Itthon hvg.hu 2022. szeptember. 04. 17:00

A kereslet után az árak is berobbantak a kályhás piacon

A kályhaépítők már nem igazán tudnak idénre munkát vállalni, miközben horrorárakon jutnak alapanyagokhoz, a tűzterek ára is kilőtt. A tüzelő ára is az egekben, feltéve ha egyáltalán lehet kapni, a nagyobb áruházakban például hiánycikk a fabrikett. De az, hogy néha hetekig kell várni egy-egy kiszállításra, főleg logisztikai problémákkal magyarázható. Megnéztük ősz előtt, csillapodott-e a még júliusban berobbant kályhaláz.

Néhány hét alatt tízezrekkel drágult a tégla alakú fabrikett ára, és ez csak az egyik tünete annak, ami a rezsicsökkentés részleges kivezetésével, a tüzelőanyagok iránt megnövekedett kereslettel jár. Míg a rezsicsökkentés részleges kivezetése előtt jellemzően például 150 ezer forint körül volt a jó minőségű keményfa téglabrikett tonnánkénti ára, addig ma már 250-260 ezer forintra nőtt ez az összeg. De ahogy a 150 ezres ár sem volt az, úgy a 250-260 ezres jelenlegi ár sem szentírás, vagyis bármikor változhat. A brikettekkel és más tüzelőanyagokkal kereskedők legfeljebb csak azt tudják ígérni a vevőknek, hogy az árak napról napra változhatnak. A kereskedők a kiszámíthatatlan üzemanyag- és energiaárakra hivatkoznak, amikor azt mondják, nem tudnak fix árat mondani a vevőknek. Ez van július óta.

A rezsiharc elbukása után próbálhatunk kályhát venni, de már most hiány van belőlük a piacon

Óriási lett a kereslet a kályhákra, kandallókra, a gyártók nem is tudják tartani a lépést, a forgalmazóknál készlethiány alakult ki, még a Németországban élő magyarok is megjelentek a vevőkörben. Ezért sincsenek könnyű helyzetben azok, akik azért akarnak átállni fatüzelésre, mert jelenleg mindenük, így a fűtés is áramról megy.

Így fordulhat elő, hogy a megrendelés pillanatában még a vevő sem tudja, mennyit is fizet majd, a kereskedő a végső árat csak akkor tudja megmondani, ha már tudja, mikor szállítják ki a terméket. És ez talán még a jobbik eset. Van, amikor a téglabriketteket is gyártó cégek külsős vevőnek már nem értékesítenek, legfeljebb azoknak, akik fával dolgoznak és magukkal tudják hozni az alapanyagot, így tehát ők a gyártásért fizetnek - de ezek jellemzően olyan belső körös emberek, például asztalosok, akik a munkájuk révén rendszeres kapcsolatban állnak a kereskedőkkel.

Azok sincsenek könnyű helyzetben, akik az ismert nagyáruházakban próbálnak tüzelőhöz jutni. E cikk írásakor a nagyobb barkácsáruházak többségében nem is lehet kapni téglabrikettet, a kivételnek számító Bauhausban pedig 349 forint kilója, míg a Praktikerben fabrikett nem, csak napraforgóhéjbrikett kapható, közel tíz kiló 3000 forintért. Éppen ezért még a korábbi árakhoz képest kiugróan magas 250-260 ezer forintos raklapár sem számít jelenleg rossz üzletnek, hiszen ennyiért egy tonna fabriketthez lehet hozzájutni. Barnaszén egyáltalán nincs, leginkább vidéki kereskedőknél lehet hozzájutni, a nagyáruházakban nem.

 

Fabriketthez is nehéz hozzájutni
AFP / Karl-Josef Hildenbrandt

 

 

A legtöbb kereskedő szerint nem azért kell várnia a vevőnek 3-4 hetet a brikettre, mert nincsen, a késlekedésnek logisztikai okai vannak. “Sok a fuvar, ezért van több hetes szállítási határidő” - mondta megkeresésünkre az egyik piliscsabai kereskedő. Ő azt mondta, ha valaki ma megveszi tőle az árut és érte is megy, akkor azonnal oda tudja adni, mert van készleten. Csak akkor kell az árura várni, hogy házhoz kell szállítani. Akkor viszont akár heteket is.

Ugyancsak a logisztikai nehézségeket emelte ki a hvg.hu-nak Baranyai Zoltán, a kályhákkal és kandallókkal kereskedő Warnex-Global Magyarország Zrt. marketingese. Mint mondta, a legtöbbször 100-200 kilós kandallókat és kályhákat csak néhány cég tudja kiszállítani biztonsággal, úgy, hogy azok nem sérülnek a szállítás közben. És mivel sok a megrendelés és kevés a szállító, ezért van fennakadás. “Mi öt futárcéggel dolgozunk, abból kettő új” - mondta példának Baranyai. Elmondása szerint egyébként a rezsiváltozás bejelentése, azaz július közepe után 3-4 héten keresztül megtízszereződött a forgalmuk.

