Itthon hvg.hu 2022. szeptember. 08. 17:52

A délszláv háborút is szürreálisan magyarázza a nyolcadikosok földrajzkönyve

Nem csak Ukrajnáról, a délszláv háborúról is felületes propaganda szerepel az egyik földrajzkönyvben.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az ukrán külügyminisztérium szóvivője, Oleg Nikolenko már szóvá tette, hogy egészen szürreális módon magyarázza a nyolcadikosoknak szóló földrajzkönyv Ukrajnát. A tankönyvben azt írják: „a népes Ukrajnában a nemzetiségek eloszlása nagyon egyenlőtlen. A többség ukrán nemzetiségű, de az ország keleti részén jelentős az oroszok aránya, a Krím félszigeten pedig ők alkotják a többséget. A két keleti szláv nyelv (orosz, ukrán) hasonló. Az oroszok által lakott országrészekben a lakosság egyötöd része kevert orosz–ukrán nyelven beszél. Ennek ellenére a két népcsoport gyakran szemben áll egymással. Ellentétük fegyveres konfliktust is kirobbantott a Krím félszigetért.”

Nemzeti Köznevelési Portál

A Telex most arról ír, hogy többen jelezték, a tankönyv Jugoszlávia szétesésével és a kilencvenes évek délszláv háborúival foglalkozó része hasonlóan elkenős és – ismert mondással élve – nem bontja ki az igazság minden részletét. Vagy ahogy egyik földrajztanár olvasójuk írta: „az indoktrináció más tematikában is zajlik”.

Nemzeti Köznevelési Portál

A tankönyvben szereplő karikatúra ugyanis azt sugallja, hogy Jugoszlávia feldarabolása az Egyesült Államok és a NATO műve, és semmit sem írnak a srebrenicai népirtásról.

Ezekből a tankönyvekből a mostani nyolcadikosok tanulnak utoljára, jövőre jön két új tankönyv. Abból kikerültek ugyan a karikatúrák, a Jugoszláviára vonatkozó rész jobb ott, de az Ukrajnáról szóló néhány mondat továbbra is aggályos – írja a lap.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.