Nem csak mikroadományokból gyűlt össze a 3 milliárd forint, amit a választási kampány idején utaltak Magyarországra.
Voltak olyan intézményi és egyéni adományozók, akik magasabb összeggel járultak hozzá az Action for Democracy tevékenységéhez - ismerte el új közleményében a szervezet vezetője, Korányi Dávid.
Az Action for Democracy (AfD) 3 milliárd forintot küldött a választási kampány idején magyar civil szervezeteknek, illetve cégeknek. Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt az Egyesült Államokból érkezett 1,8 milliárd forintra támaszkodva építette kampányát. Igaz, azt állítja, ebből nem párt-, hanem a demokrácia fontosságát bemutató tájékoztatókampányt finanszírozott.
Politikai pamflet a Márki-Zayéknak adott amerikai támogatásról szóló jelentés
A Márki-Zay Péter mozgalmának nyújtott pénzekről készült nemzetbiztonsági vizsgálat semmivel nem igazolja, hogy a támogatást adó szervezetnek köze van az amerikai titkosszolgálatokhoz. A dokumentum nyilvános adatbázisokból, sajtóból összeollózott, híresztelésekkel felturbózott anyagnak tűnik, ám a kormányzati propaganda céljait kiválóan szolgálja.
Korányi a mostani közleményében úgy fogalmaz, soha nem állította, hogy csak mikroadományokból gyűlt volna össze a 3 milliárd forint, ám a korábbi nyilatkozatokban az intézményi támogatókat nem említette.
Most sem árulta el, kik ezek, annyit viszont leírt,
nem adófizetői dollárokból gazdálkodtak, sem a (második CIA-ként emlegetett) National Endowment for Democracy, sem a Nyílt Társadalom Intézet semmilyen formában nem támogatta szervezetüket, noha az sem lenne ellentétes az értékeikkel, ha megtennék.
Hozzátette, minden donoruk önszántából adományozta deklarált céljaikra saját pénzét, amiért "csak a demokrácia megerősödését remélte ellentételezésként". Azt írta, az AfD-t több ezren támogatták, akár 10-100 dollárokkal is.
Azt Korányi ismét leírta, hogy a diaszpórában élő magyarság adományait gyűjtötték, és "annak érdekében, hogy a támogatások eredetét megnyugtatóan, valamint az MMM-mel kötött szerződéses kötelezettségünk teljesítését bizonyítani tudjuk, független auditot kérünk, amely igazolni fogja, hogy az MMM-nek juttatott összes pénzünk magyar állampolgároktól származik."
Nincsenek kapcsolatban a CIA-val, a törvényeket maximálisan betartják és soha nem adtak pénzt politikai pártoknak vagy jelölti kampányokra.
"Támogattunk egy demokráciapárti, antiautoritárius, EU-, NATO- és Ukrajnabarát narratívát, valamint az ember méltóság és tisztesség védelmét" - írja Korányi.
A Fidesz súlyos belpolitikai botránynak tartja, hogy Márki-Zay Péter a kampányához amerikai pénzt használt fel, azonban a volt miniszterelnök-jelölt azt mondja, nem volt tiltott pártfinanszírozás.
Az ügyben több vizsgálat is indult, a titkosszolgálatok is beszálltak. Kocsis Máté fideszes politikus kezdeményezésére nyilvánosságra hozták azt a jelentést, amit a Nemzeti Információs Központ az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottsága előtt tett (erről itt írtunk bővebben). Ebből kiderült, hogy az AfD által utalt 3 milliárdból 1,8 milliárd került a Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz, amely a pénz jelentős részéből a Datadat munkáját finanszírozta.
A jelentés nyilvánosságra hozása után Márki-Zay azt mondta, az semmilyen nemzetbiztonsági kockázatot nem tárt fel.