Voltak, akik hitelből vásároltak náluk. Ez a felhevült kereslet mostanában némileg csökkent, de szerinte ez annak is betudható, hogy abbahagytak minden reklám- és marketingtevékenységet. “Nyáron meg volt tömve a raktárunk, több ezer termékünk állt bent, azóta azok mind elfogytak” - meséli. A Warnex-Global egyébként egy kifejezetten nagy piaci szereplőnek számít Magyarországon, az árban alacsony és középkategóriásnak tekinthető, azaz 80-100 ezer forint körül kínált termékeit külföldről, elsősorban Törökországból, Bulgáriából, Szerbiából hozza be. Az ottani gyártók leterheltségét jól mutatja, hogy a szokásos mennyiségen túl nem tudtak extra megrendelést leadni a magyar kereskedők - magyarázta Baranyai. Persze a kereskedők sem tudják, meddig tarthatják egy-egy termék árát, a beszállítók ugyanis az alapanyagárak drágulása miatt gyakran hetente emelnek árat.

 

AFP / Karl-Josef Hildenbrandt

 

Hasonló áremelkedésről számoltak be lapunknak a kisebb kályhás-kandallós cégek, családi vállalkozások. Nekik a legtöbb munka egyetlen hónap alatt, júliusban jött be. A szentendrei Szlovák Krisztina például, aki már bő három évtizede dolgozik kályhaépítőként, arról beszélt, hogy a tűztereknek az elmúlt időszakban horror ára lett. Míg korábban egy épített kályha akár 6-700 ezer forintból is kijött, addig most csak a tűzterek ára kezdődik 6-700 ezer forintnál, ráadásul a csempe és a tűztér is csak korlátozottan kapható. Ennek ellenére az épített kályhák iránt is durván megnőtt a kereslet, Szlovák például már csak januárra tud munkát vállalni. “Ahogy elnézem, a január-február-márciusi időszak is pörgős lesz, pedig régebben a tavaszi időszakban megesett, hogy egyetlen megrendelés sem volt” - mondta.

De Szlovák Krisztina szerint nemcsak a csempék és a tűzterek drágulása nehezítette meg az építők dolgát, és kedvetleníti el sokszor a klienseket, hanem az is, hogy az eleve dráguló alapanyagokra hónapokat kell várni. Ő például a megrendelt csempéit előreláthatólag csak márciusra kapja meg, miközben folyamatosan nő az áruk. Egy samottos, épített kályha másfél milliónál kezdődik, miközben Szlovák szinte alig emelt valamit a munkadíjon. Voltak olyan kilensei, akik az időközben megnövekedett költségek miatt léptek vissza, de még így is tele van munkával. És a csempék csak még drágábbak lesznek a növekvő gázárak miatt. Ugyanakkor alternatíva lehet a bontott csempe, ha megfelelő állapotú és a kliens spórtolni akar, a bontott csempékhez jelenleg 30-50 ezer forint körül lehet hozzájutni a piacon.

A kereskedőkkel, gyártókkal és építőkkel folytatott beszélgetések alapján úgy tűnik, mindenki további áremelkedésekre számít. Jó példa erre a fabrikett ára, amelynek tonnája 2021 nyarán 70 ezer forint körül mozgott, most 250-260 ezer forint és még nem látni a végét. Ráadásul mindeközben nyár van (még ha már jövünk is ki belőle), normális esetben ez nem éppen az a szezon, amikor briketteket vesznek az emberek.

 

Túry Gergely

A kályhás-kandallós cégek szerint bár júliusban sokan gondolhatták úgy, hogy áramról vagy gázról fatüzelésre váltanak, de ezt csak azok tehették meg, akiknek volt erre félretett pénzük, vagy úgy döntöttek, hogy hitelt vesznek fel. Mert az egy dolog, hogy valaki vásárol egy kályhát, de például a fatüzelésnél - a terméktől függően - számolni kell azzal, hogy csak kiegészítő fűtésnek lehet használni. És ha valakinek nincsen kéménye, vagy fel kell azt újítania, akkor az is több százezres költség. Éppen ezért lehetnek sokan azok, akik számoltak és úgy döntöttek, a bizonytalan energiárak ellenére sem vágnak bele a kályhás-kandallós megoldásba. Sokan lehettek azok is, akik árammal fűtenek és ezt váltották volna ki fatüzeléssel, de végül az a tudat, hogy az áram ára nem drágul olyan mértékben, mint a gázé, elálltak az ötlettől. Ez is lehet az oka annak, hogy már nincs akkora őrület a kályhás piacon, mint júliusban.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?