Május 31-én járt le a felmondási tilalom, de még nincs felmérés a távozókról.
Több egészségügyi intézményben vannak olyan dolgozók, akik a május 31-én érvényét vesztő felmondási tilalom után rögtön munkahelyük elhagyását tervezik Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnökének tapasztalatai szerint. Az érdekvédő a Napi.hu-nak elmondta, hogy folyamatosan érkeznek hozzájuk az ezzel kapcsolatos jogsegély-kérelmek, de konkrét számszerű felmérést csak a napokban végeznek majd, így a távozók pontos száma még nem ismert.
Ráadásul csak az egy hónapos felmondási idő lejártakor, nyár közepére lesz látható, mennyire lesz jelentős az emiatt csökkenő létszám. Soós becsélese szerint – ha nem változnak a jogszabályok – az év végéig fokozatosan, több szakaszban tűnhet el az egészségügyi dolgozók egy része, több ezren is elhagyhatják az ágazatot, de vélhetően nem egyszerre. Ha a benn ragadt szabadnapokat nem fizetik ki, az nyáron növelheti a felmondási hajlamot – miután sokaknak 2023/24-re halasztották a szabadságolását, amire más ágazatokban aligha akad példa.
A FESZ hétszáz fős kutatása szerint a szakápolók negyede fontolgatja a felmondását az állami ellátásban, leginkább a képzettek és a tapasztaltabbak. Az orvosi és szakdolgozói, illetve az egyes területek közötti bérfeszültség továbbra is komoly. A jelentős létszámhiány miatt pedig nagyon sokat kell túlórázni számos területen – mondta el a lapnak a szakszervezeti vezető.
A felmondást tervezők közül a legtöbben a pályaelhagyást jelölték meg a felmérésben, a FESZ-elnök szerint részben a nagyfokú kiégés miatt, részben pedig, mert kisebb településeken nemigen van alternatíva a szakmán belül. Csak ezt követte a válaszadók között a magánegészségügyben való elhelyezkedés és a külföldi munkavállalás.