Furcsa, de az Integritás Hatóság elnökhelyettese nem tud a fiókból előhúzni egy szakmai CV-t.
Sehol sem találni az újonnan felálló Integritás Hatóság elnökhelyettesének, Holbusz Tímeának a szakmai önéletrajzát – csak annyit tudni, hogy kinevezéséig az Európai Uniós Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság Különleges Vizsgálatokért Felelős Igazgatóságának igazgatója volt –, ezért a HVG munkatársa magától az érintettől kérte el azt, illetve szerette volna megtudni, hogy mi motiválta a tisztség betöltésére.
A megkeresésre másnap jött a válasz Holbusztól, aki azt írta,
egyelőre egy kis türelmet kérünk a sajtótól, hiszen jelenleg minden erőnkkel a Hatóság felállítására és munkánk megkezdésére koncentrálunk.
Tény, hogy az új hatóság november 19-től működik, az viszont furcsa, hogy a vezetőkről nincs egy előre összerakott önéletrajz, illetve Holbusz nem tud ilyet előkapni akár az előző pozíciójáig bezárólag.
Az elnöktől, Biró Ferenctől, illetve a másik elnökhelyettestől, Dabóczi Kálmántól azért nem kértünk életrajzot, mert az ő eddigi pályájuk jobban követhető. Biró Ferenc 2020 szeptemberétől vezette cégtársként a PwC könyvvizsgáló cég magyarországi, illetve dél-kelet-európai Forensic szolgáltatások üzletágát.
A bejelentéskor a PwC még egy közleményt is kiadott, melyben azt írta, a szakembernek több mint húszéves tapasztalata van kockázatkezelési és vállalatirányítási területen. Mint írják, „karrierje során több mint száz vizsgálatban vett részt, szorosan együttműködve ügyvédi irodákkal”.
Biró megfordult a gyógyszeriparban, az energetikában, a telekommunikációban, valamint termeléssel foglalkozó cégeknél is, de a PwC állítása szerint
komoly tapasztalata van vállalati visszaélések és korrupciós ügyek feltárásában, trösztellenes esetek kezelésében.
A másik elnökhelyettes, Dabóczi Kálmán, aki jogász-közgazdászként 2015 és 2018 között vezette a BKK-t, és akit Tarlós István korábbi főpolgármester felelőssé tett a BKK elektronikus jegyrendszerének blamája után.
Tarlós szinte pontosan négy éve, 2018. november 30-án váltotta le Dabóczit a BKK éléről, egyben szerződést bontottak a Scheidt&Bachmann céggel, amely az e-jegyrendszert fejlesztette. Tarlós ezzel egy időben egyik alpolgármesterét, a BKK-t is felügyelő Szeneczey Balázst is lefokozta, feladatköreit kizárólag a városüzemeltetésre korlátozta.
A volt főpolgármester gyakorlatilag kimondta: a BKK őt átverte az e-jegyrendszer ügyében. A BKK elektronikus jegyrendszere sosem működött, a fővárost 2019 óta vezető Karácsony Gergely pedig nemrég úgy számolt, hogy a projekt kilencmilliárdos veszteséget hozott, miközben költségei 37 milliárd forintig ugrottak fel.
Dabóczi 2018-tól a Hetvenkét Tanítvány Mozgalom elnöke. Ez egy olyan katolikus mozgalom, aminek alapítója maga Erdő Péter bíboros, prímás érsek, célja pedig egy olyan hálózat felépítése, ami a társadalom számára is láthatóvá teszi a keresztény értékeket, más keresztény szervezetekkel együttműködve. Dabóczi ennek megfelelően katolikus, hét gyermeke van.
A Hatóságról az e heti HVG-ben olvashatnak majd.
(Kapcsolt képünk november 4-én készült a Sándor palotában, ahol Novák Katalin köztársasági elnök kinevezte a Hatóság vezetőit. Jobb oldalon Windisch László ÁSZ elnök áll, aki a személyekre javaslatot tett. Forrás: Novák Katalin Facebook-oldala)