Ne üsse bele az orrát az oktatási ügyekbe – hivatalnoknyelvről lefordítva körülbelül ezt írta a Belső-Pesti Tankerület szakmai vezetője a terézvárosi polgármesternek, aki találkozót kezdeményezett vele a Kölcsey tanárai és diákjai ügyében.
“Én csak beszélgetni szerettem volna, mert aggaszt a kerületi diákok, tanárok sorsa” – írta a Facebookon Soproni Tamás terézvárosi polgármester abban a posztban, amiben közzétette Marosi Beatrix, a Belső-Pesti Tankerület szakmai vezetőjének az ezirányú megkeresésre adott válaszát.
Ebben az oktatásügyi hivatalnok, aki döntött a kerületben található Kölcsey Ferenc Gimnázium öt tanárának azonnali elbocsátásáról, hivatalos nyelven azt fogalmazza meg, hogy a polgármester csak ne üsse az orrát az oktatási ügyekbe:
A nevelés-oktatás feltételeinek biztosítása a kerület állami fenntartáső iskoláiban a tankerület feldat és felleőssége, a tankerületi központ sem kíván beleszólni abba, hogy az önkormányzat hogyan és kikkel látja el feladatait.
Jelzi azt is, hogy nem tartja indokoltnak a személyes találkozást, és megerősíti korábbi döntését is a kirúgásról, ami "kizárólag a hatályos jogszabályból fakadó lépés volt”, és arról is ír, hogy a pedagógusok egyértelműen megszegték “a pedagógus jogviszonyból fakadó” kötelezettségeiket.
Mint írta, a polgármester közreműködését csak akkor fogadja el, “amennyiben az arra irányul, hogy a pedagógusok a jogszabályokban számukra biztosított, törvényes módon fejezzék ki véleményüket, úgy, hogy az a gyermekek tanuláshoz való jogának érvényesülését ne korlátozza. Szerinte ennek a törvényes kerete a sztrájk. Ezzel az érveléssel azonban van némi baj:
Nehéz-Posony Kata: Jogászként úgy gondolom, logikai hibán alapul, jogszerűtlen a tanárok kirúgása
A tankerület olyan helyzetet hozott létre, amely a jelenlegi tanárhiányos időszakban veszélyezteti a diákok tanuláshoz való jogát, egyúttal a szervezet a jogi kötelezettségét sem teljesíti. Itt tehát ha valaki alapjogsértést követett el, az éppen az állami oktatási intézmény fenntartója, írja szerzőnk.
A kölcseys tanárok kirúgása nagy felháborodást keltett a diákok és a szülők között, illetve a pedagógustársadalomban is. Előbb több demonstrációt tartottak az iskola előtt, majd a pedagógusnapon hídfoglalással és koncertekkel színesíített több tízezres tüntetés volt a fővárosban.
A tankerületi központok azóta is küldik a figyelmeztetéseket az engedetlenkedő tanároknak, amik sok helyen szimpátia-demonstrációkat váltanak ki.
"Szégyellje magát minden felnőtt, aki ezt műveli" - beszólt a tanároknak egy tankerületvezető-helyettes
A Jászberényi Tankerület szakmai igazgatóhelyettese a fővárosi tüntetéseket látva írhatta a bejegyzést, mert a városban egyetlen intézményben sem szervezkedtek a pedagógusok. Szerinte bűn, a gyerekeket bevonni a tiltakozásokba, és azok is bűnösök, akik ezt támogatják, vagy szolidárisak velük. A tüntetések vidéki epizódjai.
A tanárok azért folyamodtak a polgári engedetlenséghez, hogy magasabb fizetést és megbecsültséget követeljenekel, mert a kormányzat kiüresítette a sztrájktörvényt, elvéve a hatékony nyomásgyakorlás lehetőségét.