A mozgáskorlátozottak egyesülete aláírásgyűjtést is indított.
Azonnali intézkedést sürget a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) a fogyatékossággal élő emberek, civil szervezeteik és az őket ellátó civil fenntartású intézmények rezsivédelme érdekében.
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke a kormányhoz címzett nyílt levelében felhívta a figyelmet arra, hogy
az energiaárak emelkedése hatszázezer fogyatékos ember és családja létbiztonságát, az őket ellátó intézmények fennmaradását, valamint az ott dolgozók állását fenyegeti. Ezért a szervezet azt kéri, hogy a kormány vizsgálja felül a költségvetést és csoportosítson át azonnali forrásokat.
A MEOSZ azt javasolja, hogy a fogyatékossággal élő emberek mindkét energiahordozó esetén az éves fogyasztási keret kétszereséig legyenek jogosultak kedvezményes áron energiát vásárolni, és a kedvező árat ne csupán az elektromos kerekesszéket vagy mopedet használók körére korlátozzák.
A személyes mobilitást segítő eszközökön túl ugyanis számos más fogyatékos állapot is az átlagosnál nagyobb mértékű energiafelhasználást indokol,
például a gépi légzéssegítő, az elektromos emelőszerkezet, az izom- és idegstimulátorok, az okoseszközök – írták. De többletenergiára van szükség abban az esetben is, ha napi többszöri ruha- és ágyneműcsere miatt gyakori mosás, tisztítás és fertőtlenítés szükséges, vagy szondás táplálásnál a hús pépesíthetősége érdekében hosszabb ideig történő főzés szükséges. Továbbá valamennyi állapot esetén a mindennapjait otthonában töltő fogyatékossággal élő ember számára megfelelő hőmérsékleten kell tartani a lakást – ismertették a levélben. A MEOSZ azt is kéri, hogy a fogyatékossággal élők civil szervezetei és a fogyatékossággal élő emberek ellátásáról gondoskodó civil fenntartású intézmények lakossági fogyasztónak minősüljenek és így mentesüljenek a piaci áram- és gázár megfizetése alól.
A rezsivédelem miatt a MEOSZ aláírásgyűjtést is indított. „Az utolsó pillanatban vagyunk, amikor még érdemben tenni tudunk a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberekért, gyermekeinkért, szüleinkért, testvéreinkért, családtagjainkért” – írták az oldalukon.
Az üggyel az e heti HVG is foglalkozik, kiemelve, hogy az érintettek alig tizedén segíthet a fogyatékkal élők rezsikedvezménye.
„Most őket elengedtük?" - Az érintettek tizedén segíthet a fogyatékkal élők rezsikedvezménye
Körülbelül 600 ezer ember van, aki másfajta fogyatékossággal él, így nem fér bele a megsegítettek körébe. Az érdekvédők igyekeznek tárgyalni a kormánnyal, hogy a rezsivédelmet rájuk is terjesszék ki. Azt mondják, „ha minden így marad, az akár emberéletekben mérhető veszteséget fog okozni".