Több ezren tüntettek pénteken a kormány által jóváhagyott tarvágások ellen. A rendezvény végén a téren leült egy percre tömeg.
„Tiltakozás az erdeink tarvágása ellen, és a nemzeti parkok területének eladása ellen!!” címen indult a tüntetés, amelyet a hvg.hu élőben is közvetített.
A péntek este fél hatkor kezdődő rendezvényt az LMP szervezte, miután Orbán Viktor miniszterelnök rendelete nyomán könnyebb lesz a fakitermelés. A döntés ellen a Greenpeace és a WWF is tiltakozott.
Előbbi munkatársa, Rodics Katalin szerint teljesen tönkreteszik a természetvédelem előző negyven-ötven évben elért eredményeit a lépéssel. A WWF Magyarország szerint pedig nem csak természetvédelmi, de az erdőgazdálkodás fenntarthatósága szempontjából is súlyosan aggályos a rendelet.
Az agrárminiszter pár napja azt magyarázta, a kormány döntése nem vezet erdőirtáshoz, csak a tartalékfákat vágják ki, Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő pedig mellébeszélt, mikor azt mondta, a fakitermelés szabályairól szóló kormányrendelet kizárólag vészhelyzet esetére készült, ezek a rendkívüli szabályok csak akkor lépnek életbe, ha az energiakrízis elér egy bizonyos szintet. Ez a kitétel nem szerepel a rendeletben.
A péntek estére összehívott tüntetésen meglehetősen sokan gyűltek össze. Több volt:
- Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere
- Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke
- Pap Dániel, az Extinction Rebellion Magyarország aktivistája
- Keresztes László Lóránt, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke
- Tóth Sándor Péter, a Polgárok a Pályán az Élhető Környezetért Egyesület alelnöke
- Kerék Dominik, a Fridays For Future Magyarország aktivistája
- Ungár Péter, az LMP frakcióvezetője.
Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke arról beszélt, ha nagyon muszáj, szerezzenek be tűzifát, de ne a védett erdőkből. "Orbán Viktor nem játszhat a gyermekeink és unokáink jövőjével. Ha az erdőket tovább gyengítjük, magunk alatt vágjuk a fát."
Pap Dániel, az Extinction Rebellion Magyarország aktivistája szerint, hogy sokszor volt azon a ponton, hogy nincs értelme cselekedni, de fel kell állnunk és el kell hinnünk, hogy a döntés, mi kezünkben van. Azt javasolta „láncoljuk magunkat oda minden fához, és nem érdekel jöhet akármi, rendőr, vagy pénzbírság.” Egy zöld, igazságos jövőért érdemes kiállni. Bejelentette azt is, hogy a jövő héten a Széchenyi téren folytatódik a tüntetés.
A Fidesz felszámolta a környezetvédelem eszközeit az elmúlt 12 évben, ezért minden eszköznek hatalmas jelentősége van, ami ellenőrzi a kormányt - kezdte a beszédét Keresztes László Lóránd (LMP) az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke. Elmondta azt is, hogy nem, mint képviselő, hanem, mint édesapa áll a téren és nem hagyja elvenni a gyermekeink jövőjét. Magyarország Alaptörvénye védi a természeti kincseinket, és amikor egy energiaválság közepén vagyunk éppen, akkor a kormány nem végez semmilyen korrekciót, hanem hozzájárul a természetpusztításhoz. Elmondta, hogy Magyarországon az a kormánytag felel a környezetvédelemért, aki szerint "az erdőirtás rendben van."
„Ha a kormány nem látja, hogy miképp kell cselekedni, akkor nekünk kell kikényszeríteni ezeket a lépéseket” – mondta az LMP képviselője kérte az embereket, hogy formáljanak nemzeti mozgalmat, egységet a környezetvédelem érdekében.
Tóth Sándor Péter, a Polgárok a Pályán az Élhető Környezetért Egyesület alelnöke arról beszélt, hogy Budapest nem terepasztal, hanem élőhely, ugyanez igaz Magyarországra is. Nem tekinthet a kormány a saját érdekei szerint a bármire. Emlékeztetett arra, hogy 2017-ben még Áder János is visszadobta azt a rendeletet, ami hasonló mostanihoz és engedte volna az erdőirtást, arra kérte a törvényhozókat, hogy ne tetézzék a mostani klímaválságot további rossz döntésekkel. Végezetül arra kért mindenkit, hogy locsolja a környezetében lévő fákat, mert nagy-nagy szükség van rá és az önkormányzatok ezt a feladatot nem tudják megfelelően ellátni.
Ungár Péter, az LMP frakcióvezetője szerint a klímaváltozás ugyan nem Orbán Viktor hibája, de hogy nem készítette fel rá a magyar embereket, az már igen. A természetrombolást szociális kérdéssé tette a kormány, miközben az égész arról szól, hogy lerombolják és eladják a természeti kincseinket. Hozzátette, hogy élő kordont fognak vonni a kivágandó fák köré, riadóláncokat fognak alakítani és ott lesznek, ha ki akarják vágni az erdőinket.
A tüntetés-sorozat szerdán folytatódik a Széchenyi téren, a szervezők arra kértek mindenkit, hogy legyen ismét ott. A rendezvény zárásaként a tömeg a Kossuth térre vonult, ahol leültek a téren.