Nagyobb hatáskört engedett a felvételiben egy rendelet az egyetemeknek, többen már jelezték, miképp alakítják át a meglévő rendszert.
Változik a következő tanévtől a Miskolci Egyetem felvételi rendszere: az egyetem péntek esti közleménye szerint nem fognak minimumpontszámot meghatározni a 2023-as és a 2024-es felvételi eljárásokban. Azt írták azonban, hogy „továbbra is kötelező követelmény marad az emelt szintű érettségi vizsga a
- jogász osztatlan képzésre,
- az anglisztika és germanisztika alapképzésekre,
- illetve az angol és német osztatlan tanári képzésre jelentkezők számára”.
A közlemény szerint 2024-től a felvételi eljárás során a szakonként elfogadott érettségi vizsgatárgyak köre és szintje is változni fog, valamint „egyetemi szinten egységesített intézményipont-kategóriákat vezetnek be, az egyes karok esetében pedig speciális intézményi pontkategóriákat is megállapítanak”.
Az egyetemi felvételi követelményrendszer átalakítására egy szeptember hetedikén megjelent kormányrendelet adott lehetőséget. Az új szabályozásról a Csák János vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium döntött, így az egyetemeknek szeptember 30-ig kötelező nyilatkozniuk a felvételi rendszerük változásairól. A rendelet egyik legfontosabb változtatása, hogy a felvételi eljárás teljes egészében elektronikussá alakul, ezentúl csak ügyfélkapun keresztül lehet a jelentkezést hitelesíteni.
A rendelet szerint a felsőoktatási intézmények a jövőben maguk határozhatják meg az egyes szakokon az érettségi pontok számításához előírt érettségi vizsgatárgyak körét és szintjét, ugyanakkor megszűnik a kötelező emelt szintű érettségi is. A 2023-as eljárásban viszont a tárgyakon módosítani már nem lehetett, csak az elvárt szintet határozhatják meg az intézmények.
Ennek megfelelően pénteken reggel a Semmelweis Egyetem már jelezte: 2024-től az egyetem szóbeli felvételire tér át, így minden oda felvételizőnek kötelező lesz egy szóbeli meghallgatás, ahol maximum ötven pontot lehet majd szerezni. Az egyetem közleménye szerint itt számít majd a nyelvtudás, a tanulmányi és művészeti versenyeken elért eredmény, a munkatapasztalat, a meglévő szakképesítés, vagy a középiskolai évek alatt elért sportteljesítmény is.