Itthon Lengyel Tibor 2022. október. 03. 12:36

Alkotmánybíróságon támadja meg saját törvényét a kormány, itt az indoklás, miért

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A hétfői zárószavazás előtt benyújtotta a kormány azt a határozati javaslatot, amelynek érkezéséről a hvg.hu írt: ebben a kabinet saját maga által beadott, a vádkikényszerítés intézményét bevezető, egyik „EU-s pénzszerző” törvényjavaslatát támadja meg az Alkotmánybíróságon.

Normakontroll-javaslatot nyújtott be hétfőn, alig egy órával a parlamenti ülés kezdete előtt a kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kabinet által beadott egyik „EU-s pénzszerző” törvényszöveghez. Ahogy a hvg.hu a múlt héten megírta, ez azt jelenti, hogy

a kormány az Alkotmánybíróságon (Ab) támadja meg a maga által benyújtott törvényt – úgy, amilyen forgatókönyvben a hvg.hu forrásai szerint előzetesen megegyeztek az Európai Bizottsággal.

Saját vádkikényszerítős törvényjavaslatát támadja meg a kormány az Alkotmánybíróságon

Normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól (Ab) a kormány a saját maga által benyújtott, az egyik "EU-s pénzszerző" törvénymódosítóra, a vádkikényszerítés új intézményét bevezető jogszabályra annak hétfői zárószavazása előtt - értesült a hvg.hu. A lépésre az Európai Bizottsággal egyeztetett módon kerül sor, ugyanis a kormány vállalta Brüsszel felé, hogy a törvényt benyújtja és elfogadtatja, de jogi aggályai miatt egyúttal határozati javaslatban maga kéri az Ab vizsgálatát.

A megtámadott törvényjavaslatot, amely a büntetőeljárási törvényt módosítja, az Országgyűlés „az EU-s pénzszerző” törvényjavaslatok közül az elsőként tárgyalja hétfőn. Ennek célja „az Európai Bizottsággal való mielőbbi megállapodás”, és ezt elősegítendő,

az EU-tól régóta várt pénzek folyósításának érdekében vállalta a kormány egy új jogintézmény, a »vádkikényszerítésként« közismertté vált »felülbírálati indítvány« beépítését a törvénybe.

Ilyenkor, ha a kormány normakontrollt célzó indítványát, határozati javaslatát az Országgyűlés megszavazza, a házelnök az elfogadott törvényt nem az államfőnek küldi el aláírásra, hanem az Alaptörvénnyel való összhang vizsgálatára rögtön az Ab-nak továbbítja. Ha pedig a testület

alaptörvény-ellenességet állapít meg, akkor ennek megszüntetése érdekében az Országgyűlés a törvényt újratárgyalja.

De vajon miért nyújt be, majd visz végig – a Törvényalkotási Bizottságban múlt hét csütörtök este is több ponton átírva – a kormány egy törvényjavaslatot, ha annyira nem biztos benne, hogy az megfelel az Alaptörvénynek, hogy már az elfogadásával párhuzamosan maga „támadja meg” az Ab-nál? A válasz az, hogy

a hvg.hu forrásai szerint így egyeztek meg az Európai Bizottsággal. Brüsszelben ragaszkodtak ahhoz, hogy nyújtsák be és fogadják el a törvényt a »vádkikényszerítésről«, de azt is elfogadták, hogy a kormánynak vannak jogi aggályai, ezek miatt az Alkotmánybírósághoz fordul.

A normakontroll-javaslatól kiderül, hogy mit tart aggályosnak a kormány a maga által jegyzett – az Európai Bizottság útmutatásainak és kéréseinek megfelelően benyújtott – szövegen. A javaslat szerint – annak elfogadása esetén – az Országgyűlés felhívására Alkotmánybíróságnak arról kellene döntenie, hogy „az ügyészségen kívül más személynek lehet-e joga arra nézve, hogy vádat emeljen valakivel szemben a bíróság előtt, azaz a törvény által bevezetendő új jogintézmény összhangban áll az Alaptörvény 29. cikk (1) bekezdésében megfogalmazott ügyészségi vádmonopólium elvével”.

 

MTI / MTVA / Róka László

A törvényjavaslat szerint ugyanis a „vádkikényszerítés” mint új jogintézmény lényege, hogy a kiemelt, súlyosabban minősülő korrupciós jellegű ügyekben már bárki felléphet majd a most is létező, de csak az érintettek által kezdeményezhető pótmagánvádhoz hasonlóan. Az új jogintézmény, a „vádkikényszerítés” lehetőségét a javaslat magánszemélyek mellett jogi személyeknek is lehetővé teszi – ez is az Európai Bizottság kérésére került a szövegbe.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.