Andrzej Duda államfő kinevezte az új kormányt, és békülékeny beszédet mondott. Donald Tusk már miniszterelnökként utazhat Brüsszelbe.
A 66 éves Donald Tuskot, aki 2007 és 2014 között már vezette a lengyel kormányt, majd az Európai Tanács, illetve az Európai Néppárt elnöke volt, kedden választotta miniszterelnökké a lengyel képviselőház, miután elődje, a köztársasági elnök által megbízott Mateusz Morawiecki nem kapott bizalmat az október 15-én megválasztott új parlament többségétől.
Szerdán ismertette programját, majd este, hosszú és heves vita után az új koalíció 248 képviselője a bemutatott kormánynévsort is jóváhagyta. Ellenszavazatot 201-en adtak le.
A lengyel alkotmány szerint azonban a parlament által választott miniszterelnököt és minisztereket is a köztársasági elnöknek kell kineveznie. Ez történt meg szerda reggel, a kormányfő és a kormány 26 tagja ekkor tette le a hivatali esküt. Ezzel lépett hivatalba az új kabinet, Donald Tusk pedig délután el tud utazni Brüsszelbe, hogy már ő vegyen részt az Európai Tanács ülésén.
Andrzej Duda köztársasági elnök, aki egykori pártjának jelöltje, az előző miniszterelnök, Mateusz Morawiecki kezdettől reménytelen kormányalakítási megbízásával két hónappal késleltette a kormányváltást, és ezzel alkalmat adott a távozó politikusoknak sok pénz elköltésére és az új kormány által le nem váltható főtisztségviselők kinevezésére, most békülékeny beszédet mondott. Méltatta a magas részvétellel lezajlott választás eredményét, és sikert kívánt az új kormánynak. Azt mondta: tudja, hogy eltérőek a vízióik, eltérő politikai táborokhoz tartoznak, de ő mindig mindenről hajlandó lesz tárgyalni.
Bár hozzátette, hogy talán nem mindig sikerül majd egyetértésre jutni, most nem hangsúlyozta, mint a parlament alakuló ülésén, hogy határozottan élni fog vétójogával a törvényekkel szemben. Azt pedig egyáltalán nem mondta, amit akkor, hogy ne takarózzanak majd az ő vétóival, akik nem teljesítik választási ígéreteiket. (Az elnöki vétó elutasításához Lengyelországban minősített parlamenti többség kell, ami nincs meg az új kormánynak.) Inkább azt hangsúlyozta, hogy mindent támogatni fog, ami az állampolgárok javát, az ország szuverenitását és biztonságát szolgálja.
Donald Tusk röviden válaszolt: ő is kész az együttműködésre. Hozzátette: erre a kormányra az alkotmány legszigorúbb tiszteletben tartása lesz jellemző. Ezt olyan nyomatékosan mondta, hogy úgy lehetett érteni: a távozó kabinetre ez kevésbé volt jellemző.
(Nyitóképünkön Donald Tusk látható új kormányának tagjai körében. Fotó: Beata Zawrzel / NurPhoto / AFP)