Itthon hvg.hu 2022. július. 19. 18:21

Tüntető sokkolása a Margit hídon: a rendőrség szerint jogszerű, szakszerű és arányos volt

A hatóság szerint az intézkedő rendőr a szabályoknak megfelelően járt el: mielőtt sokkolta volna az ülő tüntetőt, előbb figyelmeztette, majd az eszközt a levegőbe szikráztatta.

A parancsnoki kivizsgálás szerint jogszerű, szakszerű és arányos volt az elektromos sokkoló használata hétfőn a Margit hídon tartott tüntetés egyik résztvevőjével szemben – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Egy rendőr egy, a villamossínen ülő férfit sokkolt, aki – ahogy a közlemény fogalmaz – többszöri felszólítása ellenére sem követte az utasításait az időközben befejezett gyűlés helyszínén.

Az esetet megörökítette a HVG fotósa (nyitóképünkön) és látható Jámbor András józsefvárosi önkormányzati képviselő élő videójában is.

Sokkolót használtak a rendőrök a Margit hídon az oszlatásnál

A rendőrség a történteket részletezve azt írta: az „úttesten ülő férfival szemben a felszólítást követően testi kényszert alkalmaztak, de úgy összekapaszkodott egy szintén az aszfalton ülő nővel, hogy a további testi kényszer (kezeik szétfeszítése) sérülés veszélyével járt volna. Ekkor, a jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülés megtörésére a helyszínbiztosítás parancsnoka kilövőfej nélküli elektromos sokkoló eszköz alkalmazására adott utasítást.

Az intézkedő rendőr két alkalommal figyelmeztette a földön ülő férfit az eszköz használatára, azt a test érintése nélkül a levegőbe szikráztatta. A figyelmeztetések nem vezettek eredményre, ezért a rendőr a sokkolót két másodperc időtartamig a férfi ruházatán keresztül annak combjához érintette. Az eszköz alkalmazásának hatására a férfi elengedte a nőt, a rendőrök mindkettőjüket felkísérték a járdára. A férfi a szabálysértés tényét elismerte, a szabálysértési nyilatkozatot kitöltötte és aláírta”.

A férfi a közlemény szerint a rendőrök kérdésére elmondta, hogy zsibbadást érez a combján, illetve enyhe bőrpír keletkezett a kontaktus helyén, egészségügyi ellátást nem kért. Előállítását követően a rendőrkapitányságon a mentőszolgálat munkatársai megvizsgálták, és megállapították, hogy nem igényel orvosi ellátást. Azt is hozzátették, hogy a rendőrség biztosítja a véleménynyilvánítás és a békés gyülekezési jog gyakorlását, ugyanakkor „a szükségesség és az arányosság elvét betartva intézkedik a jogsértések elkövetőivel szemben”.

A hatóság már hétfőn elismerte, hogy egy rendőr sokkolót használt a kata adónem radikális átalakítása ellen meghirdetett demonstráción a 30/2011-es BM rendelet alapján. A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet az eset nyomán azt közölte: „A sokkolót a rendőr akkor használhatja, ha az intézkedésének, jelen esetben a tüntetőknek a helyszínről való eltávolításában, testi kényszer alkalmazásával sem tud érvényt szerezni. Egy erőszakmentesen tiltakozó személlyel szemben azonban nemigen arányos egy olyan kényszereszköz használata, ami könnyen tud súlyos sérüléseket okozni, és aminek a kockázatait az intézkedő rendőr felmérni sem tudja.”

Kedden is előkerült a sokkoló Budapesten: a XV. kerületben alkalmazta egy rendőr A Város Mindenkié egyik, a földön ülő aktivistájánál, aki megpróbált megakadályozni egy kilakoltatást.

A tüntetés rendőrségi mérlege: 7 előállítás, 3 eljárás, 2 bírság

A rendőrség elismerte, hogy sokkolót is használtak a hétfő reggeli tüntetésen.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.