A Political Capital friss, a háború kitörését követően készített dezinformációs felmérése szerint a visegrádi országok közül Magyarországon jelent meg a legtöbb orosz propaganda a Facebook kommentszekciójában.
A Political Capital legfrissebb kutatásában a visegrádi országok, vagyis Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország Facebook-kommentjeit vizsgálta, amelyből kiderült:
a V4-en belül Magyarországon volt messze a legnagyobb a Kreml-propaganda közösségi médiás befolyása, a trollok aktivitása pedig erősen szervezettnek tűnt.
A kutatás szerzőinek nemcsak az tűnt fel, hogy egyes narratívákat „kamu” profilkép és egyéb aktivitás nélküli felhasználók erőltetnek, hanem az is, hogy a valós profilok között érezhető volt a koordináció. Mint írják, a kommentek a nap folyamán folyamatosan, munkarendszerűen érkeztek; egyes hozzászólások nemcsak ugyanazt a szöveget, de ugyanazokat a sablonszerű megszólításokat is tartalmazták; több copy-pastelt kommentnél pedig egy Telegram-csatorna felhasználóneve is benne maradt a törzsszövegben, alátámasztva azt, hogy a trollok facebookos és telegramos elosztóoldalakról gyűjthetik a tartalmaikat.
Az angol nyelvű kutatás emlékeztet arra is, hogy a Magyarországon a február 21. és április 7. közötti adatfelvételi időszakban dolgozó adatbáziselemző szoftverek és mesterséges intelligencia segítségével több mint 5900 ismétlődő kommentet találtak, köztük volt olyan is, amely ezerszer jelent meg ugyanolyan formában.
A magyar mutató messze a legtöbb a vizsgált országok közül.
Az egyik ilyen – amely már a háború kitörése előtt is keringett, de február 24. után több mint százszor megjelent pár nap alatt – egy több mint kétezer karakteres értekezés arról, hogy „Ukrajna hivatalosan nem létezik”, mert „nem jegyezték be a határait az ENSZ-nél”, mindezt kiegészítve azzal, hogy a „Szovjetunió jogutódjaként Oroszországot megilletik annak területei”. A kutatás nemcsak arra emlékeztet ezzel kapcsolatban, hogy 1991-ben az ukrán függetlenségi népszavazást követően (ahol a lakosság 90 százaléka támogatta a kiválást, beleértve Donbaszt és a Krímet) Oroszország is elismerte Ukrajnát, de az 1994-es Budapest Memorandumban is kifejtették, hogy tiszteletben tartják az ország területi integritását.
A komment troll-jellegéről tanúskodik, hogy jó eséllyel angolból fordították egy szoftver segítségével, mert a belong szó érintetlenül benne maradt. Ennek ellenére a szöveg a háború kitörését követően, és egészen március 20-ig bezárólag rendszeresen megjelent, főként a népszerű független hírportálok (köztük a hvg.hu) és Márki-Zay Péter posztjai alatt. Érdekesség, hogy a hozzászólásoknak csak egy része érkezett kamuprofilokról, ugyanis sok lelkes oroszpárti magyar kommentelő a saját felületén is megosztotta a szöveget.
Egy másik, szintén a háború kitörését követő napokban felfutó, február végén napokon keresztül 200-400 alkalommal megjelenő komment azt kérdezte, hol voltak a háború miatt siránkozók az elmúlt nyolc évben, amikor „Kijev népirtást követett el?”. A hozzászólás bulletpoint-szerűen ecsetelte a Kreml-narratíváját a casus bellivel kapcsolatban, természetesen téves állításokkal, a „népirtás” mellett az állítólagos „amerikai-ukrán biolaboroktól” kezdve a „kárpátaljai magyarok életére törő ukrán fasisztákig”. A szöveg először egy oroszpárti oldalon, majd hírportálok kommentszekcióiban jelent meg (főként valós, mintsem kamu profilokról). Ebből azonban már a hirado.hu olvasói is kaphattak, nem csak a független médiát fogyasztók. A kommentet emellett kiposztolta Menczer Erzsébet volt fideszes országgyűlési képviselő is a Facebook-oldalára, amely azért különösen szórakoztató,
mert korábban ő volt az, aki a Heineken vörös csillagának betiltásáért kampányolt egy, a szovjetek által elhurcoltakért működő fideszes civilszervezet vezetőjeként.
