A lap szerint egyes helyeken a vállalkozóvá válást segítő pályázatok finanszírozása is megszűnt.
Több helyütt is leállatak az országban az állástalanoknak hirdetett tanfolyamok – írja a Népszava. A lap munkatársai több megyében is felkeresték a helyi munkaügyi hivatalt, és a lehetőségekről érdeklődtek, ám olyan válaszokkal szembesültek, mely szerint nincs aktuálisan meghirdetett képzés, érdeklődjenek pár hónap múlva, illetve több hivatal azt is közölte velük, hogy a képzések finanszírozása leállt.
Az ország egyik leghátrányosabb térségében, a dél-somogyi Barcs járási foglalkoztatási osztályán a Népszava azt a választ kapta, hogy csak felzárkóztató képzések indulnak, szakmát adó egyáltalán nincsen. Mohácson egyedül egy napokban induló gipszkartonozó-képzést tudott javasolni a helyi ügyintéző, akinek a jövőről fogalma sem volt, csak abban volt biztos, hogy amíg a most induló tanfolyam ki nem fut, bizonyosan nem lesz másik. A lap munkatársai Debrecenben, Nyíregyházán és Szolnokon is hasonló választ kaptak kérdéseikre.
A lap azt követően kereste meg az irodákat, hogy Fodor István, a Demokratikus Koalíció (DK) egyik szabolcsi választókerületi elnöke felhívta a figyelmet arra: az ország egyik legszegényebb megyéjében, Szabolcs-Szatmár-Beregben idén nem lesznek a munka világába visszavezető OKJ-s képzések, és forráshiányra hivatkozva nem írnak ki vállalkozóvá válást elősegítő pályázatot sem.
A politikusnak aztán több vállalkozó azt is elpanaszolta, hogy még a 2017-ben kiírt és elnyert vállalkozóvá válást elősegítő 4,5 milliós pályázati pénz utolsó részletét sem fizették ki, sokan jellemzően egy-másfél millió forintra várnak a tavaly októberi határidő óta.
A Népszava megkérdezte a témáról Miniszterelnökséget is. Válaszuk szerint a járvány okozta veszélyhelyzet idején a vállalkozóvá válási támogatási igények jelentősen visszaszorultak, a forrásokat a Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként ezért átcsoportosították, így segítve a magyar családokat, munkavállalókat és vállalkozásokat. Arra azonban nem kaptunk választ, hogy munkaügyi központokban miért akadt el az eddigi képzési rendszer, s ez vajon összefügg-e az uniós pénzügyi csapok elzárásával.