A lakcímváltoztatás révén az érintettek akár szavazhattak is. A Momentum a helyi választási bizottsághoz fordult.
Körülbelül húsz, a Fidelitashoz köthető személy költözött be egy Ostrom utcai magánklinika címére az I. kerületi időközi választást megelőző napokban – írta meg a 24.hu a Momentum információi alapján. Ez azért érdekes, mert a frissen bejelentkezett személyek az új lakcímük okán akár szavazhattak is az időközi voksoláson. A választáson egyébként a Momentum – több ellenzéki párt által is támogatott – jelöltje kikapott:
60 szavazattal maradt alul a Fidesz–KDNP jelöltjével szemben.
Az I. kerület 5. számú egyéni választókerületében azért kellett választást tartani, mert a körzet korábbi képviselője, illetve korábbi alpolgármester, az azóta a Momentum pártelnökévé választott Gelencsér Ferenc listáról bejutott a parlamentbe. Az alpolgármesteri posztot emiatt volt munkatársa, Korsós Borbála vette át, és ő indult el a megüresedett képviselői helyért is, ám kikapott a fideszes Fazekas Csillától.
Meglepően sokat érhet a Fidesznek a budavári győzelem
Mindent beleadott a Fidesz, hogy ismét szimbolikus győzelmet arathasson Budapesten, így az I. kerületben rendezett időközi önkormányzati választáson a maga javára fordította a képviselő-testületi arányt. V. Naszályi Márta párbeszédes polgármester nem mond le, ezért kemény két év elé néz. Bár Böröcz László helyi Fidesz-elnök lapunknak azt mondta, nem akarnak képviselő-testületet oszlatni, hosszabb távon abban is lehet fantázia.
Korsós szerint a választás nem volt tiszta, mert a birtokába került bizonyítékok alapján augusztus eleje és a múlt vasárnap, vagyis szeptember 11-én zajlott választás között gyanúsan sokan létesítettek lakcímet a választókerületbe tartozó Ostrom utca 16. szám alatt. Mint írta, a megjelölt személyek az augusztus 4-én a rendelkezésére bocsátott névjegyzékben még nem szerepeltek. Az ellenzéki képviselő ezért kifogást nyújtott be a választási bizottságnál.
Szerinte az érintettek az I. kerülethez valójában és életvitelszerűen nem kötődnek, ellenben egy részük a Fidesz ifjúsági szervezetéhez vagy Fidelitas-tagokhoz kapcsolható, ezért kérte a jogsértés megállapítását.
A 24.hu a szóban forgó személyek közül többeket is beazonosított az Opten céginformációs adatbázis alapján. Az érintettek között van Baczkó Norbert, a Fidelitas alelnöke, aki a Fidesz listás országgyűlési képviselőjelöltje volt az április 3-ai választáson, és a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda munkatársa. De ugyanide jelentkezett be az adatok alapján
- Hurta Adrienn, aki korábban a Budavári Önkormányzat egyik bizottságának nem képviselő tagja volt, valamint kormányzati tanácsadóként dolgozott az Emmi megbízásából tavaly december és idén május között.
- Orbán Gergely, aki korábban a Fidesz EP-képviselőjének, Deli Andornak volt a gyakornoka, és
- a budapesti Fidelitas egyik koordinátora és a székesfehérvári Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség korábbi tagja is az Ostrom utca 16. szám alatt talált új otthonra a napokban.
A 24.hu rajtuk kívül még Baczkó Norbert számos – közszereplőnek nem minősülő – ismerősét találta meg az Ostrom utca 16. szám alatti bérház lakásaiba frissen bejelentkezők között. Akad olyan is, akinek még az édesanyja is erre a címre jelentkezett be a választás előtt.
A tulajdoni lapok alapján a lakóhelyükként szolgáló hat ingatlan egyaránt két, járóbeteg-ellátással foglalkozó cég tulajdonában van, ugyanis a bérházban egy egészségügyi centrum működik. A cégek Babai László érdekeltségébe tartoznak, aki a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke.
A portál megkereste Baczkó Norbertet, hogy az új lakcímlétesítésről érdeklődjön, de erre nem adott érdemi választ, csak annyit mondott: ő Böröcz László munkáját fogja segíteni a kerületben. Baczkót arról is kérdezték, hogy élve az új lakcím nyújtotta lehetőséggel elment-e szavazni az időközi választáson. Erre azt felelte, hogy
ez magánügy.
A 24.hu rámutatott: a fiktív lakcímbejelentés egy tavaly őszi törvénymódosítás értelmében már nem számít bűncselekménynek.
(Nyitóképünk illusztráció)