A harmadik, a február 24. után szintén több százszor ismételt komment már haveri hangnemben ecsetelte, hogy Ukrajnát egy színi társulat vezeti, és az egész orosz–ukrán konfliktusért az Egyesült Államok a felelős, beleértve azt a Kreml-propagandaszöveget, amely szerint Viktor Janukovics ellen nem magától, hanem a CIA koordinációjával kelt fel az ukrán nép a Majdanon. A hozzászólás a független sajtó kommentszekcióiban volt a leggyakoribb, de Orbán Viktor posztjai alatt is húszas nagyságrendben megjelent. Érdekesség, hogy itt is kevés volt a kamuprofilok száma, sokkal inkább volt valószínűsíthető egyfajta koordináció a valós hozzászólók között – írja a Political Capital.
A kimásolt-beillesztett kommentek közül a negyedik már egy olyan narratíva volt, amely nemcsak az alternatív oroszpárti fórumokon, vagy kormánypárti beszélőfejek megnyilvánulásaiban jelent meg, hanem a teljes magyar választási kampányt belengte:
„az ellenzék háborúba vinné Magyarországot”.
A nyíltan, a pártszövetséget többször hősként éltető Fidesz–KDNP-s, csupa nagybetűvel íródott szöveg közel 1700 alkalommal jelent meg azonos formában a választást megelőző két hétben. Ennél is érdekesebb azonban, hogy a kommentet szinte kizárólag ugyanazt az egy profil másolta be az alapvetően kormánypárti politikusok és médiumok oldalainak posztjai alá, a PC szerint azért, hogy a Fidesz saját táborát mobilizálja. A felhasználó mindezt rendszerszerűen, nap mint nap reggel 6 és este 9 óra között csinálta.
A Political Capital felmérése még két magányos harcost azonosított. Egyikük március 8. és 28. között osztott meg több százszor egy szöveget arról, hogy az ukrán kormányt „színészek” alkotják, Zelenszkijt zsidózta, illetve amerikai érdekeket kiszolgáló Ukrajnáról beszélt. A másik felhasználó hasonlóan a választás előtti hetekben volt aktív, ő azonban az ellenzéki Ezalényeg.hu cikkeit tolta százas nagyságrendben, vagy az Orbán-szavazókat inzultálva, vagy az „ORBÁN=PUTYIN=HÁBORÚ” szöveget mellébiggyesztve körítésként – mielőtt letiltották a kormánypárti oldalak, amelyek alatt kommentelt.
Nálunk volt a legnagyobb a baj
A többi V4-es országhoz képest Magyarországon volt a leglátványosabb a trollaktivitás. Hozzánk hasonló oroszpártiság csak Csehországban volt még megfigyelhető, a „népirtás” és a „neonácizmus” motívumai ráadásul a jobboldali euroszkeptikus Trikolóra egyik tagjának Facebook-bejegyzéséből indultak ki.
Értelemszerűen Lengyelországban nem sok értelme lett volna oroszpárti propagandát erőltetni, a lengyeleknél ismétlődő kommentek alapvetően a biztonságérzet aláásására és a kormányba vetett bizalom csökkentésére irányultak. A bejegyzések alapvetően arról értekeztek, hogy a Jog és Igazságosság félremenedzselte a nemzetbiztonsági politikát, és a NATO-tagság háborúba sodorhatja az országot. Ez leginkább a háború kitörése utáni napok káoszában volt hatásos narratíva.
Szlovákiában viszont a repetitív kommentek többsége Nyugat-barát volt. Volt olyan hozzászólás, amely arról értekezett, hogy az élet sokkal rosszabb az autoriter és szegény Oroszországban, mint Nyugaton; egy másik hozzászólás pedig listába szedte – több tényszerű hibával – a múltbéli orosz és szovjet katonai agresszió fontosabb állomásait. A harmadik sablon a szlovák büntetőtörvénykönyv a béke megzavarásáról és a propagandáról szóló passzusát emlegette – ezen a vonalon az oroszpártiak a fegyverszállítás miatt, az ukránpártiak az orosz megszállás támogatása miatt, gyakorlatilag kiegyenlítetten mutogathattak egymásra.
A Political Capital szerint a V4-es országokban az orosz dezinformációs aktivitás azért különösen aggasztó, mert a mainstream média felületei alatt is megjelenik, és olyanokhoz is eljut, akik maguktól nem fogyasztanának Kreml-párti sajtót, a Facebook azonban pedig nem tesz eleget az ellen, hogy csökkentse az internetes trollok okozta kockázatokat.