Két időközi választás is zajlik vasárnap Csongrád-Csanád megyében. Ásotthalmon Toroczkai László helyére öten pályáznak, Mártélyon mindkét jelölt egykor Lázár János munkatársa volt. A kormányzó párt a legkisebb faluhoz is ragaszkodik.
A Holdról is látszó parlamenti választási győzelem nem lakatta jól a kormányzó pártot, a legkisebb falun is rajta tartják a szemüket, és a kezüket. Csongrád-Csanád megyében legutóbb Újszentivánon volt időközi választás, itt a Fidesz hivatalos jelöltje ellenében a helyi Fidesz támogatottja nyert. Így a letartóztatott, és korábban szintén Fidesz támogatott polgármester utóda is kormánypárti politikus lett. Ügyes manőverrel végeredményben kihúzták a méregfogat a csúnya helyzetből, hiszen a bűncselekmény gyanújába alaposan belekeveredett ex-polgármester zűrös ügyei miatt nem rúghatott labdába ellenzéki jelölt, a show-t elvitte a Fidesz, és végül nem is esett a párt becsületén csorba, a Szeged melletti falu maradt a Fidesz kezén.
A most vasárnapi mártélyi időközi választáson, a 2019-ben megválasztott, majd az idei parlamenti választások után „megpuccsolt” Putz Anita ellenében a Lázár Jánost egy évtizeden át furikázó Ambrus István indul a polgármesteri posztért. Lázár volt sofőrje szerint győzelme esetén garantált a falu fejlődése, a miniszterrel való korábbi jó munkakapcsolata is bizonyítja, hogy jól tudnak együtt dolgozni.
Ásotthalmon Toroczkai László a folytonosságot őrizné alpolgármesterének az indításával, a másik négy aspiráns közül helyi forrásaink szerint legfeljebb egy rúghat labdába.
A fenti három esetben a közös, hogy a legnagyobb helyi befolyással bíró politikus olyan szorosan próbálja tartani a gyeplőt az általa támogatott jelöltön, hogy a polgármestereknek legfeljebb a végrehajtói szerep jut.
Bűbáj földje
Ásotthalmon Toroczkai László parlamentbe kerülése miatt kell új polgármestert választani. A Fidesz és a Mi Hazánk érdekei már az utóbbi parlamenti választáson sem álltak egymástól messze, mindenkinek jól jött, hogy a szegedi 2-es választókörzetben (ide tartozik Szeged egy része, és a homokháti 11 településsel Ásotthalom is) egyéniben a Fidesz jelöltje lett a befutó, de a listán Toroczkai is bejutott, mindenki jól járt. Toroczkai és a helyben a választókerület legerősebb fideszesének számító Nógrádi Zoltán, a térség központjának számító Mórahalom polgármestere, együtt dolgoztak éveken át a megyei közgyűlésben.
Ásotthalmon 2010-ben még Fidesz-támogatással választották polgármesterré Petró Ferencet, ám az azóta elhunyt Petró 2013-ban többször bírálta a kormány önkormányzati politikáját (a feladatfinanszírozásra való áttérést), így kihúzta a gyufát, a helyi képviselők feloszlatták a testületet, és kiírták az időközi választást. Ekkor tűnt fel a községben váratlanul Toroczkai László, és elindult a vezetői posztért. A Fidesz indított vele szemben egy jelöltet, de rövid idő után visszalépett, így egyedül maradt a porondon Toroczkai, aki elsőként határkerítést követelve, mezőőrséget felállítva a migráció fékezésére gyorsan jó pontokat szerzett közvetlenül a kormánynál is, nem csak a körzeti pártközpontnál. Az utóbbi uniós ciklus TOP pályázatain, amiről a megyei közgyűlésben döntenek, egymilliárdot meghaladó összeget nyertek összesen, amivel messze a legtöbbet kapták a térségi települések közül.
