Itthon hvg.hu 2022. augusztus. 18. 17:56

Blinken külügyminiszternél járt a Budapestre készülő David Pressman amerikai nagykövet

Pressman magyarországi megbízatása egyáltalán nem ígérkezik konfliktusmentesnek.

Meglátogatta David Pressman Budapestre készülő amerikai nagykövet Antony Blinken külügyminisztert – tájékoztatott az amerikai nagykövetség a Facebook-oldalán. David Pressman magyarországi megbízatása az első pillanattól kezdve nehéznek ígérkezett, egyfelől már a szenátusi meghallgatásán olyan dolgok fontosságát hangsúlyozta, amikről az orbáni rendszer képviselői a legkevésbé szeretnének hallani.

Többek között ilyen volt, hogy Pressman támogatná a kormánytól független civil szervezeteket, illetve kiáll a szerinte elnyomott LMBTQ kisebbséghez tartozók jogaiért is. Támogatná az új nagykövet továbbá a független médiát és helyteleníti a kormány túlzott oroszbarátságát.

Egyáltalán nem véletlen tehát, hogy Pressman még el sem foglalta a hivatalát, de már üzent neki Szijjártó Péter. A magyar külügyminiszter Tusványoson elhangzott előadásában arról beszélt Pressmannel kapcsolatban, hogy tiszteletben kell tartani az emberek véleményét, és az újabb kétharmadot, senki ne nézze hülyének a magyarokat. „Elég volt abból, hogy minket hülyének nézzenek, lekicsinyeljenek” – mondta.

Pressman Blinkennél tett látogatásának apró érdekessége, hogy az amerikai követség Facebook-bejegyzése alatti első komment a meglepően kormánykritikus, atlantista hangnemet megütő Antall Péteré, azé az Antall Péteré, aki az édesapjáról, a néhai miniszterelnökről elnevezett, közpénzmilliókkal támogatott Antall József Tudásközpont vezetője volt. Antall azt írta Pressmanra utalva:

Várjuk illő tisztelettel! Azzal, hogy az ország nem egyenlő az ország vezetőivel! Az ország zöme Nyugat-barát és atlantista. Akik az EU-ban szeretnének élni!”

Antall még a tudásközpont vezetőjeként, ezen minőségében közpénzből járta a világ luxushoteljeit, közben pedig a beosztottjainak azt is előírta, hogy mit lájkolhatnak a közösségi médiafelületeken és mit nem. Ellenzékisége a külvilág számára azután válhatott láthatóvá, hogy a kormány bezárta a Tudásközpontot.

Hirdetés