A magyar miniszterelnök a Facebookon értékelte az uniós csúcs döntését az oroszok elleni olajembargóról.
Megállapodás született hétfőn késő este az európai uniós tagállamok között az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról. A találkozó zárónyilatkozata szerint a csővezetéken szállított nyersolajra a tilalom egyelőre nem terjed ki. Orbán Viktor miniszterelnök éjjel a Facebookon számolt az uniós csúcsról.
Azt mondta, hogy megvédték a rezsicsökkentést, sikerült visszaverni az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, amely betiltotta volna az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon. Hozzátette, van bajuk enélkül is, majd a magas inflációt említette, illetve úgy fogalmazott, hogy egész Európa egy világgazdasági válság szélén táncol és ennek okát az Oroszországra kivetett szankciókban jelölte meg.
"Olyan megállapodást hoztunk tető alá, amely kimondja, hogy azok az országok, amelyek az olajat csövön keresztül kapják, továbbra is a régi feltételekkel folytathatják a gazdálkodásukat".
Azt mondta, kibírhatatlan lett volna a számunkra, ha drágább olajjal kell működtetnünk a gazdaságot.
A hatodik szankciós csomagról már egy hónapja vitatkoztak az uniós tagországok. Az elfogadását főleg a magyar kormány akadályozta, amelynek állítása szerint túl nehéz volna pótolni a vezetéken érkező orosz olajat, és drága átállítani az olajfinomítókat a máshonnan érkező nyersanyag feldolgozására.
Ursula von der Leyen a döntés után arról számolt be, hogy a megszorító intézkedések az év végére az Oroszországból az Európai Unióba irányuló olajkereskedelmet mintegy 90 százalékkal fogják csökkenteni (most kétharmados csökkentésről állapodtak meg). Reményét fejezte ki, hogy a fennmaradó – elsősorban a Barátság kőolajvezetéken érkező – mintegy 10 százalékról is hamarosan megegyezés születik a tagállamok egyetértésével.
Az Európai Bizottság elnöke szerint a Barátság kőolajvezetéken Magyarországra érkező orosz olaj pótolható a Horvátországból tengeri úton érkező Adria olajvezeték kapacitásának növelésével. A kapacitásnöveléshez szerinte mintegy 45-60 napra lehet szükség, valamint "némi beruházásra", köztük a magyar olajfinomítók átalakítására a más minőségű olaj feldolgozására. Elmondása szerint Magyarországnak elegendő ideje lesz arra, hogy a más forrásból származó olaj felhasználására álljon át.
Megállapodtak az uniós csúcson, kiiktatják az orosz olajimport kétharmadát
A jelenlegi helyzet alapján nagyon közel állunk ahhoz, hogy az EU egysége felbomoljon, két részre: egy 26 tagállamból álló tömbre, valamint Magyarországra. Az ok a tervezett olajembargó, amelynek a felvizezett formáját is bírálja Magyarország.