Itthon hvg.hu 2022. október. 06. 21:39

Igazságtalanságról és elveszett Karikó Katalinokról beszélt a legjobb egyházi gimnázium tanára

Elveszett tehetségekről, kizsigerelt tanárokról, és az igazságtalanság érzése keltette dühről is beszélt Lakatos Máté, a legjobb hazai egyházi iskolaként számon tartott Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium tanára egy interjúban.

Jogaikat követelő tanárok
Friss cikkek a témában

“Hány Karikó Katalint veszítünk el azzal, hogy elvesznek ezek a tehetségek” – mondott sommás véleményt a magyar oktatási rendszerről Lakatos Máté, az ország legjobb egyház gimnáziumaként számon tartott Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium tanára, amikor a HírTV szerda esti Napi Aktuális című műsorában kérdezték.

A tanár az embereket dühössé tevő igazságtalanság érzéséről is beszélt, amikor a riporter megkérdezte tőle, mit szól ahhoz, hogy a szerda esti tanártüntetésen inzultus érte a televízió stábját. Lakatos Máté szerint a tett elítélendő, de ez csak egy tünet, és szerinte inkább az ezt kiváltó problémával kellene foglalkozni.

Felidézte Setényi János oktatáskutató pár évvel ezelőtti gondolatait, aki akkor arról beszélt, hogy aki nem tudja magántanárhoz járatni a gyerekét nem indul jó eséllyel a középiskolai felvételin, mert a normál tanítási rendben kizsigereltek a tanárok és nem megfelelőek a tankönyvek, ekkor említette meg Karikó Katalin nevét.

A tanár arra is emlékeztetett, hogy igaz, hogy 2014-ben jelentős béremelést kaptak a pedagógusok, de hiába igazították akkor a mindenkori minimálbérhez, egy év múlva ezt a kitételt kivette a kormány az erről szóló jogszabályból, és azóta is a 2014-es minimálbér alapján számolják a tanárok bérét.

Amikor a műsorvezető arról beszélt, hogy nem lehet egyik pillanatról a másikra megoldani az oktatás problémáit, a tanár jelezte, hogy a kormánynak 12 éve volt, hogy javítson a helyzeten. Ráadásul a kormány a háború előtt az utóbbi 100 év legjobb gazdasági teljesítményével büszkélkedett, de ebből a pedagógusok kimaradtak.

Lakatos Máté szerint a kormánynak le kellene ülnie az oktatáskutatókkal, megfogadni a javaslataikat, és közösen stratégiát alkotnni, de szerinte nincs meg ez a párbeszéd.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.