Mint írják, elveikkel ellentétes, hogy az államilag ingyenesen garantált oktatásért anyagi támogatást kérjenek, de most mégis erre kényszerülnek.
A szülői közösségnek címezve tett közzé a Facebookon egy felhívást a Madách Imre Gimnázium. Az iskola alapítványa havi 8 ezer forintot kér a tanulók szüleitől, hogy ebből finanszírozva a tanárok pluszmunkáját, és azok ne nézzenek más munka után megélhetési okokból.
Mint írják, a tanárok a megélhetési nehézségek miatt 10 százalék feletti arányban kényszerültek elhagyni az iskolát. „Ezzel elindult a gimnázium szellemi amortizációja, ami a források csökkenésével a tanulási környezet amortizációját is eredményezi.” Hozzáteszik azt is, hogy az elveikkel ellentétes, hogy az államilag ingyenesen garantált oktatásért anyagi támogatást kérjenek, most mégis erre kényszerülnek. Írnak arról is, hogy a munkaidejük meghaladja a heti 40 órát.
A Facebookon közzétett felhívásban részletesen megjelölik azt is, hogy mire fordítják majd a szülői hozzájárulást: minden olyan pluszmunkára, „ami nélkül az itt dolgozók fizetése ugyanakkora lenne, mintha ezeket nem végeznék el.”
A 2023. január 1-je után csak külső anyagi támogatással elvégzett tevékenységek között van az országos versenyekre való felkészítés, nyelvvizsgára való felkészítés, próbanyelvvizsgák szervezére, a honlap szerkesztése, az erdei iskola lebonyolítása, nyári táborok, külföldi tanulmányutak szervezése, az egyre szaporodó országos mérések szervezése, adminisztrációja és lebonyolítása. Hangsúlyozzák, hogy ezeket a tevékenységeket január elsejével már nem tudják ellátni, amennyiben erre külső forrás nem érkezik.
A szülőknek tehát mindezért havi 8 ezer, testvérek esetén összesen 12 ezer forintot kell befizetniük, ez januártól júniusig egy diákra vetítve összesen 48 ezer forintot jelent. Az összeg akkor csökkenhet, ha a következő három hónapban 50 százalékot meghaladó béremelés lesz, és megszűnhet, ha elérik a diplomás átlagbérre vonatkozó 80 százalékos ajánlást.