Most Toroczkai eddigi alpolgármestere, Papp Renáta indul a Mi Hazánk elnökének támogatásával, vele szemben a MKKP, a MEMO és két független indul, de a helyiek szerint legfeljebb a rendőr szakközépiskola volt igazgatójának, Bardócz Csabának lehet esélye, vasárnap majd eldől.
A csalfa Mártély
Mártélyon a testület április végén oszlatta fel magát, ezért kell képviselőket is és polgármestert is választani a hétvégén. A falu Lázár János csongrádi 4-es körzetéhez tartozik, és soha nem volt sima ügy a Fidesz számára. 2014-ig Mártélyt Balogh Jánosné vezette függetlenként, akinek több konfliktusa is volt Lázárral. 2006-ban az akkor még Fidesz-tag mártélyi polgármester elindult a parlamenti választásokon Lázárral szemben, akit a Fidesz-KDNP központ támogatott, de az ügy Baloghné kizárásával végződött. Ettől kezdve több vita is volt közöttük, végül Baloghné bedobta a törülközőt, 2014-ben már nem indult, és azzal búcsúzott, hogy tisztázták a félreértéseket a képviselővel. Ekkor választották meg Borsos Józsefet polgármesternek, aki a 2019-es kampányban sem mulasztotta el, hogy megköszönje Lázár Jánosnak és a kormánynak, hogy Mártélyon megújulhattak az utak, a csatornarendszer.
2019-ben azonban Putz Anita kapta a szavazatok többségét. Az egykor fideszes, és ráadásul, még Lázárral egy munkahelyen is dolgozó Putznak a megválasztása után alig egy fél évvel, azzal kellett szembenéznie, hogy az iskolájukat a vásárhelyi anyaintézménybe költöztetik annak ellenére, hogy az előző év őszén még úgy nyilatkozott a fenntartó tankerület, hogy rendben van az intézmény, erről a hvg.hu is beszámolt. A falu egy csapásra megosztottá vált, a polgármestert azzal vádolták, hogy miatta nem jutott beruházásokra pénz a településre. Végül a parlamenti választások után nem sokkal Lázár János elment a településre, hogy köszönetet mondjon az őt támogató helyi képviselőknek, majd pár nappal később ezeknek a képviselőknek a kezdeményezésére feloszlatta magát a testület, most emiatt lesz a hétvégén az időközi választás.
Putz Anita ellenfele a Lázár Jánost 13 éven át furikázó Ambrus István. Lázár teljes mellszélességgel áll egykori sofőrje mellett, egy interjúban kijelentette, hogy egy olyan polgármestert nem fog támogatni a kormány, aki csődbe vitte a falut, ha pénzt és fejlődést akar Mártély, akkor Ambrusra kell szavazniuk. Mártélynak kétségkívül voltak adósságai, Putz Anita szerint ezek jelentős részét előde pályázatainak hiányosságai miatt görgették maguk előtt, de mostanra már nincs adósságuk, még az időközi választás kétmilliós költségét is állni képes az önkormányzat. Lázár János ezt az 1300 lelkes települést sem engedi el, egykori sofőrjét találta a legmegfelelőbb jelöltnek Mártély élére.
Miért annyira fontos Lázárnak Mártély?
Mártélyon 1300-an laknak, a Tisza partján, holtágak és természetvédelmi terület majdnem kellős közepén, nem véletlenül lehet fontos Lázárék számára a terület. A Mártélyi Tájgazdálkodási Kft –t még 2015-ben hozták létre, a tulajdonosok között van a hódmezővásárhelyi és a mártélyi önkormányzat is, nekik összesen 35 százalékos részesedésük van, a cég felét meghaladó rész a volt polgármester, valamint Lázár bizalmasának, Soós Gábor és családtagjai tulajdonában van. Nem kizárt, hogy a falu élén történt változás megakadályozhatta az üdülőterület, vagy a tájvédelmi terület fejlesztési terveinek megvalósulását. A falu Hódmezővásárhellyel és másik két településsel közös intézményeket működtet, az is elképzelhető, hogy ezek működtetése nem zökkenőmentes ebben a felállásban.