A hétfői egyeztetés fő témái a bérrendezés és a munkaterhek csökkentése lesznek.
November 7-én délután egyeztet Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár a pedagógus-szakszervezetek sztrájkbizottságával. A tanárok idén márciusban indítottak gördülő sztrájkot, amelyet a választások idején felfüggesztettek, majd szeptemberben folytatták.
Bár a béremelés és a munkaterhek csökkentése csak az első lépés a közoktatás helyzetének helyreállításában, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a hétfői tárgyaláson ezekkel áll majd a Belügyminisztérium államtitkára elé:
- Idei, legalább 45 százalékos béremelés a pedagógusoknak,
- 130 százalékos emelés a közalkalmazotti bértábla béreire a nem pedagógus munkakörökben,
- a heti 22 óra kötelező óraszám visszaállítása és a helyettesítések, túlórák kifizetése,
- a pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek legfeljebb heti 35 órát legyenek beoszthatók gyermek- vagy tanulócsoportban önállóan végzendő gyermekfelügyeletre (nem pedig teljes munkaidőben),
- januártól olyan bérrendszer mind a pedagógusok, mind pedig az őket segítők számára, amely biztosítja az illetmények értékállóságát.
A szakszervezetek vezetői korábban azt nyilatkozták, hogy nem várnak átütő sikert a tárgyalástól, ugyanis szerintük az arról szóló meghívóban már „belengettek volna” egy rövid távú béremelést, ha ez szerepelne a kormányzati célok között. A PSZ alelnöke lapunknak elmondta, egy számukra is elfogadható bérrendezési megállapodást hajlandóak aláírni, de hangsúlyozta, ez csak a követelések egy részét fedi le, így a sztrájkot addig folytatják, amíg a többi is teljesül.
Leül a kormány a pedagógusszervezetekkel: „Annyi történt, hogy kicsit sokan mentek el a vasárnapi tüntetésre"
Egyeztetésre hívta a köznevelésért felelős államtitkár a pedagógus szakszervezeteket. A sztrájkbizottságban részt vevő szervezetek vezetői szerint már a levél felütése sem sok jót ígér. Az viszont látszik, hogy a széles körű társadalmi összefogás hatására legalább leállították a pedagógusok elleni retorziókat.
Akárcsak a központi kormányzati kommunikációban, a sztrájkbizottságnak szóló levélben is az uniós pénzek hiányával magyarázták a béremelés halogatását, ezért a hétfői egyeztetésen a szakszervezetek szeretnének választ kapni arra is, hogyan állnak az Európai Bizottság és a magyar kormány közötti tárgyalások.
November 18-ra újabb országos sztrájkot hirdettek, aznap reggelre ismét élőláncot szerveznek a szülők, és további megmozdulások várhatók november 22-én (a közoktatás napján) és november 26-án is – már amennyiben a délutáni egyeztetésen nem teljesül a pedgógusok minden követelése.
Borítóképünkön a szakszervezetek zászlói láthatók a Margit hídon.