A kormány nemzetközi szóvivője szerint a Covid-veszélyhelyzet alatti rendeleti kormányzás sem lökte autoriter káoszba a kormányt, és a háborús veszélyhelyzet sem fogja. Hozzátette: a parlamentnek továbbra is jóvá kell hagynia a kormány lépéseit.
A veszélyhelyzet és a rendeleti kormányzás védelmére kelt Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár az EUobserver hasábjain: véleménycikkében a lap hétfői cikkére reagált, amelynek szerzői arról írtak, hogyan használta a demokrácia ellen a rendeleti kormányzást Orbán Viktor a járvány során (például a tüntetések betiltására és a rémhírterjesztés törvényi tényállásának bevezetésére), és hogyan folytatódhat ez a sorozat a háborús veszélyhelyzettel.
Kovács szerint Orbánt Európa autoriter fekete bárányának próbálják beállítani, és nem értik, miről is szól a veszélyhelyzet. Szerinte ez nem egy autoriter eszköz, hanem egy jogi mechanizmus arra, hogy a magyarok életét és biztonságát megvédjék. Mint írja, számítottak arra, hogy a döntés „őrületbe fogja kergetni a liberális buborékot”, pont ahogy két éve, a járványügyi veszélyhelyzetnél.
Az államtitkár több példát felhozott, hogy a szerinte balliberális mainstream média akkoriban miként írt arról, hogy Orbán öncélúan használhatja fel a rendeleti kormányzást. Kovács azonban ezt nem tapasztalta, helyette arról ír, hogy autoriter káosz helyett gyorsan cselekvő, a határokat lezárni és a korlátozásokat betartatni képes kormányzást eredményezett a döntés. Szerinte arra is lehetőséget nyújtott a különleges jogrend, hogy „az egészségügyet felszereljék, és mindenkit ellássanak, akinek szüksége volt rá" – jóllehet, Magyarország végül a Covid-halálozások terén a világelitbe került, a lehető legrosszabb értelemben.
Kovács szerint a gazdasági újjáépülésben is segített a rendeleti kormányzás, és bár a „kritikusok amiatt hiperventillálnak, hogy ezzel bújtatják a legalitás köntösébe a Fidesz autoriter politikáját”, az ukrajnai háborúban megint csak ez a mechanizmus segíthet „a magyar érdekek és családok védelmében, valamint a konfliktus elkerülésében”.
Zárásként Kovács hozzátette: a parlamentnek továbbra is minden kormánydöntést jóvá kell hagynia. Azt nem fűzte hozzá, hogy a Fidesznek kétharmada van a parlamentben, és a Mi Hazánk is együtt szavazhat velük.