Itthon Szlavkovits Rita 2022. július. 02. 11:00

Két fideszes indul egymás ellen és úgy tűnik, ebből a vitából már Kubatov sem kér

A kormányzó pártszövetség helyi belháborúját figyelhetjük meg Újszentivánon egy büntetőügy árnyékában.

A Szeged melletti, alig kétezer lakosú Újszentiván hol a fiktív lakcímekre bejelentett szerb állampolgárok, hol a fiktíven foglalkoztatott közmunkások és az ezek miatt indult büntetőeljárások miatt került a hírekbe. A voksturizmus ügyében közokirat-hamisítás vétségével jogerősen el is ítélték a polgármester Putnik Lázárt, éppen a 2019-es önkormányzati választások előtt néhány héttel.

Putnikot azonban így is megválasztották, és akkor még a Fidesz is elnézően támogatta őt. Ezután azonban kidőltek a csontvázak a szekrényből. Az egyik ezek közül az a helyi munkásszálló körüli ügy ügy volt, amelyről 2019 júliusában a hvg.hu is írt, és amelynek nyomán idén februárban Putnikot letartóztatták, azzal gyanúsítják, hogy a munkásszállót túlárazták a pályázatban, és

a valósan elköltött pénz után maradó 113 millió forintot elosztották: 70 millió a polgármester cégéhez csurgott, amiből ingatlanokat vásárolt, társasházat épített.

A letartóztatás hírére az újszentiváni testület is feloszlatta magát, így nem csak új polgármestert, de képviselőket is kell választani a községben a július 3-ra kiírt időközi választáson. Öten indulnak a polgármesteri posztért, a három független jelölt mellett kettőt is a Fidesz támogatja, bár egyiküket, Bodó Imrét csak a helyi szervezet, így ő is kénytelen függetlenként indulni, miközben a választókerületi elnök szerint neki nincs is párttagkönyve.

Szlavkovits Rita

A kormánypárt hivatalosan Ulbert Mónikát támogatja, ez azonban a helyi fideszes csoport szerint az önkormányzat eddigi átláthatatlan működését konzerválná.

A pártközpont bedobta a gyeplőt: játsszák le helyben.

Fidesz, vagy nem Fidesz?

Újszentiván a szegedi 1-es választókerülethez tartozik, a helyi fideszes alapszervezet Bodó Imrét jelölte a gyanúsított polgármester helyére. A Fideszben azonban a jelöléseket az Önkormányzati Választási Egyeztető Bizottságokban (ÖVEB) kell jóváhagyni. Mondanunk sem kell, nem hagyták jóvá. A választókerületi elnöknek döntő szava van a dologban, meg is kérdeztük Bartók Csabát, hogy miért nem támogatják a helyiek jelöltjét. Ő azt állította, hogy Bodó Imre már nem is fideszes, és látta is az erről szóló papírt.

Ezzel szemben Bodó határozottan azt állítja, hogy ő Fidesz-tag, tavaly óta a szomszédos falu, Tiszasziget alapszervezetének alelnöke, a tagsági a zsebében van. Megkerestük Kerényi János régiós pártigazgatót, hogy tegyen igazságot az ügyben, de ő azt mondta, hogy a nyilvántartást kell megnéznie a teljes bizonyossághoz, majd visszahív, de cikkünk megjelenéséig nem tette.

Bodó tagságát így nem sikerült egyelőre tisztázni, de az biztos, hogy az újszentiváni alapszervezetet nem zárták ki a pártból, az ajánlásukat mégsem fogadták el. „Van joguk ajánlani, amit a Fidesz központ vagy elfogad, vagy nem, ez esetben nem fogadta el, a fellebbviteli szerv úgy döntött, hogy másnak adja a jelöltséget” – zárta rövidre Bartók Csaba.

Elege lehet a pártközpontnak Szegedből és környékéből

Szegeden 2014-ben cserélte ki a pártközpont a helyi fideszesek által kiállított csapatot, egy központban kijelölt gárdával. 2018-ban pedig Kubatov Gábor pártigazgatót küldték ide, hogy tegyen rendet. Most azonban úgy tűnik, az újszentiváni Fidesz és a választókerületi elnök konfliktusából már nem kérnek.

A helyi Fidesz jelöltjének jó pártkapcsolatai vannak, hiszen Bodó Imre sokáig az Újszentiván melletti Tiszaszigeten volt polgármester, de tagja volt a megyei közgyűlésnek is, 2006-2014-ig parlamenti képviselő is volt, azután parkolópályára került. Öt évvel később, 2019-ben került elő ismét: az újszentiváni önkormányzati választásokon kérték először Bartókot a helyi fideszesek, hogy az egyre több kétes ügybe keveredő Putnik helyett Bodót támogassa polgármester-jelöltként, de Bartók már akkor is nemet mondott. 2020-ban aztán Bodó a választókerületi elnöki posztért jelentkezett be Bartók ellenében, utóbbi lett a befutó.

