Budapest több közvetlenül lehívható uniós forrást szeretne, Navracsics olyan kapcsolatban reménykedik a fővárossal, amibe az együttműködés mellett beleférnek a konfliktusok is.
Hatalmas mosolyok, hosszú parolázás – így lehet összefoglalni a Karácsony Gergely főpolgármester és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter első hivatalos tárgyalása utáni sajtótájékoztatóját, amelyen a Fidesz politikusa azt mondta, reményei szerint a hétfői tárgyalás egy párbeszéd kezdete, ami ugyan időről időre konfliktusoktól lesz terhes – „hiszen a főváros és a kormány érdekei nem mindig esnek egybe” – a miniszter azonban „gyümölcsöző” kapcsolatot vár. A miniszter ismét elmondta, hogy nemrégiben egyeztetett a Budapest agglomerációjához tartozó települések polgármestereivel arról, hogy azok hogyan tudnának szorosabban együttműködni a fővárossal. Ez az együttműködés lenne a budapesti agglomerációs fejlesztési tanács.
Arról korábban Karácsony Gergely is beszélt, hogy olyan koncepció mentén szeretnék fejleszteni Budapestet, amibe bevonják az agglomeráció településeit is. Navracsics Tibor azt mondta, egy olyan tervezetet tekintettek át a sajtótájékoztató előtt, amiben felvázolták a „folyamatban lévő és a tervezett programokat”, valamint egyeztették, hogy a jövőben hogyan tudnak majd együtt gondolkodni.
Magyarország és az Európai Unió között van vita – jelentette ki Karácsony Gergely, aki szerint a vitás kérdések tisztázása mind a magyar településeknek, mind pedig Budapestnek „fontos érdeke”. Karácsony hozzátette, hogy a főváros is abban érdekelt, hogy a jogállamisági vita megnyugtatóan rendeződjön. Hozzátette, hogy nem kívánja kommentálni ezt a folyamatot, csupán egy szempontot emelt ki: szerinte a helyreállítási alap forrásai nehezen lennének felhasználhatók az önkormányzatok partneri bevonása nélkül.
A főváros Karácsony Gergely elmondása szerint a helyreállítási alap forrásait arra használná fel, hogy 2030-ra elérjék a teljes energiafüggetlenséget, vagyis hogy a hozzájuk tartozó cégek előállítsák azt az energiamennyiséget, amit felhasználnak. A főpolgármester hozzátette: azt szeretnék elérni, hogy Budapest közvetlenül hívhasson le több forrást az Európai Uniótól ezekre a fejlesztésekre.
Karácsony kiemelte, hogy a főváros problémái – legyen szó a vízről, vagy a hulladékgazdálkodásról – nem oldhatók meg az agglomeráció bevonása nélkül, hiszen ezek régiós problémák.
Az a múlt héten derült ki, hogy a kormány engedett az Európai Bizottság kéréseinek, hogy hamarabb jusson hozzá az uniós helyreállítási alap pénzeihez, ám sajtóhírek szerint a Bizottság kevésnek tartja a kormány engedményeit és további dolgokat szeretne kicsikarni, például a pedagógusok béremelését. Az RTL Híradója arra kérdezett rá, hogy érkezett-e további követelésekről szóló levél a kormányhoz, azonban Navracsics Tibor szerint még nem.
Az év második felében lehet megállapodás a helyreállítási alapról – mondta el sokadjára a miniszter.