Kiszivárgott az a terv, ahogyan a kormány átalakítaná az egészségügyet. Az 1200 fő alatti háziorvosi körzeteknek valószínűleg búcsút mondhatunk, azonban az egészségügyi szakdolgozók bére nőhet.
Közel fél tucat törvény módosítását kezdeményezi az egészségügy átalakításáról szóló csomaggal a területért felelős belügyminiszter, Pintér Sándor – értesült a Népszava. A végleges tervek a lap tudomása szerint már túl vannak a tárcaközi egyeztetéseken, Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár pedig szerdán már el is juttatta a szakmai szervezetekhez. A jövő hét elején pedig az államtitkár találkozóra is várja a kamarák vezetőit, ekkor véleményezhetik a javaslatokat.
A Népszava azt írja, januártól jön a „Takács-csomag”. A csomag tervezete szerint a centrumkórházak mint munkáltatók szabadon vezényelhetnék az orvosokat, szakdolgozókat, de újdonság lesz az is, hogy
gyógyítói teljesítménytől függően akár negyven százalékkal növekedhet, valamint húsz százalékkal csökkenhet az orvosok, ápolók bére.
Az is előfordulhat, hogy a betegeknek többet kell majd utazniuk, mivel a tervezet koncentrálná az ellátásokat. A megyei centrumkórházakba tömörítenék azokat a szakmákat, amik biztosításához sok szakemberre van szükség.
A Népszava azt írja, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) praxiskezelőként felhatalmazást kapna a háziorvosi körzethatárok kijelölésére, valamint a betöltetlen praxisok kezelésére.
Az 1200 főnél kisebb háziorvosi körzeteket pedig 2028-ig megszüntetnék.
Az önkormányzatok pedig gyakorlatilag lemondhatnának arról, hogy maguk gondoskodjanak az alapellátások biztosításáról a településeken, mivel az OKFŐ köthet majd praxiskezelőként szerződést az orvossal, annak személyét csupán véleményezni lesz joga az önkormányzatnak.
A kormányzati javaslat része maradt azonban az egészségügyi szakdolgozók bérének emelése is: az alap- és középfokú végzettségűeknek átlagosan 32 százalékos, míg a diplomásoknak átlagosan 55 százalékos emelést javasolnak.
Önnek mindegy lenne, melyik orvos kezeli, ha gyorsabban kapna ellátást?
Fontos és sürgős változásokat vezetne be a Belügyminisztérium az egészségügyben. A társadalmi egyeztetés is elmaradt. A Magyar Orvosi Kamara szerint ez így életveszélyes. Megnéztük, hogy az eddig nyilvánosságra került tervek alapján a beteg számára hogyan változna az ellátás, mik a javaslat pozitívumai, illetve negatívumai.