Bodó Imre, a Fidesz képviselőjeként felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén, 2013-ban.
MTI / Soós Lajos

Bartók egyébként 2018-ban és 2022-ben is bukott a szegedi 1-es körzetben a választásokon. Az újszentiváni fideszesek többek között ezért is kiakadtak rá, úgy érzik, hogy a tavaszi parlamenti választási kampányban a lelküket kitették Bartók Csabáért, most mégsem áll a jelöltjük mögé. Bartók viszont azt mondta a hvg.hu-nak, hogy az a KDNP is kitett magáért a kampányban, márpedig az általa támogatott Ulbert Mónika a KDNP-s Illyés Szabolcs felesége, állítólag Semjén Zsolt ajánlotta őt Bartók figyelmébe.

Mindenki törvényességet, becsületességet, szakmaiságot ígér

A hivatalos fideszes jelölt, a jogász végzettségű Ulbert Mónika már férje főnökét, a szegedi egyetem pedagógiai karának dékánját is meghívta egy kampányfórumra, ahol a szakképzett óvónők nélkül maradt helyi óvoda gondjának megoldására kerestek gyógyírt, de az évekkel ezelőtt bezárt iskola helyett is új iskolát ígért a jelölt, amikor a belügyminiszter az oktatási intézmények lefaragásáról beszél. Törvényességet, békét ígér Ulbert, aki egyébként dolgozott a határőrségnél, és az Európai Unió pályázati pénzeinek hazai felhasználását ellenőrző szervezeténél, az EUTAF-nál is. Van, aki attól tart, hogy a Putnik-féle apparátust konzerválnák Ulberték, mivel az ő képviselői névsorában Putnik alpolgármestere és egy volt képviselője is szerepel.

Szlavkovits Rita

Bodó csapata a becsületességet és szakmaiságot hirdeti, és azt, hogy véget vetnek a zűrös ügyeknek. Ebben a csapatban is vannak korábbi képviselők, de ők 2019-ben végül a Vállalkozók Szentiváni Egyesülete logójával ültek be a testületbe, és az elmúlt két évben árgus szemekkel figyelték Putnik ténykedését, több közadatkérés, feljelentés is született ebben az időszakban. A helyi fideszesek szerint ők arra jelenthetnek garanciát, hogy soha többé ne fordulhasson elő hasonló visszaélés az önkormányzati intézményeknél, hivataloknál.

Az ügyészség februári közleménye szerint a munkásszálló közbeszerzését elnyerő fővárosi cég csak a számlák kibocsátásra kellett, valójában a polgármester és munkatársa által kijelölt cégek végezték el a munkát. A túlárazott projektpénzből megmaradó 113 millió forint sorsát csak részben tisztázták a hatóságok, 33 millió forint után még nyomoznak, nyilván nem ok nélkül hosszabbították meg a polgármester, a projektmenedzser és a vállalkozó letartóztatását, de úgy tudjuk, hogy más vállalkozó ellen is indult eljárás a településen. A hvg.hu megkereste az ügyészséget, de újabb részleteket nem tudtunk meg az ügyről, lehet, hogy a vádemelésig is hosszú idő telik el. Választani pedig most kell.

Csomagban a kormánypárti demokrácia

A fideszes páros mellett hárman szólóban szállnak versenybe a polgármesteri posztért. Az előző 2019-es önkormányzati választáson csupán néhány tucat szavazatot szerző Waltrich Csaba nem adja fel, most is elindult. A szólóban kampányoló jelölt egy fórumot hívott össze péntekre, meghívta a többi jelöltet is. „Legyen konstruktív, értelmes vita” – magyarázza, hogy miért plakátolta tele a falut a meghívókkal, miközben sejtette, hogy alig lesznek érdeklődők. „Ugyanaz van, mint az országos politikában, megosztott a falu is, az értelmes szó már senkit nem érdekel” – teszi hozzá Waltrich, majd a kevés érdeklődővel beszélgetnek csendesen.

Binszki Olivér
Szlavkovits Rita

Binszki Olivér is magányos harcos, utcafórumán kiderül, ő is a megosztottságnak vetne véget, amit a két fideszes csapat okoz a faluban. „Ránk is férne már egy normális vezetés. Jó lenne, ha meg lehetne vitatni, hogy mire van szüksége Újszentivánnak, nem pedig úgy lenne, ahogy eddig, ezt kapjátok, tessék. Nem normális, hogy már nem beszélünk egymás előtt nyíltan, mert nem tudjuk, hogy ki, kihez tartozik” – mondja egy helyi vállalkozó, a többiek meg bólogatnak.

Hirdetés