve legálisan lehet póráz nélkül is sétálni az ebekkel.
A Sziget Zrt. szerint a nagy száraság mindenképp hozzájárult ahhoz, hogy a fesztivált követő őszön jelentős terület újrafüvesítését kellett megkezdeni. A fesztivált szervező cég a hvg.hu megkeresésére azt közölte, hogy
- a főváros és a Főkert elvárásai, az abban meghatározott műszaki, szakmai tartalmak szerint kezdték meg a nyáron kikopott területek rekultivációját,
- a visszazöldítés több mint 20 millió forintba kerül, ezt az összeget a Sziget Zrt. állja,
- a füvesítés miatt novemberben nagyjából 30 ezer négyzetméternyi területet kellett lezárni (a szigetre egyébként már októberben több helyre kikerültek a narancssárga védőkerítések)
- a körbekerített részek pedig egészen jövő március-áprilisig használhatatlanok maradnak, a Sziget Zrt. tájékoztatása szerint ugyanis csak addigra lesz a serkenő fű elég erős és ellenálló az esetleges taposási károkkal szemben.
Ahogyan azonban elkezdett látványosan visszanőni a fű, a kutyások zárt Facebook-csoportjában máris felmerült az igény az elkerített részek visszavételére.
A kutyásoktól vesz el helyet, ez hétvégén zsúfoltságot okoz
„Nem vagyok kertépítő szakember, de talán lassan lehetne nyitni itt-ott” – ezzel a kommentárral töltött fel csütörtökön egy videót a Hagyógyári kutyások nevű, zárt Facebook-csoportban az Óbudai Kutyás Egyesület elnöke arról, hogy van, ahol az elkerített rész pont olyan zöldnek, a fű pont olyan erősnek tűnik már most, mint ott, ahol nem füvesítenek. Gáspár Zsófi a hvg.hu-nak azt mondta, tudja, hogy a Főkert és a főváros emberei is rendszeresen olvassák a csoportot, és figyelemfelhívásnak szánta ezt a posztot. Szerinte érdemes lenne még most megoldást találni a helyzetre, mielőtt elharapódznak az indulatok.
„Ha valóban áprilisig így marad a helyzet, abból biztosan felháborodás lesz. Mi telefonon nem kaptunk hivatalos választ arra, hogy meddig lesznek kint a narancssárga kerítések. Én mindenesetre a mérgelődés helyett megpróbálom rávenni a Főkertet, hogy szedjék le onnan a kerítéseket, ahol már nem muszáj fenntartani a lezárást.”
Ehhez fontos figyelembe venni azt, hogy rekreációs tevekénységekre eleve csak a K-hídtól északra eső darabját lehet használni a Hajógyári-szigetnek, de ott is sok olyan rész akad (például a természetvédelmi és az elzárt területeket, parkoló, játszótér, sétányok, bicikli- és sportpályák), amelyekre vagy egyáltalán be se lehet menni kutyával, vagy nem alkalmasak a póráz nélküli játékra.
„Hétvégén napközben viszont, főleg, ha szép napos idő van, már nehéz elférni, nincs elég hely.”
Egy hét fesztivál, fél év regeneráció?
A Hajógyárin rendszeresen jelen vannak, hétvégénként gyakorolnak, évente két-három alkalommal pedig versenyeket is tartanak a disc golf nevű sportágat űző játékosok. (A laikusok számára ez a sport leginkább egy frizbiszerű eszközzel játszott, golf logikájú, célzó sportnak tűnhet.) Ők általában nem a rétes, inkább a fás részeket használják, így disc golfos közösséget nem érinti közvetlenül a füvesítés miatti lezárás – nyilatkozta a hvg.hu-nak Kiss Péter, disc golf játékos.
Kiss ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az októberi Budapest Disc Golf Open idején a korábbinál többször találkoztak össze a versenyzők a kutyákkal, ennyiből érezhető volt a sportolók számára is, hogy a füvesítés bizonyos helyekről kiszorította a sétáltatókat. A verseny összességében ugyanakkor így is zökkenőmentesen zajlott a lapunknak nyilatkozó sportoló szerint.
A kutyások azt megszokták már, hogy nyáron legalább 5-6 hét kiesik, a fesztivál építési munkálatainak megkezdésétől a bontás befejezéséig nem tudják használni a szigetet, de úgy érezték, ezért cserébe az év nagyrészében zavartalanul hajógyárizhatnak az állataikkal. Ezt a felállást lényegesen változtatná meg, ha a füvesítésre szoruló részek valóban több mint fél évig lezárva maradnának, hiszen ez azt jelentené, hogy a Hajógyári kutyások számára fontos részeit egy hét buli miatt az év nagyobb részében nem lehetne használni.
„sőt volt olyan év, hogy az egész nagyrét körbe volt szalagozva, de maximum másfél hónapig és nem tovább. Reméljük a fű idén sem nő lassabban és hamarosan visszakaphatják a területet az odalátogatók.”
A Főkert a hvg.hu írásban feltett kérdéseire kedd óta nem reagált, és azt a Sziget Fesztivált szervező cégtől sem tudtuk meg, hogy a fesztivál utáni rekultiváció mostantól minden évben úgy zajlik-e, hogy hónapokra le kell majd zárni az újra füvesítendő területet. A Sziget Zrt. ugyanakkor utalt a válaszában arra, hogy a 2022-es nyári szárazság extra nehézséget okozott, ami miatt a fővárossal közösen dolgoznak természetes erőforrásokat felhasználó, fúrt öntöző-kút kialakításában.
Frissítés 12.06-án 9:35-kor: Cikkünk megjelenése után a Főkert azt reagálta az ügyre, hogy a fesztivál területének rekultivációjára a Fővárosi Önkormányzat és a rendezvényt szervező Sziget Kft. között jött létre egy megállapodás. Ehhez azt is hozzátették, hogy "a FŐKERT-nek jelenleg nincs feladata az elzárt területeken", de ha végetér a rekultiváció, akkor ők felelnek majd a zöldfelület fenntartási munkálatokért.
Mivel a Sziget Zrt. szerint a Főkert által meghatározott műszaki, szakmai tartalmak szerint zajlik jelenleg a rekultiváció, rákérdeztünk arra, hogy volt-e ráhatása a Főkertnek a füvesítés megtervezésére és ütemezésére, illetve hogy van-e tudomásuk ezekről a részletekről, de ezekre a kérdéseinkre nem kaptunk választ.