Nem a győztes pártot, hanem a második helyezettet bízta meg kormányalakítással az osztrák államfő
Alexander Van der Bellen szerint a néppártiaknak és a szociáldemokratáknak kellene koalícióra lépniük.
Alexander Van der Bellen szerint a néppártiaknak és a szociáldemokratáknak kellene koalícióra lépniük.
Két tárcában is tölthetnek be pozíciót magyar származású politikusok.
Novemberben voltak a választások, de azóta sem sikerült megállapodni a többi párttal, valószínűleg szakértői kormánya lesz az országnak.
Andrzej Duda államfő kinevezte az új kormányt, és békülékeny beszédet mondott. Donald Tusk már miniszterelnökként utazhat Brüsszelbe.
Sokkhullámként érte az európai politikai fősodort, hogy a hagyományosan a liberalizmus bástyájának tartott Hollandiában Geert Wilders szélsőjobboldali pártja nyerte a választást. A jobbszél megerősödését ezúttal is a migráció elutasítása és az elitellenesség hozta el. Az viszont egyáltalán nem biztos, hogy végül Wilders alakíthat kormányt.
A lengyel törvények szerint ha a kormányalakításra felkért jelölt bemutatja kormányát, azt az államfő kinevezi, és két héten belül bizalmi szavazást kell tartani. De Morawiecki mögött csak 194 képviselő áll a 460-ból.
Geert Wilders pártja a szavazatok negyedét tudhatja magáénak, nem lesz könnyű megkerülni a migrációellenes politikust.
A Szabadságpárt (PVV) a voksok legkevesebb 25 százalékát szerezte meg az előrehozott parlamenti választásokon Hollandiában.
A köztársasági elnök a távozó Mateusz Morawiecki miniszterelnököt kérte fel kormányalakításra, annak ellenére, hogy nincs parlamenti többsége. Igaz, ő azt állítja, hogy még lehet.
Bár egyelőre nem ígérkezik túl nagy meglepetés, vélhetően első körben Morawieckit kéri fel kormányalakításra.
Zuzana Caputová szlovák államfő az új kormánytól azt kérte, ápolja a jószomszédi viszonyokat, Robert Fico pedig egyértelmű nemzeti hangú külpolitikát ígért.
Andrzej Duda köztársasági elnök a jelek szerint húzza az időt.