Az igazságügyi miniszter szerint Magyarország megőrzi a józanságát akkor, amikor "ideológiai őrületek ejtik rabul az uniót", hiszen tudunk különbséget tenni aközött, hogy gázzal vagy ideológiával lehet-e fűteni.
Az uniós cselekvések terén nem lóg ki a sorból Magyarország, a kormány mindent támogatott, amit a közösség egésze is, így az egyes szankciós csomagokat is, noha voltak elvi fenntartásai – válaszolta Varga Judit igazságügyi miniszter a kormányközeli Magyar Nemzetnek adott interjúban arra a kérdésre, lesz-e még valaha harmonikus együttműködés az unióvan, vagy folyamatos adok-kapokra kell berendekedni.
Varga úgy folytatta: „Én Magyarországot egy elvi alapon álló, korrekt együttműködő partnerként látom, de amikor ideológiai őrületek ejtik rabul az uniót, megőrizzük a józanságunkat. Hiszen tudunk különbséget tenni aközött, hogy gázzal vagy ideológiával lehet-e fűteni. Sajnos egy nagyon erős, liberális fősodratú média által vezérelt világban nehéz rávilágítani a tényekre, de mi erős nemzetállamok erős együttműködéséből szeretnénk sikertörténetet látni a jövőben, és csupán azért, mert bizonyos alapvető elvi kérdésekben nem értenek egyet a partnerek, nem jelenti azt, hogy ne tudnának együttműködni a tárgyalóasztalnál pragmatikus alapon.”
A miniszter úgy látja, hogy „az európai elit politikai programja elszakadt az európai emberek valós igényeitől”, ami szerinte már a bevándorláspolitikában is egyértelmű volt, és a háború kapcsán is látható: „a brüsszeli energiaszankciók kifejezetten károsak, nem enyhítik, hanem fokozzák a bajt, mert hozzájárulnak az árak és a rezsi drasztikus emelkedéséhez, egy háborús válsághoz”.
A tagállamok vétójogának megvonásáról szóló kezdeményezéről Varga azt mondta, nem tartja valószínűnek, hogy megvalósul, ahhoz ugyanis szerződésmódosító konventet kellene összehívni, és valamennyi tagállam egyetértése lenne szükséges az az egyhangú döntéshozatal megszüntetéséhez.
Megkérdezték tőle, hogy eleget fog-e tenni az év végén Magyarországra érkező Pegasus-vizsgálóbizottság meghívásának, amely a meghallgatását kezdeményezte. „Amiről kérdeznének, az minden országban a nemzetbiztonság területéhez tartozik. Ezt más országgal nem mernék megtenni, a kettős mérce nyilvánvaló” – válaszolta, hozzátéve, hogy „ez is a frusztrált európai és hazai baloldal akciója, hogy a csúfos vereségük után próbálnak már átbeszélt, korrekten rendezett kérdéseket újranyitni és politikai álvitákat gerjeszteni”.
Arról, hogy az extraprofitadó és a hatósági benzinár miatt feltehetően kötelezettségszegési eljárás indul Magyarország ellen, azt mondta: „szemellenzős és rugalmatlan felfogás”, ha az Európai Bizottság a háborús helyzetben is a békeidős belső piaci normákat akarja alkalmazni. Szerinte „az uniós keretrendszer is ad olyan lehetőséget, amikor a rendkívüli helyzetben, átmeneti ideig el lehet térni az általános uniós piaci elvektől”.
Az extraprofitadót az utasokra terhelő légitársaságról, a Ryanairről azt mondta Varga, a beérkezett panaszok száma alapján indokolt lenne az extraprofitadón kívüli helyzetekben is megvizsgálni, hogy tisztességes piaci magatartást folytat-e a cég. Úgy fogalmazott:
van jogi keret arra, hogy ezt az arroganciát, ami sok állampolgárunk számára nagyon sérelmes, közelebbről megvizsgáljuk. Ezért is rendelt el június 21-én soron kívüli témavizsgálatot az Igazságügyi Minisztérium a társasággal szemben. A Ryanair hozzáállásának meglesz a következménye”.
Kérdezték a minisztert a meccsek előtti térdelésről is, amiről azt mondta: „tartalmilag teljesen idegen a magyar nemzet történelmétől, hiszen nekünk nincs gyarmati múltunk, amiért lelkiismeret-furdalást kellene éreznünk, ezért ezt valamennyire provokációnak is tartom a szurkolóink és a magyar nemzet irányába egyaránt”.