Volt londoni nagykövet, vezette a Matávot, volt a Mol-csoport elnöke, de alányúlt a Heti Válasznak is. Rövid portré Csák Jánosról, aki a HVG információi szerint az innovációs és felsőoktatásért felelős minisztériumot kaphatja az ötödik Orbán-kormányban.
Szerdán megbeszélést folytatott Orbán Viktor a Karmelita kolostorban az ötödik kormányáról, a megbeszélésen Csák János is részt vett. Ezt maga a miniszterelnök és sajtófőnöke osztotta meg a nyilvánossággal.
Az üzletember-exdiplomata Csák János újonc lesz az új kormányban. A HVG értesülései szerint a most Palkovics László által vezetett Innovációs és Technológiai minisztériumot szétbontják, Csák pedig miniszteri rangban felelhet az innovációs részlegért és a felsőoktatásért (Palkovics Lászlónál maradhat az ipari tárca). A Portfolio azt írja, hogy Csák minisztériuma a humán és innovációs tárca lesz, amely alá a felsőoktatás, családpolitika, kutatás, tudomány és gyermekjólét is tartozni fog.
Ki az a Nagy Márton, aki helyet kapott Orbán kormányalakító asztalánál?
A jegybankból meglepetésre távozott, meglepetésre lett Orbán gazdasági főtanácsadója, de egyáltalán nem lenne meglepő, ha mindezek után miniszteri poszt várná Nagy Mártont.
Csák János akkor került a legközelebb a politikához, amikor a második Orbán-kormány idején, 2011 és 2014 között Magyarország londoni nagyköveteként dolgozott. Akkor például a Wall Street Journalnak írt cikkekben védte meg a botrányt kavaró médiatörvényt, azt állítva, hogy nem azért alkottak Orbánék új médiatörvényt, hogy azzal a szólásszabadságot korlátozzák, vagy a véleményszabadságot nyomják el,
hanem azért, hogy átláthatóbbá tegye a közszolgálati műsorsugárzást.
Szintén 2011-ben az Economistban az Orbán-kormány által újraírt alkotmányt ért bírálatokra reagálva azt írta, „sok valótlanságot terjesztenek” az alkotmányról. Akkor úgy fogalmazott, hogy az új alaptörvény célja az egyének és közösségek szabadságának és jogainak bebiztosítása, valamint az, hogy a magyarságot mint nemzetet határozza meg.
Az 1962-ben Budapesten született Csák János az akkori Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen végzett (ez ma a Budapesti Corvinus Egyetem) pénzügy és szociológia szakon 1987-ben. Európai, amerikai, sőt ausztráliai cégek vezérigazgatója, illetve igazgatósági tagja is volt.
Magyarországon a Matáv pénzügyi igazgatója volt 1993 és 2000 között, a Mol-csoport elnökségi tisztségét pedig 1999 és 2000 között töltötte be. 2001 és 1997 között volt a T-Mobile Magyarország elnöke, azonban volt a Richter Gedeon Nyrt. igazgatósági tagja is 2014 és 2019 között. 2001 és 2003 között a bécsi székhelyű Creditanstalt Investment Bank (CA-IB) Magyarország igazgatója volt. Az anyavállalat igazgatósági tagjaként felügyelte az energiaügyi és telekommunikációs tanácsadást is.
A szocialista kormányok alatt befektetőként és stratégiai tanácsadóként dolgozott. A médiapiacon hozzá kötődik Simicska-birodalom hetilapjának, a Heti Válasznak megújítása, és a Helikon könyvkiadó üzleti stratégiájának kidolgozását is rábízták.
2016-ban Csák a Design Terminal (üzleti és kulturális tehetséggondozással foglalkozó ügynökség) elnöke és társtulajdonosa lett, valamint a startup vállalkozások finanszírozásával foglalkozó Arete Zrt. társtulajdonosa és igazgatósági tagja is lett. Szintén elnökként és társtulajdonosként vitte a Brain Bar fesztivált, de ezektől az érdekeltségeitől 2019-ben megvált. Csák 2015 óta tagja a Bank of China igazgatótanácsának, 2019-ben pedig a Magyar-Szlovák Kereskedelmi Kamara társelnöke lett. Ugyanebben az évben beválasztották a Magyar Olimpiai Bizottság Etikai Bizottságába is. 2019 és 2020 között a Maecenas Universitatis Corvini alapítvány kuratóriumi tagja volt. Csák János neve legutóbb lehetséges köztársaságielnök-jelöltként is felmerült, végül Novák Katalin lett a befutó.
Csák János házas, négy gyermeke és öt unokája van.
Orbán Viktor szerdai kormányalakítási tárgyalásáról itt írtunk bővebben:
Nem hivatalosan közzétették Orbán kormányának névsorát
Legalábbis az MTI közölt egy rövid hírt a konkrét névsorral arról, hogy kikkel tárgyalt Orbán Viktor a kormányalakításról, ezzel egyeidőben pedig a kormányfő is posztolt egy csoportképet az egyeztetésről. Szijjártó Péter és Varga Mihály igazoltan volt távol.