Az Európai Bizottságnak az igazságszolgáltatás függetlenségét érintő aggályai nyomán hatásköri átalakítások, az Országos Bírói Tanács jogköreinek erősítése várható, erről tárgyalnak, ezek nyithatják meg az utat a “jövőre” érkező EU-s pénzek előtt – mondta Navracsics Tibor a hvg.hu-nak.
A kérdés nem az, hogy az uniós helyreállítási alap 7,2 milliárd eurós forrásainak elérése érdekében az eddigi 17 vállaláson felül kell-e a kormánynak újabb engedményeket tennie az Európai Bizottság (EB) kérésének megfelelően, hanem az, hogy pontosan milyeneket és mennyit.
Az biztos, hogy a Politicóban kiszivárgott híreknek megfelelően az erről szóló, az EB és a magyar kormány között már zajló tárgyalások éppen azoknak a szabályoknak a módosításáról szólnak, melyeket a NER korábban azért vezetett be, hogy nagyobb befolyása legyen a bíróságok felett.
Az Európai Bizottság aggályokat fogalmazott meg – ahogy ők nevezik – az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban”
– mondta diplomatikusan Navracsics Tibor területfejlesztési és az EU-s forrásokért felelős miniszter újságíróknak kedden. A hvg.hu kérdésére a miniszter elárulta: “elmondták az aggályaikat, megnézzük, hol kell az egyensúlyt kialakítani”.
Elismerte, hogy mindez az Országos Bírói Tanács (OBT) jogköreinek erősítését, a bírósági önigazgatás rendszerén belüli hatásköri átalakításokat célozzák. Annyira azonban Navracsics szerint nem, hogy az OBT megvétózhassa mondjuk a Kúria elnökének kinevezését.
A miniszter a hvg.hu-nak azt is elmondta, a formálódó változtatások a lapján a jogszabály-tervezetet november végén nyújthatják be a Parlamentnek, amely még decemberben szavazhat róla. Így “jövőre” érkeznek majd az EU-s pénzek – számol Navracsics, akit a frissen alakult Integritás Hatóság jogi mozgásteréről is kérdeztünk.
Navracsics Tibor egyébként kedden a második Svájci-Magyar Együttműködési Programról szóló megállapodás aláírásán vett részt. A programban pályázati források nyílnak meg mintegy 33 milliárd forint értékben, és számos területet érintenek majd a szakképzéstől és a kkv-k támogatásától a kutatás-fejlesztésen és energetikai beruházásokon át a vízkezelési és egészségügyi-szociális programokig.