Az oktatásba jól befektetett minden egyes forint sokszorosan térülhet meg – mond ellent a Nemzeti Pedagóguskar (NPK) elnöke Gulyás Gergelynek, aki az oktatásra költségként tekint.
„Az elmúlt két év megtanított arra bennünket, hogy bizony történhetnek velünk teljesen váratlan események is, amiket meg kell oldanunk. Akár a vírushelyzet, akár az energiahelyzet most is okozhat meglepetéseket, úgyhogy az iskoláknak – amennyire lehet – érdemes felkészülni minden eshetőségre. Ezzel együtt azt remélem, hogy a tanév jelenléti oktatásban, biztonságos körülmények között tud lefolyni. Biztosat azonban nem nagyon tud senki sem mondani” – mondta Horváth Péter, Nemzeti Pedagóguskar (NPK) elnöke a HVG-nek adott interjúban.
Hozzátette, bebizonyosodott az utóbbi időben az is, hogy sokkal jobb, ha bízik az oktatásvezetés a helyi döntésekben, mert – rendkívüli esetben – ott látják, hogy megoldható-e a jelenléti oktatás, vagy sem.
Az NPK-val nem egyeztetnek az új tanév elején – a bérek és a sztrájkjogaik megnyirbálása miatt – tiltakozni készülő pedagógusok, de Horváth nem is tartja feltétlenül jó ötletnek a polgári engedetlenséget, mert, ezek a tiltakozások megoszthatják a tanári közösségeket.
Bár elismeri a súlyos pedagógushiányt, az alacsony tanári béreket, nem gondolja, hogy már összeomlott volna a magyar közoktatás.
Erős túlzásnak érzem az ilyen világvége jóslatokat. A problémák sokkal gyorsabban kerülnek napvilágra, mint korábban. És ezeket nem is kell félresöpörni, azon kell dolgozni, hogy megoldjuk. De nagyon sok becsületes és tisztességes tanár van. Lehet lekicsinyelni a mai pedagógustársadalom eredményeit, erőfeszítéseit, de én ezt nem tenném.”
A legutóbbi kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kérdésre válaszolva azt mondta, hogy egy telekommunikációs vállalatot megvenni befektetés, az oktatás viszont költség. E kijelentést Horváth Péter nem kívánta kommentálni, de azt hangsúlyozta, hogy „az oktatásba jól befektetett minden egyes forint sokszorosan térülhet meg amiatt, hogy milyen munkavállalói képességeket tudunk adni a gyerekeknek”.
A teljes interjút az e heti HVG-ben, vagy a hvg360-on olvashatja.