Tanárballagás – így nevezik a szervezők a keddi tüntetést. Azt mondják, szeretnék megmutatni, hogy „az elégedetlenség és a tenni akarás nem függ világnézettől, de még pártszimpátiától se”.
Kedd délután öt és hat óra között a budapesti Deák Ferenc tér és a Szent István-bazilika között egyházi iskolákban tanító pedagógusok tartanak majd demonstrációt, hogy kifejezzék az elégedetlenségüket a magyar oktatási rendszerrel szemben – írja a Válasz Online. A megmozdulás mögött a lap szerint nem áll sem szakszervezet, sem aktivista mozgalom: a rendhagyó „tanárballagás” szervezői kizárólag egyházi iskolákban tanító tanárok.
A tanárok közzétették ötpontos állásfoglalásukat, amelyek jelentős átfedést mutatnak az eddigi tanártüntetéseken közzétett kilencpontos követeléslistával:
- Új nemzeti oktatási stratégiát!
- Gyerekbarát oktatást!
- Autonómiát!
- Vonzó pedagógus-életpályát, értékálló és igazságos bért!
- Megbecsülést a pedagógusoknak!
„A tanári tiltakozások az oktatás mély válságának tünetei, a sürgős változás iránti vágy vezeti őket. Szolidaritást és együttműködést várunk a véleményükért kiálló pedagógusokkal” – írták a követeléseikhez.
Lakatos Máté és Mikesy András, a tüntetés két szervezője interjút is adott a Válasz Online-nak, amelyben Lakatos azt mondta, a demonstráción
közel harminc vidéki és budapesti, egyházi fenntartású intézmény pedagógusai vesznek részt.
Mikesy arról beszélt, hogy “a visszajelzések alapján a római- és görögkatolikus mellett református, evangélikus, baptista, metodista iskolákból vagy óvodákból is lesznek kollégák a keddi rendezvényen”.
Lakatos azt is hozzátette, hogy egyetértettek az eddigi demonstrációkkal is, ám többen is voltak, akiknek „stílusproblémája vagy politikai fenntartása volt. Erre mondtuk, hogy rendben, szervezzünk akkor egy olyan akciót, ami nem polgári engedetlenség, nem sztrájk, nem is az iskolák területén van munkaidőben, csendes formátuma pedig olyan, amit a lehető legtöbb kolléga magáénak tud érezni.”
„Nem mi tehetünk róla, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban a kormánypártok teljes egészében átengedték az oktatásügy témáját az ellenzéknek – magyarázta az interjúban Mikesy. – Most az egyértelműen politikai jobboldalhoz sorolt iskolai közegből szeretnénk kiállni és bizonyítani, hogy az elégedetlenség és a tenni akarás nem függ világnézettől, de még pártszimpátiától se.
Sok, egyébként Fidesz-szavazó támogatónk jelezte, hogy a Tanárballagás olyan rendezvény, ahova jó szívvel ki tud jönni.”
Lakatos ezt annyival egészítette ki, hogy a rendezvény
nem a korábbi megmozdulások ellen van, csupán vállalja, hogy kifejezetten a jobboldali, konzervatív, keresztény réteget szeretné megmozgatni”.
Ezzel együtt viszont mindenkit várnak, aki azonosulni tud a kiállásuk üzenetével és stílusával.