Nem gyakorolhatja október vége óta ügyvédi tevékenységét Völner Pál. A bírósági végrehajtói kar korrupciós botrányába belebukott volt igazságügyi államtitkár néhány hete még dolgozott, de ügyvédi státuszát inaktívra változtatta a kamara a vele szembeni vádemelés után. Fegyelmi eljárás is folyik ellene, ha bűnösnek találják, soha többet nem praktizálhat ügyvédként.
Noha a bírósági végrehajtói karnál kirobbant korrupciós botrány véget vetett Völner Pál politikai karrierjének, az egykori országgyűlési képviselő és miniszterhelyettes néhány hete még dolgozott eredeti szakmájában: Nyergesújfalun praktizált céges és munkaügyi kérdésekben eljáró ügyvédként.
Ám a vádemelés óta ennek is vége. Október végén felfüggesztették Völner ügyvédi tevékenységét, így a volt politikusnak le kellett adnia a bélyegzőjét, ügyvédi igazolványát érvénytelenítették, az ügyvédek névjegyzékében pedig a státusza inaktívra változott, vagyis nem dolgozhat ügyvédként.
Schadl György még 2018 májusa előtt “korrupciós kapcsolatot” alakított ki Völner Pál államtitkárral, akinek rendszeresen készpénzt – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot – adott, Völner pedig ezért cserébe befolyását felhasználva többször segítette Schadlt.
Noha – szemben Schadl Györggyel, aki várhatóan második karácsonyát is letartóztatásban tölti – Völner szabadlábon maradt, ítélet még nem mondta ki a bűnösségét, sőt még a büntetőpere sem kezdődött el, de miután hivatalosan is vádlott lett, a volt fideszes politikus nem dolgozhatott tovább ügyvédként.
Vádat emeltek Völner Pál ellen, 8 év börtönt kér rá az ügyészség
A Központi Nyomozó Főügyészség korrupciós és vagyon elleni bűncselekmények, valamint pénzmosás miatt nyújtott be vádiratot Schadl György és 21 társa - köztük Völner Pál volt igazságügyi államtitkár - ellen a Fővárosi Törvényszéken.
A volt államtitkár egyéni ügyvédi praxisának felfüggesztését a hvg.hu-nak megerősítette az erről szóló határozatot aláíró Becker Tibor ügyvéd is, aki a Völner esetében területileg illetékes Komárom-Esztergom megyei ügyvédi kamara elnöke.
Az ügyvédekre vonatkozó törvény szerint ugyanis a kamarai elnök köteles a felfüggesztésről dönteni, ha az ügyvéddel szemben olyan szándékos bűncselekmény miatt emelnek vádat, amelynek büntetési tétele ötévi szabadságvesztésnél súlyosabb. Márpedig ez ilyen:
Völnerre 8 év börtönbüntetést kér az ügyészség, emellett 25 milliós pénzbüntetést, a közügyektől 10 évre szóló, az ügyvédi tevékenységtől pedig végleges eltiltást, valamint vagyonelkobzást javasol.
Emellett – mondta Becker – egy fegyelmi eljárás régebb óta folyik Völnerrel szemben, ám ez – miután korábbi munkakapcsolatuk miatt a területileg illetékes vezető fegyelmi biztos elfogultságot jelentett – másik megyénél zajlik, és a vádemelés után ezt fel is függesztik a jogerős bírósági ítéletig.
Schadl György letartóztatása után hónapokig nem indított ellenőrzést saját végrehajtóival szemben a végrehajtói kamara
A végrehajtói kar Schadl novemberi őrizetbe vétele után egészen februárig nem vizsgálta az alájuk tartozók működését.