Ha az időjárás, vagy az előrejelzés nem szól közbe, akkor egy héttel az ünnepi időpont után 40 ezer pirotechnikai eszköz repül az égbe.
Bár augusztus 20-án elmaradt, a Magyar Turisztikai Ügynökség közleménye szerint egy héttel később, 27-én is legalább olyan látványos lesz az ünnepi tűzijáték. A tervek szerint 40 ezer pirotechnikai effekt, köztük rómaigyertyák, üstökösök, tűzmozsarak és tűzijátékbombák sorakoznak fel azokon az uszályokon, bárkákon, valamint két budapesti hídon, ahonnan majd fellövik őket. Az ünnepi látványosság a tavalyi évhez hasonlóan idén is nagyszabású fény- és drónshow-al egészül ki.
A 21 órakor kezdődő tűz- és fényjáték előtt a Magyar Honvédség 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis 3db JAS39 harcászati repülőgépből álló köteléke húz majd át a város felett 19:30-tól. Két áthúzást hajtanak végre a Parlament előtt a Duna középvonala felett délről északi irányba repülve. Az első áthúzás során a gépek nemzeti színű füstöt húznak, majd pár perccel később visszatérve, a Parlament előtt a gépek meredek emelkedést hajtanak végre utánégető alkalmazásával.
Arról, hogy mi volt az ünnepi rendezvény kreatív koncepciója és mi a tűzijáték kerettörténete, egy külön kisvideót is készítettek.
Az idei tűzijátékot mintegy 4,5 km hosszan tekinthetik meg a nézők a Duna mindkét partjáról. A tűzijáték bombáit 74 kilövési helyszínről és 230 darab megkülönböztetett indítási pontról lövik fel. A klasszikus, nagy tűzijátékot formáló effektek 7 folyami bárkáról indulnak majd, köztük pedig 65 gyöngysorszerűen kifeszített pontonról sok ezer arany és ezüst csóvát húzó üstököst repítenke az égbe
A műsorba idén az Erzsébet és a Szabadság hidat is bevonták. Innen a tűzvirágok mellett a történelmi műsor tartalmához igazodó nemzeti szimbólum nemzeti szimbólumokat is kilőnek. A Szabadság hídra szerelt bombák telepítéséről kisfilmet is forgattak.
Augusztus 20-án az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéseire hivatkozva koradélután az operatív törzs úgy döntött, nem tartják meg a tűzijátékot, a várható rossz időjárás miatt. Miután a vihar elmaradt, a kormánysajtó másnap nekiment az OMSZ-nek, hétfőre pedig Palkovics László miniszter le is váltotta a szolgálat elnökét és elnökhelyettesét (bár a miniszter és Gulyás Gergely szerint sem ez volt eltávolításuk fő oka).