Tömegével küldik ki a tankerületek a tanároknak a figyelmeztetéseket, és egyes esetekben felmondó leveleket. Van olyan budapesti iskola, ahol élőlánccal akarják védeni az egyik osztályfőnököt, máshol a tanárok a tankerületi központhoz vonulnak, hogy demonstratíve, nyilvánosan és személyesen vegyék át a levelet.
A hvg.hu információi szerint élőláncot állnak pénteken a szülők és diákok a kőbányai Szent László Gimnázium épülete előtt, miután felröppent a hír, hogy elbocsátják az egyik tanárt. Úgy tudjuk, a végzős gimnazisták egyik osztályfőnöke október 5-én polgári engedetlenség keretében tiltakozott a Kölcsey Ferenc Gimnázium öt tanárának elbocsátása ellen. (Közlése szerint ez már a harmadik munkamegtagadása volt.) Ezért a szülők szerint a Kelet-Pesti Tankerület pénteken neki is személyesen kézbesíteni fogja az azonnali hatályú felmondást. A szülők az épület előtt, a diákok az épületen belül állnak majd őrt.
Hasonló akcióra kerül majd sor a pestszentlőrinci Karinthy Frigyes Gimnáziumban. Hutai László igazgatót csütörtökön hívták be a tankerületi központba, ahol Rábel Krisztina tankerületi igazgató átadott neki 24, névre szóló levelet. Ezeket át kellett volna adnia a címzetteknek – vagyis a polgári engedetlenségben részt vevő tanároknak – ők azonban a borítékokat arra hivatkozva nem vették át, hogy az ő munkáltatójuk nem az igazgató, hanem maga Rábel Krisztina. Péntek reggel közösen mennek a Külső-Pesti Tankerületi Központ elé, hogy személyesen vegyék át a leveleket.
„Kezdik megérteni az emberek, hogy miről beszélünk mi tanárok" - videó
A budaörsi Herman Ottó általános iskola tanárai beszéltek kameránk előtt arról, hogyan látják a tanárok és a diákok helyzetét, hogyan érintette őket a kölcseys tanárok kirúgása, és miért is döntöttek a sztrájk mellett.
Szintén a Külső-Pesti Tankerületi Központ levelét kaphatta kézhez 18 tanár a pestszentlőrinci Brassó Utcai Általános Iskolában, ebben arra figyelmeztetik őket, hogy mivel hétfőn munkabeszüntetéssel éltek, vagyis csatlakoztak a polgári engedetlenségi akcióhoz, a legközelebbi alkalommal rendkívüli felmentéssel bocsátják el őket. "Kérem, hogy a jövőben a hasonló magatartástól tartózkodjon" – írják a levélben.
Információink szerint hasonló levelet kapott Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium 11 tanára is. Van olyan köztük, akinek ez már a második figyelmeztetése, de az illető lapunknak azt mondta, hogy harmadszorra is bele fog állni a polgári engedetlenségbe. “Behívatták az igazgatónőt délelőtt, neki odaadták a felmondóleveleket, hogy ő adja át nekünk. Ma délben kapták meg a kollégák” - mondta egy forrásunk.
Korábban az iskola biológia-kémia tanára, Vásárhelyi Ágnes levelet írt a tankerület vezetőjének, akivel egykor kollégák voltak. “Éva, mi ma rendetlenkedtünk, mert fel szeretnénk hívni a figyelmet arra, hogy nem jó az irány. A ránk bízott gyerekek veszélyben vannak, de nem azért, mert ma engedetlenkedünk, hanem azért, mert nincs tanár az óráik egy részén, és ez az arány emelkedni fog, ha becsukjátok a szemeteket. Te meg fogsz bennünket büntetni, vagy megkérdezed, hogy mi a baj? Fenyegetni fogsz bennünket, vagy megpróbálsz segíteni? Sokan azt mondják, hogy nincs választásotok, sem Nektek, sem az iskola igazgatóinak. Mi azonban azt gondoljuk, hogy van választásotok” - írja posztjában a tanár.
Ez az első alkalom, hogy egy tankerület vezetőjének a véleményét is megismerjük, Hajnissné Anda Éva, a Közép-Budai Tankerület vezetője ugyanis reagált a tanár posztjára, igaz, egy privát, de a címzett által nyilvánosságra hozott levélben. Ebben arról ír, szerinte a nyilvánosság előtt küldött üzenet azt jelzi számára, hogy a tanár nem is kíváncsi az ő véleményére, csak a nevét akarja “keringetni”. Hozzáteszi, válaszoljanak azok, akiknek szánták a posztot, ő pedig megmarad “a mosolygós és az oktatásért a körülmények között mindent megtevő EMBER”.
A budai II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumban 38 pedagógus kapott hasonló levelet. Úgy tudjuk, a figyelmeztetett, megfenyegetett tanárok közt van nagyjából az iskola összes magyar és történelem tanára, a matematika és nyelvtanárok jelentős része, körülbelül a tantestület fele. Mindez úgy, hogy öt osztály fog érettségizni májusban.
A II. kerületi Csík Ferenc Általános Iskola és Gimnáziumban információink szerint 8 tanár kapott figyelmeztető levelet, amelyet az iskola igazgatója adott át nekik.
Több pedagógus szerint legalább 1000 tanár fog hasonló levelet kézhez kapni, akik részt vettek a polgári engedetlenségben - ez nem ugyanaz, mintha valaki "csak" a sztrájkban vett részt. A konfliktus heves eszkalációja akkor várható, amikor sokan a tanárok közül továbbra is élnek majd a polgári engedetlenséggel és ezzel már egyértelműen az elbocsátásukat kockáztatják, ha a tankerületek folytatják az eddigi gyakorlatot. Ha sok tanár így is engedetlenkedik, akkor akár tömeges elbocsátásokra is lehet számítani, az egyébként is óriási létszámhiánnyal küzdő magyar közoktatásban.
Törley Katalin: A hatalom retorziója fordítva is elsülhet
Polgári engedetlenség miatt Törley Katalint is kirúgták a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból. Nem csak az ott tanítókat érte retorzió, egy másik budapesti gimnáziumban is kiosztottak felmondóleveleket, a miskolci Hermann Ottó Gimnázium igazgatóhelyettesét pedig leváltották. Törley Katalin a HVG-nek adott interjúban azt mondta, érzése szerint ezek a jogszerűtlen intézkedések többeket inkább megerősítettek, mint eltántorítottak.