Itthon hvg.hu 2022. október. 18. 12:50

Varga Judit erkölcstelennek nevezte a lengyel uniós források visszatartását, csak a lényeget felejtette el

Magyarország pedig nem támogat olyan javaslatokat a tagállamokat tömörítő Tanácsban, melyek az energiaellátás biztonságát veszélyeztetnék.

Magyarország minden olyan európai uniós javaslatot támogat, amely az energiaellátás sokféleségét segíti, ami azt jelenti, hogy az energiafüggőséget diverzifikációra kell felcserélni – jelentette ki Varga Judit Luxembourgban.

Az igazságügyi miniszter az uniós tagországok európai ügyekkel foglalkozó minisztereinek ülését megelőzően újságíróknak nyilatkozva ugyanakkor azt is hozzátette, hogy Magyarország nem támogat olyan javaslatokat, amelyek az energiaellátás biztonságát veszélyeztetnék.

„Nem szabad utat engedni az ideológiai harcoknak, amelyek ebben a helyzetben az Európai Unió versenyképességét, gazdaságát is veszélyeztetik.

Szerinte az energiaellátás sokféleségét kell támogatni és csővezetékeket kell építeni, mert nyugatról nem tud annyi energia Közép-Európába érkezni, mint amennyire szükség lenne. Véleménye szerint az a fontos, hogy Európa asztalán több, legalább négy-hat ajánlat legyen különböző energiabeszállítók részéről.

Vargát a jogállamisági eljárásról és a helyreállítási pénzekről is kérdezték, válaszaiban itt már adódott egy kis kavarodás. A miniszter megismételte, hogy Magyarország elkötelezett, hogy teljesítse az Európai Bizottságnak tett vállalásait, és menetrend szerint fogják őket teljesíteni. Véleménye szerint emellett az is jó lenne, ha a baloldal nem akadályozná, hogy a helyreállítási alapból lehessen finanszírozni a pedagógusok béremelését – hogy ez miért nem felel meg a valóságnak, arról ebben a cikkünkben írtunk:

Tényleg Brüsszelen múlik, mikor és mennyi béremelést kaphatnak a tanárok? Elmagyarázzuk

Jó ideje az EU-ra fogja a kormány, hogy nem tudja emelni a pedagógusok bérét, pedig valójában nem is kaphatna uniós forrásokat erre a célra. Cikkünkben a hivatalosan benyújtott tervek alapján elmagyarázzuk, miért lehetséges ez mégis, mennyi uniós pénzhez jutnának a tanárok, kik kapnák belőle a legtöbbet, és meddig kell még rá várni.

A politikus nem hagyta szó nélkül azt sem, hogy a lengyelek addig nem kapnak pénzt sem a helyreállítási alapból és a kohéziós alapból, amíg a varsói kormány nem teljesíti a bíróságok függetlenségével kapcsolatos feltételeket. Úgy vélte, „sajnálatos a jelenség, amikor intézmények közötti hatalmi harcnak eshetnek áldozatul egyes tagállamok”.

Ebben a helyzetben csak az energiáról és a gazdasági kérdésekről kellene legmagasabb szinten beszélgetni, és nem arról, hogyan zsarolnak politikai ideológia alapján egyes országokat és teljesen erkölcstelen módon tartanak vissza forrásokat” – mondta.

Azt Varga már nem tette hozzá, hogy a lengyelek által is aláírt megállapodás szerint a pénz kifizetésének alapfeltétele, hogy Varsó – a luxembourgi bíróság több ítéletének megfelelően – végrehajtsa a számára előírt igazságügyi reformokat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.