Ratislav Kacer egy interjúban beszélt a magyar kormányfő irodájában lógó Nagy-Magyarország-térképről, de arról is, hogy a magyar–szlovák "ezeréves házasság" egy fél évszázadot leszámítva jó házasság volt.
Nehéz megérteni a magyarok oroszpártiságát, mert rosszak a történelmi tapasztalataik az oroszokkal – mondta Ratislav Kacer szlovák külügyminiszter a Rzeczpospolitának adott interjújában.
Öt évig éltem Budapesten, és azt láttam, a társadalomban erős az oroszellenesség. Most a magyar kormány retorikája és lépései átformálják a társadalom hozzáállását az oroszokhoz – mondta Kacer.
A külügyminiszter beszélt a közös magyar–szlovák történelemről is. Úgy jellemezte, ez egy ezeréves házasság volt, amelyben voltak jó és rossz dolgok egyaránt. De nagyjából fél évszázadot leszámítva ez egy jó házasság volt, egyenrangúak voltunk, ha ez nem lett volna, a szlovákok eltűntek volna. Ez nem kérdőjelezhető meg a 20. század fordulóján bekövetkezett magyarosítás vagy a trianoni békeszerződés utáni hangulat miatt – tette hozzá.
Ugyanakkor, Trianon után traumatizálódtak a magyarok. „A szlovákoknak, románoknak, Kárpátalja és a Vajdaság lakóinak azonban van oka enyhe paranoiára. Mert ha ránézünk a magyar miniszterelnök irodájára (ez a térkép egyébként nem a Karmelitában, hanem a Lendvai utcai Fidesz-székházban van), ott egy hatalmas térképet látunk a történelmi Magyarországról. A bécsi és a berlini kancellári hivatalban nincs hasonló térkép. Jogunk van a paranoia magvához, a retorika miatt is. A határok ki vannak jelölve, bizakodva tekintünk a jövőbe” – mondta.
Az ominózus térkép miatt 2019-ben lett némi feszültség Horvátország és Magyarország között.
Felhúzta magát Orbán posztján a horvát miniszterelnök
Nem értik Horvátországban, miért van fenn a kormányfő falán a Nagy-Magyarország térképe.