Újabb egyetem tette közzé, hogyan alakítja át a felvételi eljárását annak nyomán, hogy nagyobb szabadságot kaptak a felsőoktatási intézmények a hallgatók kiválasztásában.
A Debreceni Egyetem több elemét is átveszi az új felvételi rendszernek, amelytől több felvételiző hallgatót remélnek jövőre – közölte az intézmény oktatási rektorhelyettese. Az egyetemen az alapképzésben a legtöbb szakon nem lesz felvételi követelmény az emelt szintű érettségi 2023-tól – mondta a rektorhelyettes hétfőn. Bartha Elek megjegyezte: jelentős azon szakok száma, amelyekre továbbra is feltétel a bejutáshoz az emelt szintű érettségi. Ezek között említette az általános orvos, a gyógyszerész, a fogorvos és a jogász szakot, a gazdaság- és a műszaki tudományok több területét, valamint az anglisztika és a pszichológia szakot.
A rektorhelyettes jelentős könnyítésnek nevezte, hogy a jogszabályi minimumpontok megszűnnek, és 2023-tól intézményi hatáskörbe kerülnek. A Debreceni Egyetemen továbbra is lesznek minimumpontok, de azokat mérsékelték, sok szakon lényegesen csökkentették.
Kötelező lesz a szóbeli felvételi a Semmelweis Egyetemen, a Miskolci Egyetem nem fog minimumpontszámot meghatározni
Nagyobb hatáskört engedett a felvételiben egy rendelet az egyetemeknek, többen már jelezték, miképp alakítják át a meglévő rendszert.
2024-től további változások lesznek a felvételi eljárásban, amelynek révén intézményi szempontokat is lehet érvényesíteni. A Debreceni Egyetemen ilyen lesz a minőség, a teljesítmény elismerése és az esélyegyenlőség, de az emelt szintű érettségi és a nyelvtudás is jelentős hozadékot biztosít az intézményi pontokban – mondta a professzor.
Az esélyegyenlőségi pontokban ismerik el például a kiemelkedő sport- és művészeti teljesítményeket, a versenyeredményeket, de a középiskolai tanulmányi versenyeken való indulást és eredményes szereplést is – mutatott rá Bartha Elek.
A Debreceni Egyetemen évente mintegy tízezer elsőéves hallgató kezdi meg a tanulmányait.